Dziś mamy 11 sierpnia 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

01 lipca 2020

Oszustwo na ponad milion złotych! Policja aresztowała podejrzanych

fot. KWP Bydgoszcz

fot. KWP Bydgoszcz

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w #Bydgoszczy prowadzą nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Bydgoszczy śledztwo dotyczące oszustwa na szkodę pewnej szwajcarskiej firmy. Do sprawy zatrzymani zostali trzej mężczyźni, którzy usłyszeli zarzuty oszustw, fałszowania dokumentów i popełnienia innych przestępstw przeciwko mieniu. Decyzją sądu dwaj z nich zostali tymczasowo aresztowani, trzeci objęty policyjnym dozorem.

W toku śledztwa ustalono, że mieszkaniec jednej z podbydgoskich miejscowości - działając z dwoma innymi wspólnikami - wykreował u przedstawiciela pokrzywdzonej szwajcarskiej spółki błędne przekonanie, że reprezentowanej przez niego na terenie RP spółce przysługują w Polsce wierzytelności od jednego z niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej. Sprawcy posłużyli się podrobionymi dokumentami, które sami wytworzyli. Były to m.in. orzeczenia, wezwania, rachunki  sądowe czy  pisma mające rzekomo pochodzić z polskich urzędów, a nawet fikcyjna umowa sprzedaży wierzytelności. Pokrzywdzony - obywatel Szwajcarii, oczekując na tej podstawie zwrotu pieniędzy wraz z odsetkami, dokonał kilku przelewów na rzecz sprawców, tytułem kosztów dochodzenia wierzytelności, w łącznej kwocie ponad 1 200 000 zł., co stanowi mienie wielkiej wartości.

Pracujący nad sprawą policjanci w ubiegłym tygodniu (24.06.20) zatrzymali trzech podejrzanych, zaś prokurator wykonał z ich udziałem czynności procesowe w oparciu o zebrane w sprawie dowody, których część przeprowadzona była w ramach pomocy prawnej na terenie Szwajcarii, prokurator wydał postanowienia o przedstawieniu mężczyznom zarzutów. Odpowiedzą oni m.in. za oszustwa, a także fałszerstwo dokumentów, którymi posługiwali się w tym procederze. Ponadto, jednemu z podejrzanych zarzucono także popełnienie innych przestępstw przeciwko mieniu. Sprzedał on bowiem dwa luksusowe auta, które wzięte były w leasing.

Z uwagi na obawę utrudniania postępowania oraz grożącą podejrzanym surową karę ze względu na ich wcześniejszą karalność prokurator wystąpił do Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie podejrzanych. Sąd zadecydował, że dwóch zatrzymanych najbliższe 3 miesiące spędzą za kratami, wobec trzeciego zastosował policyjny dozór. 

Przestępstwo oszustwa w stosunku do mienia wielkiej wartości jest zagrożone karą pozbawienia wolności, której górna granica wynosi 10 lat.

Materiał: Kamila Ogonowska - KWP Bydgoszcz

Oceń artykuł: 11 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (4)

    Ola , w dniu 03-07-2020 07:48:17 napisał:

    A jaka to miejscowość?? Na literę G. ?

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Spray do loków Joanna 300ml
14PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Sprawdzanie geometrii kół
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Fotokubek z kolorowym uchwytem w kształcie serca
24,90PLN
Materiały eksploatacyjne do wszystkich drukarek
Od 4,90 PLN
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Meksyk na talerzu. Poznaj tajniki wyrazistej kuchni meksykańskiej

Meksyk to kraj o bardzo bogatej historii, kulturze, a jego barwny folklor jest rozpoznawalny #na całym świecie. Wszystkie te cechy można również przypisać meksykańskiej kuchni, która w 2010 roku została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Decyzja o tym zapadła nie tylko na podstawie wyjątkowych receptur, lecz także ze względu na tradycyjne obrzędy i całą kulturę jedzenia, która powoduje, że każdy meksykański posiłek może zamienić się w huczną uroczystość. Sprawdźcie, co sprawia, że lokalne przepisy stały się światowym fenomenem.

(czytaj więcej)
0

Gry i aplikacje Bezpieczny Przejazd. Sprawdź swoją wiedzę

Wakacyjne podróże ciekawe i bezpieczne z grami i aplikacjami Bezpieczny Przejazd. Dostęp #do informacji demaskujących fake newsy na temat zachowania na przejazdach. Tak PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zachęcają dzieci, młodzież i dorosłych do rozszerzania wiedzy, która zapewni bezpieczne korzystanie z przejazdów kolejowo-drogowych. Działania prowadzone są w ramach kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd.

(czytaj więcej)