Dziś mamy 16 stycznia 2018, wtorek, imieniny obchodzą:
19 kwietnia 2016

Ostatnie pożegnanie śp. Witolda Jurczyka

fot. Michał Poczobutt

fot. Michał Poczobutt

„To dobro, które czynił i Jego życie można zamknąć w dwóch słowach: dobry człowiek! #Dobry mąż – powie żona /../. Dobry tata powiedzą córki. Dobry dziadek powiedzą wnuki. Dobry lekarz powiedzą pacjenci. Dobry profesor powiedzą studenci, doktoranci. DOBRY CZŁOWIEK – mówię w imieniu Kcynian” - tymi słowami ks. Kanonik Michał Kostecki żegnał w kościele p.w. św. Józefa w Poznaniu Profesora Witolda Jurczyka.

Wypełniony po brzegi kościół na Wzgórzu św. Wojciecha – w tym delegacja z Kcyni na czele z władzami samorządowymi: Burmistrzem Kcyni Panem Markiem Szarugą i Przewodniczącym Rady Miejskiej Panem Zbigniewem Witczakiem ze wzruszeniem wysłuchali niezwykle ciepłej i serdecznej homilii kcyńskiego proboszcza, która była opowieścią o człowieku, który czynił dobro i o Jego drodze do Boga.

Druga część uroczystości pogrzebowych odbyła się na naramowickim cmentarzu w Poznaniu. Profesora Witolda Jurczyka żegnali profesorowie uczelni medycznych i Jego najbliższy przez lata współpracownik. Niezwykłym pożegnaniem było wystąpienie dr Bronisława Czamańskiego, który położył na trumnie profesora krzyż harcerski. W imieniu mieszkańców rodzinnego miasta profesora pożegnał Burmistrz Kcyni Pan Marek Szaruga.

„Żegnamy dzisiaj wybitnego kcynianina, nestora polskiej anestezjologii, ale przede wszystkim żegnamy dobrego człowieka. Pan profesor Witold Jurczyk przechował w sercu pamięć o miejscu swojego urodzenia i był dumny, że przyszedł na świat właśnie w Kcyni. W 1989 roku otrzymał tytuł „Honorowego Obywatela Gminy Kcynia”, w 2007 roku medal „Zasłużony dla Gminy Kcynia”. Obydwa te wyróżnienia stanowiły tylko skromną formę podziękowań, jakie mieszkańcy Kcyni składali za działalność pana profesora. Znakomite wykształcenie, które odebrał w kcyńskim liceum, należąc do pierwszego rocznika zdającego maturę po wojnie sprawiało, że nie miał kompleksów wobec swoich kolegów z wielkomiejskich ośrodków. W przemówieniu wygłoszonym podczas nadania mu tytułu honorowego obywatela podkreślał: „szanowni państwo, obejrzyjcie się wstecz – w ani jednym przypadku nie można wykazać, by absolwent kcyńskiego liceum był gorszy od tych pochodzących z renomowanych szkół wielkomiejskich”. I choć odnosił wielkie sukcesy w dziedzinie medycyny, w krótkim czasie uzyskując specjalizację w zakresie chirurgii ogólnej, anestezjologii i intensywnej terapii, choć studiował w wielkim świecie – w Paryżu i Wiedniu, mała Kcynia, miejsce jego narodzin, na zawsze pozostała mu bliska. Tu wracał na kolejne spotkania w gronie byłych absolwentów liceum, tu przyjeżdżał na świętowanie okrągłych rocznic utworzenia jego „alma mater. Oddziedziczony po ojcu etos społecznika nie pozwalał mu zapomnieć o miejscu, z którego się wywodził. Żywo interesował się tym, co działo się w Jego mieście. Zawsze sprawy Kcyni, kcynian były mu drogie, starał się pomagać na wiele sposobów, był założycielem fundacji pomocy dzieciom niepełnosprawnym. Dla pana profesora wartością i najwyższą cnotą było ludzkie życie, swoją aktywnością przekonywał i dawał świadectwo, że należy i trzeba być dobrym i przyzwoitym człowiekiem – a takim właśnie był, pan profesor Witold Jurczyk. Dzisiaj w ostatniej drodze towarzyszą Panu, panie profesorze uczniowie, nauczyciele i sztandar kcyńskiego liceum oraz my kcynianie. „Ci, których kochamy, nie umierają nigdy bo miłość jest nieśmiertelna”. Panie profesorze Kcynia o panu będzie pamiętać.” Ostatnim wystąpieniem była niezwykle wzruszająca opowieść o Profesorze Witoldzie Jurczyku, której autorem był Jego wnuk. A potem przez wiele jeszcze minut setki ludzi składały kwiaty na grobie zmarłego profesora oddając w ciszy i skupieniu hołd wybitnemu lekarzowi, ale przede wszystkim dobremu człowiekowi.

Requiescat in pace - Niech odpoczywa w pokoju.

Materiał: Michał Poczobutt

Oceń artykuł: 62 26

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (3)

  zp, w dniu 19-04-2016 15:35:45 napisał:

  dobry człowiek... [*]

  odpowiedz

  • 2 (10)

  sprawiedliwy, w dniu 20-04-2016 19:55:00 napisał:

  Panie Szaruga czy wezwał Pan skazanego byłego burmistrza Szczepaniaka i jego towarzyszy od kanalizacji o zwrot pieniędzy do kcyńskiej kasy ? Czy też lekko wydaje Pan pieniądze podatników a kolegę zostawił pan w spokoju

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble systemowe w wybarwieniu Dąb Naturalny
Badania techniczne
Różnego rodzaju ramki i antyramy
od 5,90PLN
Bon upominkowy
Krzesło młodzieżowe
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Zabiegi odmładzające
Meble kuchenne
0

Piękna na mikołajki – oczaruj go swoim wyglądem!

Mikołajki to przede wszystkim dzień obdarowywania najbliższych podarunkami. Możesz jednak sprawić, by ukochany zapamiętał ten moment na dłużej za sprawą Twojego niebanalnego wizerunku. Zadbaj o odpowiednią stylizację oraz piękny makijaż!

(czytaj więcej)
0

Masz 18 lat i pierwszy raz wnioskujesz o paszport? Otrzymasz wyjątkowy prezent!

W 2018 roku, w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, każdy 18-latek #wnioskujący po raz pierwszy o paszport otrzyma wraz z nim pakiet jubileuszowy. W specjalnej kopercie znajdują się: flaga Polski, znaczek z logotypem Niepodległej oraz miniprzewodnik z opisem jak szanować biało-czerwone barwy i poprawnie śpiewać hymn Polski.

(czytaj więcej)
0

Świąteczne bony podarunkowe do Studia Urody Lidii Gwóźdź

Nie masz pomysłu na prezent dla kogoś bliskiego? Nasz salon proponuje zakup specjalnego zaproszenia za dowolną kwotę, na usługi w naszym gabinecie.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)