Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

20 czerwca 2017

Odsłonięto tablicę śp. Witolda Jurczyka. "Z dumą wspominamy dokonania profesora"

fot. DW

fot. DW

20 czerwca odsłonięto tablicę zmarłego 8 kwietnia 2016 roku profesora Witolda #Jurczyka. W uroczystości udział wzięli gospodarze uroczystości, rodzina i przyjaciele oraz zaproszeni goście.

Wszyscy zebrali się w Zespole Szkół Technicznych – Świętujemy we wszystkim nam rodzinnej Kcyni, świętujemy przy najbardziej rodzinnej ulicy rodu śp. Witolda Jurczyka, świętujemy w budynku szkoły, którą, jak sam nazywał, rodzinnym domem – mówił prowadzący uroczystość Adam Zubrzycki.

Na uroczystości obecni byli m.in. Burmistrz Kcyni Marek Szaruga, dyrektor ZST w Kcyni Aleksandra Doiczman i główny inicjator Stanisław Pilarski.

Witold Jurczyk urodził się 19 marca 1931 roku w Kcyni w rodzinie nauczycielskiej. W 1949 roku zdał maturę z wyróżnieniem. W latach 1949-1954 studiował na Wydziale Lekarskim Akademii Muzycznej w Poznaniu. W 1954 uzyskał dyplom lekarza medycyny. Studiował w Warszawie, Paryżu i Wiedniu. Habilitował się w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii, w 1965 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. W latach 1968-1975 był prorektorem Akademii Muzycznej w Poznaniu. Był współzałożycielem i wieloletnim członkiem Senatu Europejskiej Akademii Anestezjologii Klinicznej w Paryżu. Z jego inicjatywy powstała w Kcyni Fundacja Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym. W 1989 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Kcyni. Zmarł 8 kwietnia 2016 roku.

- W tym wyjątkowym dniu z dumą wspominamy dokonania profesora – mówił Adam Zubrzycki – Jest to święto tym bardziej wyjątkowe ze względu na inicjatywę społeczną mieszkańców – dodał.

Głos zabrał także Burmistrz Kcyni Marek Szaruga – Dzisiejsze przyjęcie stanowi pewną cechę i przykład dla młodych ludzi, że warto, nawet cokolwiek, ale warto robić, żeby dojść małymi krokami do rzeczy wielkich – mówił.

Odczytane zostały słowa profesora Jurczyka z okazji nadania tytułu Honorowy Obywatel Kcyni. – Te słowa należy przypominać naszej społeczności, aby kcynianie wzorem profesora wyrastali korzeniami z macierzystej ziemi i oplatali konarami swoich dokonań nowy świat, przy tym być gotów pomagać innym ludziom ponad podziałami – dodał po odczytaniu prowadzący.

Następnie wszyscy przeszli przed budynek, gdzie odsłonięta została tablica i złożone kwiaty.

Oceń artykuł: 6 16

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (4)

    qwer, w dniu 20-06-2017 16:41:17 napisał:

    nie śledzę tego co się dzieje. Ale ta strona to newsy nie kroniki. 2017r. :) Choć mam nadzieję że niebawem pewne sprawy staną się przeszłością.

    odpowiedz

    • 4 (4)

    qwer, w dniu 20-06-2017 18:57:56 napisał:

    a komentarz ? nie ładnie, napiszę ponownie. Kcynia24 to newsy, nie kronika. poprawcie datę. resztę oszczędzę bo znowu zniknie.

    odpowiedz

    • 9 (11)

    łysy, w dniu 20-06-2017 19:16:59 napisał:

    Skoro to taka uroczystość to trochę mało ludzi.Gdzie byli uczniowie chociażby,skoro był naszym honorowym obywatelem ?Zrobiliście to dla poklasku,( nie tyczy się rodziny).?

    odpowiedz

    • 5 (5)

    Kcynianin, w dniu 20-06-2017 22:58:54 napisał:

    Widocznie naszego burmistrza już tylko otacza garstka młodzieży i kilku dorosłych . Nikt z takim gościem nie chce być na zdjęciu bo to tylko wstyd . Jaki burmistrz taka tablica - nie było mniejszych

    odpowiedz

    • 2 (2)

    Ania, w dniu 21-06-2017 10:18:38 napisał:

    Studiował na Akademii Muzycznej w Poznaniu???

    odpowiedz

    • 3 (3)

    Kazimierz, w dniu 21-06-2017 13:52:42 napisał:

    W Poznaniu w tym okresie nie było Akademii Muzycznej z Wydziałem Lekarskim. Może teraz jest taki wydział.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Budowa hal
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)