Dziś mamy 28 marca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

01 stycznia 2019

Okazji do świętowania nie brakowało. Rok 2018 obfitował w jubileusze

 fot. archiwum

fot. archiwum

Nadszedł 2019 rok. Chcemy jednak jeszcze przypomnieć o tym, co ważnego działo się w # powiecie w ubiegłym roku. A obfitował on w wiele różnych jubileuszy. Przypominamy najważniejsze z nich.

W styczniu, panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Izabeli uczciły dziesięciolecie swojej działalności.
Na kolejne jubileusze musimy czekać aż do kwietnia, gdzie 10 rocznicę świętowało Koło Gospodyń Wielskich w Samsieczynku. Panie otrzynały życzenia oraz podziękowania od Burmistrza Mroczy - Leszka Klesińskiego.

Czerwiec przywitał nas kilkoma uroczystościami. Już na początku miesiąca Powiat Nakielski obchodził 20-lecie istnienia. Główne uroczystości rozpoczęły się od Mszy w kościele pw. św. Wawrzyńca. Następnie wszyscy zebrani udali się do Nakielskiego Ośrodka Kultury, gdzie odbywały się główne uroczystości. Wręczono pamiątki oraz upominki wszystkim samorządowcom z poszczególnych kadencji. Janina Kwiecień wręczyła obecnemu staroście Tomaszowi Miłowskiemu list gratulacyjny oraz nadała tytuł "samorządowca 20-lecia". 7 czerwca swoje 35-lecie obchodził Zespół Szkół Specjalnych w Szubinie. Na uroczystości zaproszeni zostali m.in. przedstawiciele Samorządu Powiatu Nakielskiego, Gminy i Miasta Szubin. Podczas uroczystości szkoła otrzymała sztandar. Ważnym elementem jubileuszu buło również nadanie nazwy patrona, czyli ks. Jana Kątnego. Podczas uroczystości była obecna rodzina ks. Jana. W Szkole zostały zorganizowane specjalne uroczystości jubileuszowe.

Maciej Jeliński autor niesamowitych kolorowych obrazów, który zawsze robi duże wrażenie na publiczności świętował 30-lecie swojej twórczości artystycznej. Drugim ważniejszym jubileuszem było 25 lat istnienia Towarzystwa Przyjaciół Nakła. TPN jest pierwszym w historii miasta stowarzyszeniem, które zrzesza mieszkańców Nakła.

W miesiącu lipcu też mogliśmy być świadkami dwóch jubileuszy. Jako pierwsi 2 lipca świętowali strażacy z OSP Bnin. Ich jednostka działa już od 90 lat, więc była to dla wszystkich wyjątkowa rocznica. Ważnym punktem imprezy było uroczyste nadanie jednostce sztandaru.

Nie tylko druhowie świętowali swój jubileusz. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Drążnie również miały swoje święto. Jak na każdym takim spotkaniu na gości czekał poczęstunek.

Sierpień przywitał nas kilkoma ważnymi uroczystościami. Pierwsza impreza została zorganizowana przez Gminny Ludowy Zespół Sportowy w Sadkach, który ma już 15 lat. Z tej okazji zorganizowano okolicznościowy turniej, w której brały udział 3 drużyny. Zwycięscami była połączona dryżyna z Zamościa i Rynarzewa.

Kolejnym ważnym jubileuszem było 625-lecie miasta Mrocza. Mieszkańcy hucznie obchodzili to święto. Z tej okazji odrestaurowany został Rynek, którego otwarcie mroczanie przyjeli bardzo pozytywnie i licznie przybyli na uroczyste otwarcie. Jednym z elementów świętowania było odsłonięcie tablic pamiątkowych przez strażaków z OSP. Każda jednostka w ramach podziękowania otrzymała swoje pamiątkowe drzewko. W obchodach brało udział 8 jednostek straży.

