Dziś mamy 22 października 2018, poniedziałek, imieniny obchodzą:
05 stycznia 2018

Polacy marnują miliony ton żywności. Jedzenie nie musi trafiać na śmietnik

W Polsce marnuje się mniej więcej 9 mln ton żywności rocznie. Około 50% – #marnotrawią konsumenci. Reszta przepada podczas produkcji, dystrybucji i transportu jedzenia. Tymczasem prawie 2 mln osób w naszym kraju potrzebuje codziennego wsparcia w postaci żywności. Jak można im pomóc?

Najpotrzebniejsze banki w Polsce?

Jednym ze sposobów jest przekazywanie niewykorzystanego jedzenia do banków żywności – które potrafią je odpowiednio zagospodarować – przez przedsiębiorców. „Banki żywności współpracują z ponad 4 tys. różnych organizacji opiekujących się osobami potrzebującymi. Są to zarówno organizacje pozarządowe zajmujące się osobami starszymi, niepełnosprawnymi, bezdomnymi i dziećmi, jak i placówki samorządowe, np. domy pomocy społecznej, domy dziecka czy świetlice środowiskowe” – mówi Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Firmy pomagają

Znaczna część produktów trafiających do banków żywności pochodzi oczywiście od firm z branży spożywczej i branży handlowej. Współpraca stała się intensywniejsza od czasu zmiany ustawy o podatku VAT, która uregulowała przekazywanie darowizn żywności na rzecz potrzebujących: w tej chwili darczyńcy nie są obciążeni żadnymi podatkami, jeśli oddają jedzenie organizacjom pożytku publicznego.

Zamiast na śmietnik – do brzuchów potrzebujących

„Współpracę z Federacją Polskich Banków Żywności rozpoczęliśmy w 2014 r. Natomiast na szerszą skalę zaczęliśmy współpracować w październiku 2016 r. […]. Do banków żywności przekazujemy praktycznie wszystkie produkty spożywcze, poczynając od suchej żywności, przez produkty świeże, wymagające chłodzenia, po mrożonki. Dzięki współpracy z nami bankom żywności udało się zorganizować ok. 6,5 mln posiłków” – informuje Roman Rolbiecki, ekspert ds. operacji w halach w jednej z firm.

Materiał: infoWire.pl

Oceń artykuł: 2 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (3)

  Tralalala, w dniu 05-01-2018 15:16:57 napisał:

  Możliwość oddawania jedzenia przez sklepy i po problemie. Obecnie sklepy, stacje itd maja jedzenie wyrzucać do śmieci. Takie mamy prawo, tak nam nakazuje UE.

  odpowiedz

  • 1 (3)

  gość, w dniu 05-01-2018 16:12:12 napisał:

  Pracowałem w Niemczech w 2010 r. Lidl 2 dni przed upływem terminu wyrzucali wszystkie produkty ,nawet wędliny hermetycznie zamknięte do wielkiego pojemnika .Wieczorem ludzie wyciągali ,uważam oby wydawać ludziom a nie wyrzucać .

  odpowiedz

  • 0 (2)

  tsa, w dniu 05-01-2018 20:39:45 napisał:

  Tak powinno być .

  odpowiedz

  • 1 (1)

  mieszkaniec , w dniu 06-01-2018 00:05:45 napisał:

  Nie wszyscy wiedzą co to HACCAP , z tego co wiem to TESCO oddawało żywność do banku żywności >.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Pijak codzienny, w dniu 06-01-2018 20:39:37 napisał:

  Jednego to Polacy nie marnują :),trunków alkoholowych, dzisiaj z w monopolowych ruch wieczorem bo duże pozamykane na zdrowie

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

UWAGA: Komentarze publikowane są po akceptacji moderatora.

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Bindowanie dokumentów
od 6,00PLN
Meble młodzieżowe i dziecięce
Makijaż na każdą okazję
Sprawdzanie zadymienia i analiza spalin
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Meble kuchenne
Wagi sklepowe
700PLN 500PLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ranking najlepszych szamponów dla psów

Poniższe zestawienie uwzględnia topowe produkty z kategorii „szampony dla psów”, które posiadają wzorcowe opinie w internecie oraz są najczęściej kupowane. Kosmetyki, które znalazły się w rankingu są więc warte zakupu.

(czytaj więcej)