Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

28 lutego 2020

Podsumowanie kwalifikacji wojskowej. Do stawienia się wezwano 535 osób

fot. MM

fot. MM

W piątek na nakielskiej przystani zorganizowano spotkanie podsumowujące kwalifikację #wojskową przeprowadzoną w powiecie nakielskim w lutym bieżącego roku. Jak wypadły osoby z rocznika 2001?

W uroczystym spotkaniu podsumowującym wzięli udział m.in. starosta nakielski Tadeusz Sobol, wicestarosta Tomasz Miłowski, porucznik Bartłomiej Budnik, major Rafał Wawrzyńczak, dr Monika Głuszyńska oraz przedstawiciele władz samorządowych z terenu powiatu nakielskiego.

Tegorocznej kwalifikacji wojskowej podlegali mężczyźni urodzeni w 2001 roku, osoby z roczników starszych, które nie miały ustalonej zdolności do czynnej służby wojskowej oraz kobiety – przeważnie absolwentki szkół o kierunkach przydatnych wojskowości.

Wezwane osoby musiały się stawić przed przedstawicielami burmistrza, Wojskowej Komendy Uzupełnień oraz Powiatową Komisją Lekarską, która ustalała zdolność do czynnej służby wojskowej poszczególnych osób poprzez przyznanie im jednej z czterech kategorii zdrowia: Kategoria A – zdolny do czynnej służby wojskowej; Kategoria B – czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej; Kategoria D – niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej; Kategoria E – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Łącznie do stawienia się przed powiatową komisją lekarską wezwano 535 osób, z czego 483 to osoby z rocznika podstawowego (2001), 42 osoby z roczników starszych, 7 kobiet oraz 3 ochotniczki. Prezentujemy ilość wezwanych oraz przybyłych osób wraz z podziałem na poszczególne gminy powiatu nakielskiego. Gmina Nakło: 166 osób z rocznika podstawowego (przybyło 157), 9 osób z roczników starszych (przybyło 6) oraz 4 kobiety, w tym 2 ochotniczki (przybyły wszystkie); Gmina Szubin: 142 osób z rocznika podstawowego (przybyło 131), 20 osób z roczników starszych (przybyło 4), 4 kobiety, w tym 1 ochotniczka (przybyły wszystkie); Gmina Kcynia: 79 osób z rocznika podstawowego (przybyło 74) oraz 3 osoby z roczników starszych (przybyły 2); Gmina Mrocza: 53 osób z rocznika podstawowego (przybyło 51), 7 osób z roczników starszych (przybyły 4) oraz 2 kobiety (przybyły wszystkie); Gmina Sadki: 43 osoby z rocznika podstawowego (przybyło 41) oraz 3 osoby z roczników starszych (przybyły wszystkie)

Łącznie w powiecie nakielskim stawiły się 454 osoby na 483 wezwane z rocznika podstawowego, co daje łącznie frekwencję na poziomie 94%. 25 nieobecności zostało usprawiedliwionych, natomiast 4 osoby nie usprawiedliwiła swojej nieobecności. 400 osób otrzymało kategorię A, 1 osobie przyznano kategorię B, do kategorii D zaliczono 35 osób, natomiast do kategorii E przypisano 18 osób.

Jeśli chodzi o roczniki starsze, to frekwencja wyniosła tutaj zaledwie 45%. Na 42 wezwanych stawiło się zaledwie 19 osób. Spośród nieobecnych mężczyzn, tylko jeden z nich nie usprawiedliwił swojej nieobecności. Do kategorii A przypisano 15 osób, do kategorii B 1 osobę, natomiast kategorię D przyznano 3 osobom. Wzorem do naśladowania w tym roku mogą być kobiety, których obecność wyniosła 100%. Spośród 10 przebadanych przez komisję lekarską pań, wszystkie z nich otrzymały kategorię A

Członkini Powiatowej Komisji Lekarskiej dr Monika Głuszyńska krótko podsumowała tegoroczną kwalifikację wojskową. – Byłam przewodniczącą komisji lekarskiej zarówno w tym roku, jak i ubiegłym. Komisja orzekała stan zdrowia fizyczny oraz psychiczny kandydatów do odbycia służby wojskowej. W tym roku przyszedł czas na rocznik 2001. Było również kilka kobiet, słuchaczek studiów medycznych czy weterynaryjnych. Jeżeli chodzi o stan zdrowia kandydatów, to odnotowano schorzenia okulistyczne. Zauważyliśmy, że średnio na 5 kandydatów, 4 mężczyzn nosi okulary. To dużo więcej, niż w roku ubiegłym. Z poważniejszych schorzeń wykryliśmy sporo neurologicznych. Zdarzyły się przypadki upośledzeń umysłowych oraz autyzmu, a także schorzeń depresyjnych. Poza tym także zaburzenia osobowości, a także niedoczynności tarczycy – podsumowała.

Oceń artykuł: 11 30

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (17) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (12)

    Naklo, w dniu 28-02-2020 17:29:29 napisał:

    Fryzura na żel spodnie rurki o to dziś potencjalny żołnierz....niech wróci zasadnicza służba wojskowa obowiązkowa.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (2)
    • 3 (17)

    Dżony, w dniu 28-02-2020 20:23:52 napisał:

    Dziś mężczyzna w wieku poborowym to pofarbowane na fioletowo włosy i skarpety naciągnięte na nogawki z e-papierosem bez prawa jazdy z kontem na srapczacie, który do medikusa chodzi z mamą. Idź Pan w chu..

    odpowiedz

    • 8 (10)

    nakielanin, w dniu 28-02-2020 21:17:16 napisał:

    Bezsensowna praca komisji i strata publicznych pieniedzy. Prosze mi powiedziec ile z osob miało zrobiono badanie krwi czy ekg? To niby jak ocenili stan zdrowia? Te komisje są chyba tylko po to żeby sie napatrzyły Panie z komisji na mlodych chłopakow

    odpowiedz

    • 1 (3)

    Kocham, w dniu 28-02-2020 22:09:36 napisał:

    Czemu nie znam jeszcze tej blond pani w komisji?

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 7 (9)

    Kcynianie , w dniu 29-02-2020 09:06:52 napisał:

    Żenada

    odpowiedz

    • 0 (4)

    jo, w dniu 29-02-2020 18:27:53 napisał:

    mamuchy są niezłe

    odpowiedz

    • 2 (2)

    edward, w dniu 29-02-2020 18:31:44 napisał:

    wstyd w komisji siedziali wszyscy po znajomości jak np. Kabacińska Czeszewska dzięki p. K........ .pcha się gdzie pieniądz ,czyżby gorzej się wiodło

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)