Nie tylko strażacy odsłaniali tablice pamiątkowe. Organizacje pozarządowe również zostały uhonorowane. Jak zawsze na takich wydarzeniach zrobiono wspólne zdjęcia, a panie z zespołu "Mroczanki" uświetniły to uroczyste wydarzenie.
Na mieszkańców miasta czekało wiele atrakcji, jednak na największą uwagę zasługuje symulator dachowania. Coś tak innego cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko małych mieszkańców Mroczy.

Kolejnym ważnym punktem świętowania było posadzenie drzewa dla patrona miasta św. Mikołaja z Miry. Następnie uroczystości przeniosły się na Rynek, gdzie zakopano kapsułę czasu, w której znajdował się pamiątkowy list oraz podpisy parafian.
Na tak ważnych urodzianch miasta nie mogło zabraknąć również czegoś dla aktywnych mieszkańców. Z tej okazji zorganizowano rajd rowerowy, w którym brało udział ponad 50 uczestników. Trasa przejazdu była dość długa, ponieważ wynosiła aż 30 km, lecz nie odstraszyło to zawodników, którzy chętnie wzięli w tym udział. Na zakończenie zawodów każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal.

Ktoś kto nie lubi jeździć na rowerze, a chciał wziąć udział w uroczystościach mógł uczestniczyć w rajdzie, ale dla rolkarzy. To wydarzenie również cieszyło się dużym zainteresowaniem, ponieważ wystartowało ponad 30 uczestników. Rolkarze mieli do pokonania 9 km. Prowadzącym rajd był pan Andrzej Brzóska, a dla bezpieczeństwa przejazd koordynowała policja oraz straż miejska.

Nie tylko mieszkańcy Mroczy świętowali jubileusz. Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych uczcili swoje 35-lecie. Podczas uroczystości przyznano wiele odznaczeń. Burmistrz Szubina Artur Michalak z tej okazji również otrzymał odznaczenie. Nie zabrakło uroczystego toastu oraz wspólnego posiłku.

Straż miejska w Nakle w roku 2018 obchodziła 25-lecie istnienia. Z tej okazji burmistrz Sławomir Napierała podziękował strażnikom za służbę. Dwoje Strażników Miejskich otrzymało awanse na wyższe stanowiska. Goście zebrani na uroczystości złożyli na ręce komendanta życzenia i gratulacje.

We wrześniu od samego początku organizowano jubileusze. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Chrząstowie świętowały 45-lecie działalności. Goście złożyli członkiniom najserdeczniejsze życzenia. Burmistrz Sławomir Napierała na ręce jubilatek złożył kwiaty oraz listy gratulacyjne.

Kolejny jubileusz również należał do pań, Koło Gospodyń w Liszkówku świętowało swoje 60-lecie. Wójt Dariusz Gryniewicz wręczył na ręce przewodniczącej bon o wartości 1000 zł oraz bukiet kwiatów. Po oficjalnej części przyszedł czas na poczęstunek oraz dalszą część jubileuszu.

Nie tylko panie z KGW miały swoje "urodziny" również swoje 10-lecie świętowała sekcja motocyklowa KŻR-LOK "Nadnoteckie Sokoły". Obchody rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. św. Stanisława w Nakle, którą odprawił ks. Marek Kusy. Następnie przyszedł czas na główne uroczystości, które odbyły się w dość nietypowym miejscu - nakielskim amfiteatrze. Zasłużeni członkowie otrzymali srebrne i brązowe "Krzyże Zasługi dla KŻR" przyznane przez zarząd główny LOK. Wręczono również okolicznościowe medale z okazji 100-lecia Niepodległości.

16 października swoje 15-lecie obchodziła Niepubliczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia "Żakus" w Anielinach. Obchody rozpoczął koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej pod batutą Zbigniewa Rydelskiego. Następnie uczniowie zatańczyli poloneza przed zgromadzoną publicznością w namiocie. Ważnym punktem uroczystości było pasowanie pierwszoklasistów.

