Dziś mamy 28 września 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

11 grudnia 2019

Po raz kolejny wzięli udział w olimpiadzie. Godne reprezentowali szkołę

fot. Siwiak A.

fot. Siwiak A.

6 grudnia 2019 roku uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Kcyni – Sandra #Kiepiela, #Zuzanna Wiejaczka i Rafał Krzyżanowski z klasy III Technikum Ekonomicznego, po raz kolejny wzięli udział w Kujawsko-Pomorskiej Olimpiadzie Wiedzy o Bezpieczeństwie – „Bezpieczny i przyjazny region

Organizatorami tej X jubileuszowej edycji olimpiady były Straże Miejskie z Torunia, Bydgoszczy, Świecia, Grudziądza, Nakła nad Notecią, Rypina, Włocławka, Chełmna i Brodnicy z Wyższą Szkołą Bankową w Toruniu oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Głównym celem olimpiady jest pobudzenie młodych ludzi do podejmowania działań, które zapewnią ład i porządek w ich środowisku lokalnym oraz zachęcania do zaznajamiani się z przepisami prawa.

Olimpiada została podzielona na trzy etapy. I etap (test z wiedzy ogólnej składający się z 20 pytań jednokrotnego wyboru) został przeprowadzony w czwartek (6.12.2019r.) o godzinie 9:00 w Nakle nad Notecią, wzięło w nim udział 180 uczestników. Do kolejnego II etapu, który odbędzie się 15 stycznia 2020 roku w Toruniu przejdzie 100 najlepszych uczniów z całego województwa Kujawsko – Pomorskiego. Finał olimpiady odbędzie się 03 kwietnia 2020 roku także w Toruniu. Opiekunem naszych uczniów podczas tegorocznej edycji jest ponownie mgr Agnieszka Siwiak.

Dziękujemy uczestnikom za godne reprezentowanie szkoły i życzymy dalszych sukcesów. Trzymamy za Was kciuki!

Materiał: Siwiak A.

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 4 18

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)