Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

14 lipca 2021

Podróże śladami smaków. Czyli podział serów na kraje i regiony

Planujesz wyjazd w czasie urlopu? Wiele osób ma problem z tym, by# nadążyć za ciągle zmieniającymi się ograniczeniami, związanymi z pandemią COVID-19. Ta niepewność skutecznie zniechęca niektórych do wojaży. Jaką więc obrać alternatywę, zamiast chorwackiej podróży śladami bohaterów serialu Gry o Tron? Proponujemy podróże śladami smaków. Konkretnie serów. Biorąc pod uwagę podział serów i ich zróżnicowanie ze względu na regiony i kraje, z których pochodzą, szykuje się podróż dookoła świata. I to praktycznie bez wychodzenia z domu.

Ser to produkt znany w prawie każdej kuchni na całym globie. Ma dziś tysiące fanów i tysiące różnych zastosowań. Od wyrafinowanych kompozycji, serwowanych jako przekąska do dobrego wina, po dip podawany do nachos. Od zawsze przygotowywany z najwyższą starannością, dziś jest jednym z najbardziej docenianych składników w świecie kulinarnym. Najprostszy podział serów uwzględnia rodzaj mleka i metody, według której powstał. Jednak cały ten proces jest dużo bardziej złożony.

Podział serów – w czym tkwi różnica?

Niezależnie od tego, czy szukasz najlepszego sera do pizzy, czy po to, aby odtworzyć smak autentycznych dań z makaronu, ważne jest, aby zrozumieć, co sprawia, że każdy rodzaj sera jest wyjątkowy. Pomińmy podział serów na białe i żółte. Skupmy się na tych drugich. Ich jędrność wiąże się z poziomem wilgotności - wyższa zawartość wilgoci cechuje bardziej miękkie sery. Czym jeszcze się różnią? - Niektóre rodzaje serów są świeżo przygotowywane i spożywane jeszcze tego samego dnia. Inne dojrzewają miesiącami, a nawet latami. – wyjaśnia Ewa Polińska, ekspert z Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej MSM Mońki. Im dłużej ser dojrzewa, tym bardziej złożony staje się jego smak.

Ile rodzajów sera istnieje na świecie?

Ponieważ ser jest produktem znanym od wieków i przygotowywanym na różne sposoby przez kultury na całym świecie, trudno dokładnie oszacować, ile jest rodzajów sera. Z całą pewnością nie będzie przesadą stwierdzenie, że można je liczyć w tysiącach. Niektórzy szacują, że w samej Francji istnieje ponad 1000 różnych odmian sera! Różnice między tymi odmianami mogą odgrywać ważną rolę kulturową na obszarach, z których pochodzą. Podział serów może uwzględniać takie czynniki jak czas dojrzewania i miejsce, w którym produkowane są składniki. Właśnie te dwa aspekty określają różnicę między włoskimi serami - parmezanem a parmigiano reggiano.

Cudze chwalicie, swego nie znacie

W niektórych przypadkach nazwa sera jest chroniona, co oznacza, że jeśli nie jest produkowany przy użyciu ściśle kontrolowanych metod w określonym regionie świata, nie może nosić danej nazwy. Przykładami takich serów są francuski Roquefort czy hiszpański Manchego. Inne sery pochodzą z określonego obszaru, ale są obecnie produkowane na całym świecie. Przykładem takiego sera jest Gouda. Ogólnie rzecz biorąc, ten ostatni rodzaj sera będzie się różnił między sobą jakością – z uwagi na różnych producentów - znacznie bardziej niż ser chroniony. Dlatego polscy producenci, którym zależy na tworzeniu aromatycznych i wyjątkowych serów, zdają sobie sprawę, jak wiele aspektów finalnie wpływa na ten efekt. - Naturalne komponenty, wysokiej jakości mleko skupowane od lokalnych dostawców, czysta etykieta, to tylko niektóre z nich. – wylicza Ewa Polińska. Wszystko to powoduje niezapomniane wrażenia smakowe. Także w przypadku serów żółtych typu holenderskiego, a wśród nich znanej na terenie całej Polski Goudy z Moniek. Jak przyrządzić ucztę z jego udziałem? Poniżej zdradzamy przepis na grillowana cukinię z czosnkiem i serem żółtym.

Składniki:

- 2 większe cukinie

- 150 g sera żółtego Gouda MSM Mońki w bloku

- 2 ząbki czosnku

- natka pietruszki

- 100 g boczku wędzonego

- oliwa z oliwek

Przygotowanie:

Oliwę wymieszać z solą i pieprzem. Cukinie pokroić w grubsze plastry, posmarować oliwą i grillować z obu stron na tacce aluminiowej. Czosnek pokroić w cienkie plasterki, a boczek w drobną kostkę i podsmażyć. Ser żółty zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Zdjąć z rusztu upieczone plastry cukinii, ułożyć na nich plasterki czosnku, boczek i posypać startym serem żółtym. Całość położyć ponownie na tacce aluminiowej i grillować aż ser się rozpuści. Po zdjęciu z rusztu posypać posiekaną natka pietruszki.

Smacznego!

Oceń artykuł: 1 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)