Dziś mamy 28 marca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

12 sierpnia 2019

Okres grzewczy coraz bliżej. Jak zadbać o modernizację źródła ciepła?

fot. archiwum

fot. archiwum

We wrześniu rozpoczyna się kolejny sezon grzewczy. Coraz chłodniejsze dni i # noce oznaczają konieczność uruchomienia centralnego ogrzewania w naszych domach.

To ostatni moment na sprawdzenie stanu instalacji oraz wymianę nieefektywnego i nieekologicznego kotła. Dlaczego modernizacja źródła ciepła jest tak ważna i jak się za nią zabrać?

Według danych Eurostatu blisko 56% Polaków mieszka w domach wolnostojących, szeregowcach i bliźniakach. Wszystkie te budynki wymagają ogrzewania. Tylko w pełni sprawne, spełniające aktualne normy urządzenia zapewnią mieszkańcom komfort, ciepło i bezpieczeństwo użytkowania. Odpowiedni dobór źródła ciepła i instalacji grzewczej pozwoli także zminimalizować koszty oraz zmniejszyć emisję zanieczyszczeń do atmosfery.

Masz kopciucha – puszczasz pieniądze z dymem

Szacuje się, że aż 3,8 miliona polskich domów ogrzewanych jest kotłem lub piecem węglowym. Niska emisja, czyli emisja pyłów i szkodliwych gazów na wysokości do 40 m, pochodząca ze spalania paliw w przestarzałych piecach i kotłach istotnie zanieczyszcza powietrze.

Kopciuchy, jak określa się je potocznie, nie tylko niekorzystnie wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie, ale także przyczyniają się do zmian klimatycznych na świecie. Nieefektywne piece produkują ogromne ilości pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, inne szkodliwe dla zdrowia związk,i takie jak benzo (alfa)piren oraz znaczne ilości dwutlenku węgla (CO2), odpowiadającego za wzrost średniej temperatury na Ziemi.

Już same argumenty ekologiczne i zdrowotne powinny nas przekonać do stosowania w domach innowacyjnych rozwiązań. Warto jednak wiedzieć, że nowe instalacje są wygodniejsze w obsłudze i dzięki wyższej efektywności prowadzą do zmniejszenia kosztów ogrzewania. – Urządzenia wykonane w przestarzałej technologii generują wielokrotnie więcej pyłów niż kotły nowej generacji. Instalacja nowego, bardziej wydajnego źródła ogrzewania korzystnie wpływa na koszty eksploatacji. Nowoczesne piece są znacznie efektywniejsze od starych i wykorzystują nawet 90% energii zawartej w paliwie – podkreśla Anna Żyła, Główny Ekolog w Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).

Modernizacja z głową

Wymianę źródła ciepła warto rozważnie zaplanować. W pierwszej kolejności należy przeprowadzić ocenę energetyczną budynku, czyli wyliczyć jego zapotrzebowanie na ciepło, uzależnione m.in. od rodzaju ocieplenia oraz powierzchni nieruchomości. Szacunki można wykonać samodzielnie za pomocą dostępnych w internecie kalkulatorów, ale ostateczną decyzję warto podjąć przy wsparciu specjalisty.

Następny krok to wybór najefektywniejszej metody dostosowanej do potrzeb naszego domu. Dostępne są nowoczesne piece na ekogroszek, olej opałowy, kotły gazowe, a także ogrzewanie elektryczne. Istnieją też rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii, takie jak kolektory słoneczne i pompy ciepła.

Ostatnim etapem przygotowań jest sprawdzenie możliwości sfinansowania modernizacji lub wymiany źródła ciepła. – Wymianę starych pieców i kotłów dofinansowują m.in. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz fundusze wojewódzkie w ramach programu "Czyste Powietrze". Co więcej, od 2019 roku istnieje możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Inwestycje ekologicznie są chętnie kredytowane np. przez Bank Ochrony Środowiska, który posiada pożyczki dedykowane termomodernizacji czy innym rozwiązaniom służącym poprawie jakości powietrza. Z kolei klienci PGNiG mogą skorzystać ze wsparcia przy wymianie starego kotła na gazowy – dodaje Anna Żyła.

W zależności od wybranego sposobu finansowania przed przystąpieniem do realizacji należy dopełnić niezbędnych formalności, takich jak złożenie wniosku o pożyczkę lub dotację. Konieczne jest też zgłoszenie wymiany pieca albo kotła do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej. Modernizację najlepiej przeprowadzić przy wsparciu firmy lub odpowiednio wyszkolonego montera. Zdarza się, że producenci w pakiecie z urządzeniem zapewniają montaż w dowolnie wybranym terminie. Z reguły sama wymiana trwa jeden dzień. W bardziej skomplikowanych przypadkach może przedłużyć się do kilku dni.

Nie odkładajmy modernizacji instalacji do ostatniej chwili – nawet jeśli temperatury pozwalają nam zapomnieć o zbliżającym się sezonie grzewczym i zimowym smogu. Zwłaszcza, że źródła finansowania są łatwo i szybko dostępne.

materiał: Magdalena Blaśkiewicz/Specjalista ds. PR

Oceń artykuł: 22 13

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (2)

    mieszkaniec, w dniu 12-08-2019 16:41:30 napisał:

    Nasza Spółdzielnia Chrobry tak o naszą kieszeń zadbała że hej! Bloki docieplili, ale co z tego? Zamiast płacić mniej, płacimy więcej za to samo zużycie energii cieplnej.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 2 (2)

    Chrobry, w dniu 12-08-2019 20:06:15 napisał:

    Po dotacje do ocieplonych budynków zaprasza Pascal deweloper

    odpowiedz

    • 0 (0)

    gość, w dniu 12-08-2019 22:22:50 napisał:

    W Nakle na Pocztowej fundusz remontowy 4 zł za metr chore

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Mieszkanka, w dniu 12-08-2019 22:59:01 napisał:

    Zapraszamy do Mroczy spółdzielnia chrobry to nas dopiero kocha masakra tam są dopiero dopłaty za to powinni się wziąść

    odpowiedz

    • 1 (1)

    slawek, w dniu 13-08-2019 13:46:35 napisał:

    każda spółdzielnia to pasożyt Lepsza jest wspólnota mieszkaniowa tylko warunek taki żeby ludzie byli zgodni Spółdzielnia to musi utrzymać prezesa, biuro etc A wspólnota - najgorzej jak jest dłużnik wtedy są problemy A najlepszą spółdzielnią , której budynki grożą zawaleniem. piwnice i korytarze to wyglądają jak z horroru i dodatkowo to chyba największa grupa darmozjadów i pasożytów jest NADM

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Budowa hal
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Budowa magazynów
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Rozpoczyna się Triduum Paschalne. Dziś Wielki Czwartek

Wielki Czwartek rozpoczyna przeżywanie #Świętego Triduum Paschalnego.

(czytaj więcej)
0

Ujawniono kilka sztuk niewybuchów. Pochodzą z czasów II Wojny Światowej

Podczas prac polowych w #Dużej Cerkwicy zostały znalezione niewybuchy pochodzące z okresu II Wojny Światowej. Niebezpieczne znaleziska do czasu przyjazdu saperów zabezpieczyli policjanci. Funkcjonariusze ostrzegają, że takich przedmiotów pod żadnym pozorem nie wolno dotykać ani przenosić !!!

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)