Kolejny październikowy jubileusz obchodziły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Mroczy. Była to bardzo ważna uroczystość, ponieważ koło działa już od 55 lat. Wśród gości nie zabrakło burmistrza Mroczy Leszka Klesińskiego oraz innych ważnych osobistości. Wieczór był idealną okazją do złożenia podziękowań przedstawicielkom Koła Gospodyń Wiejskich, za ich zaangażowanie oraz ogrom pracy włożony w przygotowanie i uczestnictwo w tegorocznych imprezach gminnych. Jubileusz uświetnił występ chóru "Mroczanki" oraz skecz kabaretowy przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Karnowie. Po oficjalnej części zebrani goście zostali zaproszeni na przygotowany poczęstunek oraz urodzinowy tort.

Jako ostatnie w październiku swoje 50-lecie świętowały panie z KGW Kazin. Wśrod gości znalazły się najstarsze członkinie: Barbara Rutkiewicz, Maria Świetlik oraz Lidia Kulig. Panie w znacznym stopniu przyczyniły się do tego, że w jednej z mniejszych miejscowości w gminie Nakło udało się utworzyć koło. Po oficjalnej części przyszedł czas na wspólny poczęstunek, podczas których padło wiele miłych słów i życzeń. Z racji tego, że panie obchodziły swoje święto, w kuchni "rządzili" panowie.
W listopadzie jedyną imprezą było 25-lecie Towarzystwa Oświaty Przedszkolnej. Jubileusz uświetnił chór "Nadzieja" pod batutą Michała Gacki. Był to również czas pożegnań. Zarząd STOP oraz pracownicy przedszkola żegnali panią Mariolę Kłoska oraz panią Beatę Guziejko. Podczas uroczystości nie zabrakło chwil wzruszeń. Impreza zakończyła się wspólnym poczęstunkiem.

Ostatnim jubileuszem w roku 2018 było 15-lecie powstania Warsztatu Terapii Zajęciowej "Pod dębem" w Nakle. Uroczystości odbywały się na sali konferencyjnej Nakielskiego Ośrodka Kultury. Wszystkich zebranych powitała kierownik Warsztatu Izabela Dyks, która wręczyła kwiaty inicjatorom powstania WTZ: Piotrowi Hemmerlingowi oraz Ewie Kistowskiej. Impreza jubileuszowa była idealną okazją do przypomnienia dokonań Warsztatu. W czasie świętowania wręczono wyróżnienia dla "Zasłużonych Działaczy TPD. Uroczystości uświetnił zespół z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pile.

Jak widać, w roku 2018 nie zabrakło uroczystości ważnych dla mieszkańców.

 

Oceń artykuł: 12 13

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
Budowa hal
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
0

Stopnie alarmowe cyberprzestrzeni? Co oznaczają i czym się charakteryzują?

Stopnie alarmowe są sygnałem dla służb i administracji publicznej# do zachowania szczególnej czujności. W przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym dotyczącego systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów wchodzących w skład infrastruktury krytycznej albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia, można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych CRP. Jakie mamy stopnie alarmowe, kiedy są ogłaszane i czym się charakteryzują?

(czytaj więcej)
0

Zwalczanie nadużyć w komunikacji elektronicznej. Nowe przepisy

W życie wchodzą przepisy przyjęte w ramach# ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Od dziś przedsiębiorcy telekomunikacyjni mają obowiązek blokować wiadomości podszywające się pod podmioty publiczne. Jak to działa?

(czytaj więcej)
0

Ujawniono kilka sztuk niewybuchów. Pochodzą z czasów II Wojny Światowej

Podczas prac polowych w #Dużej Cerkwicy zostały znalezione niewybuchy pochodzące z okresu II Wojny Światowej. Niebezpieczne znaleziska do czasu przyjazdu saperów zabezpieczyli policjanci. Funkcjonariusze ostrzegają, że takich przedmiotów pod żadnym pozorem nie wolno dotykać ani przenosić !!!

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)