Dziś mamy 7 grudnia 2019, sobota, imieniny obchodzą:

10 listopada 2019

Pamiątkowa tablica im. prof. J. Czochralskiego. Nastąpiło uroczyste odsłonięcie

fot. Adam Zakrzewski

fot. Adam Zakrzewski

8 listopada 2019 r. odsłonięto pamiątkową tablicę im. prof. Jana Czochralskiego jako # patrona placu znajdującego się w sąsiedztwie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Decyzję w sprawie nadania placowi imienia profesora Jana Czochralskiego podjęła 25 lipca 2019 r. Rada Miasta Torunia. Pomysłodawcą i wnioskodawcą tego przedsięwzięcia była Rada Programowa Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, która w swojej argumentacji przedstawiła prof. Czochralskiego jako postać znakomicie wpisującą się w działalność Centrum Nowoczesności.

Nazwanie jego imieniem placu sąsiadującego z centrum ma być podkreśleniem wybitnego wkładu profesora dla światowej nauki. Dzięki temu naukowiec uznawany za ojca technologii wykorzystywanych w dzisiejszej elektronice doczekał się swojego upamiętnienia w naszym mieście, a także w całym województwie.

- Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zyskuje naprawdę godnego patrona. To miejsce jest dla nas ważne, ponieważ chcemy, aby młodzi ludzie dotykali tu spraw i zagadnień związanych z nauką, a także nowoczesnością - powiedział prezydent Torunia, Michał Zaleski. – Urzeka nas sylwetka profesora Czochralskiego, ponieważ były okresy, kiedy o nim zapominano, a przecież nie sposób zapomnieć o kimś tak wyjątkowym. Niepospolity format naukowy i światowy zasięg badań profesora przyniósł między innymi w 1954 roku pierwszy tranzystor z kryształu krzemu, który na nowo zdefiniował rozwój naszej cywilizacji. Człowiek, który był wyjątkowym naukowcem, niezwykłym patriotą, a przy tym jednocześnie niesamowicie skromną osobą. Nigdy nie zapomnimy o dziedzictwie, które wniósł do światowej nauki – dodał prezydent.

Profesor Jan Czochralski był znanym chemikiem i metaloznawcą. Opatentował własną metodę otrzymywania monokryształów krzemu, zwaną popularnie „metodą Czochralskiego”. Rozwiązanie to jest używanie do dnia dzisiejszego w produkcji układów scalonych, wykorzystywanych m.in. w komputerach oraz innych urządzeniach elektronicznych.

Inicjatywa Rady Programowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy została jednogłośnie przyjęta z aprobatą przez Radę Miasta oraz towarzyszące podmioty i instytucje wspierające polską naukę.

materiał: Urząd Miasta Torunia 

Oceń artykuł: 3 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (4)

  Kasia, w dniu 13-11-2019 13:01:06 napisał:

  Ciekawe czy my coś po sobie zostawimy czy już na zawsze Profesor będzie do dumy a o teraźniejszych czasach wstyd przyszłym pokolenia będzie mówić?

  odpowiedz

  • 2 (4)

  niestety., w dniu 14-11-2019 22:15:41 napisał:

  Po nas pozostaną ...chodniki . Choćby ten założony bez sensu w Rozstrzębowie, nikomu tam nie potrzebny. Na łukach zatrzymuje sie woda, brak odpływu. Przydałby się taki bardzo , ale na drodze w kierunku Szczepic.Skoro PIS nie ma swoich władz, muszą się wyręczać wiadomo kim i wiadomo jakie są efekty.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Spray do loków Joanna 300ml
14PLN
Stół rozkładany + 6 krzeseł
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Drukarki fiskalne Innova
3443PLN PROMOCJAPLN
Drukarka filskalna Novitus DEONe
2290 nettoPLN
Meble kuchenne
Sypialnia Dąb Sonoma i wstawki w połyskującej bieli
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
0

Mikołaj na zakupach. Co też sprezentować dzieciom?

To pytanie zadaje sobie co roku niejeden Mikołaj. Co też sprezentować dzieciom?# Gra komputerowa lub na konsolę, a może nowoczesna zabawka – to bardzo popularne upominki. Jak je wybrać, by nie tylko się spodobały, ale i nie zaszkodziły?

(czytaj więcej)
0

Sezon grzewczy trwa. Jak ograniczyć wpływ smogu na zdrowie?

Jesienno-zimowe chłody oznaczają rozpoczęcie sezonu grzewczego. Choć liczba # nieekologicznych „kopciuchów” z roku na rok maleje, nadal w wielu częściach kraju powietrze staje się trujące. Mimo podejmowanych na poziomie rządowym i samorządowym działań antysmogowych, warto samemu zatroszczyć się o jakość tego, czym oddychamy każdego dnia.

(czytaj więcej)
0

Przedświąteczne podróże. O czym pamiętać, lecąc pierwszy raz samolotem?

Okres świąteczno-noworoczny to czas lotniczego szczytu # pasażerskiego. Podróżujemy zarówno do naszych rodzin, jak i na wypoczynek w egzotyczne zakątki świata.

(czytaj więcej)
0

Imieninowy maraton w toku. Ciekawostki o Barbarach i Mikołajach

Byli Andrzeje. Trudno więc nie napisać o Barbarach i Mikołajach, czyli tegotygodniowych solenizantach. Jesteście ciekawi, co też na ich temat znaleźliśmy w naszych źródłach?

(czytaj więcej)