Dziś mamy 19 czerwca 2018, wtorek, imieniny obchodzą:
04 marca 2018

Od września dalsze zmiany w kcyńskiej oświacie. Co czeka uczniów i rodziców?

Od nowego roku szkolnego planowane są dalsze zmiany, które mają wygenerować #oszczędności w gminie Kcynia. Rodzice mogą być jednak spokojni – ich pociechy nie będą musiały zmieniać szkoły, bowiem żadna nie zostanie zamknięta, żadna nie będzie także prowadzona przez stowarzyszenie.

To, co zmieni się od września w placówkach oświatowych, podyktowane jest Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 17 marca 2017 roku w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i przedszkoli. Chodzi o maksymalizowanie ilości uczniów w oddziałach poprzez łączenie klas w szkołach podstawowych. I właśnie z takiego rozwiązania chce skorzystać gmina. Łączenie klas ma spowodować mniej godzin, co przełoży się na mniejsze wydatki na oświatę. Tylko w tym roku trzeba dołożyć do szkół 5,5 mln zł, których w budżecie gminy zwyczajnie nie ma. Obecnie burmistrzowi trudno powiedzieć, czy spowoduje to redukcję etatów nauczycieli oraz które szkoły obejmie zmiana. - To okaże się w kwietniu, gdy będziemy znali wstępne arkusze organizacyjne – powiedział burmistrz Marek Szaruga. Ale konkretnie, na czym polega łączenie klas? - W małych szkołach wiejskich wspólnie będą uczyli się uczniowie klas II i III, IV i V oraz VI i VII. Wpłynie to na obniżenie ilości godzin – wyjaśnia Szaruga.

Nie oznacza to jednak, że od 1 września 2018 roku uczniowie dwóch różnych roczników będą mieli wszystkie zajęcia wspólne. Zgodnie z rozporządzeniem, w klasach II, III, IV, V, VI i VII co najmniej połowę wymiaru godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, z wyjątkiem muzyki, plastyki i wychowania fizycznego, prowadzi się bez łączenia tych klas z innymi. Obowiązkowe zajęcia w klasie I i VIII, z wyjątkiem edukacji muzycznej, plastycznej i wychowania fizycznego, prowadzi się bez łączenia klas. Jak to wygląda w praktyce? Pierwszaki i najstarsi uczniowie uczą się sami, bez kolegów z innych roczników, chyba że chodzi o zajęcia artystyczne i sportowe. Pozostali uczniowie połowę zajęć mają w swoim gronie, połowę w połączeniu z inną klasą.

Oceń artykuł: 0 23

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (10) Zgłoś naruszenie zasad

  • -5 (27)

  Kcynia, w dniu 04-03-2018 20:18:43 napisał:

  Chłop robi co może a ludzie nakrecaja to tylko dlaczego nikt niema żalu do tych co zasłużyli gmine pomyślcie nic więcej

  odpowiedz

  • -4 (22)

  Wkurzony, w dniu 05-03-2018 07:46:00 napisał:

  Dokładnie....czepnijcie się poprzedników to oni powinni odpowiadac i spłacać długi jakie narobili i ich zastepcy i cała reszta co do tego się przycziniła a nie niewinni ludzie.

  odpowiedz

  • 5 (11)

  Oburzona, w dniu 05-03-2018 17:50:00 napisał:

  Rodzice czy Wy zgadzacie się aby Wsze dzieci zamiast się rozwijac będa uwsteczniane? Coo się dzieje w XXI w.?wyksztalcony pedagog takie rewolucje robi kosztem dzieci? Przeciez jak teraz bedzie się ograniczalo wiedze to co to bedzie pozniej?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 10 (14)

  Krysia, w dniu 05-03-2018 22:13:22 napisał:

  Kcyński reformator nieudacznik wiedział (czy nie wiedział?) jaki jest stan finansów gminy i nie potrafił dokonać racjonalnych zmian. Mija zaraz jego pierwsza kadencja a on zaczął robić na szybko protezę reformy kiedy się zorientował, że ma nóż na gardle. Czy naprawdę aż trzy lata mu zajęło zorientowanie się w finansach? Czy nie potrafił przewidzieć, że po kilku latach spłaty odsetek od kredytu będzie musiał w końcu zacząć spłacać kapitał kredytu. Naprawdę nie wiedział ??? To dlatego robi pseudoreformy żeby dotrwać do końca kadencji i następnemu zostawić jeszcze większy syf niż sam zastał? Stajnia Augiasza!!

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Xades, w dniu 06-03-2018 11:48:44 napisał:

  Pisior ty chyba nagrody specjalne dostajesz od spec służb

  odpowiedz

  • 11 (11)

  Kcyniak, w dniu 06-03-2018 12:21:40 napisał:

  Szaruga - mały, szary człowieczek bez pomysłu na Kcynię od samego początku. Może i oddłuża gminę ale wizji nie ma. Ostatnie trzy i pół roku to stracony czas. Szkoda.

  odpowiedz

  • 7 (7)

  Ja, w dniu 06-03-2018 18:58:07 napisał:

  Co chwilę słyszymy, że poprzednicy. No to ok. A co Pan panie Szaruga zrobił, czym może się pan pochwalić? Co?

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Siłownia
Usta - powiekszanie
Meble systemowe Dąb Sonoma/ Biały Połysk
Gimnastyka korekcyjna
Pokój dzienny/ jadalnia/ sypialnia/ biuro
Sypialnia - jasny dekor i ryflowane uchwyty
Makijaż na każdą okazję
Deska elewacyjna
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Wydatki, wysokość świadczeń i nie tylko. Emeryci i renciści w statystykach

W 2017 r. wzrosła względem roku 2016 liczba osób pobierających świadczenia emerytalno-#rentowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W tym czasie zmniejszyła się natomiast liczba rolników indywidualnych pobierających emerytury i renty. Jednocześnie odnotowano wzrost zarówno wydatków na świadczenia społeczne, jak i wysokości emerytur i rent.

(czytaj więcej)
0

Zielone światło dla dokumentów w smartfonie i jednego loginu do e-usług

Rząd przyjął projekt tzw. ustawy węzłowej. Przewiduje ona wprowadzenie jednego, spójnego #loginu (login.gov.pl), który docelowo umożliwi korzystanie ze wszystkich cyfrowych usług administracji. Rząd przyjął również regulacje, które będą stanowiły podstawę prawną do funkcjonowania aplikacji mobilnej - „mDokumenty”.

(czytaj więcej)
0

Ranking najlepszych szamponów dla psów

Poniższe zestawienie uwzględnia topowe produkty z kategorii „szampony dla psów”, które posiadają wzorcowe opinie w internecie oraz są najczęściej kupowane. Kosmetyki, które znalazły się w rankingu są więc warte zakupu.

(czytaj więcej)