Obrady Konwentu Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wypracowano trzy stanowiska

fot. pow.
W czwartek, 13 stycznia 2022 r. w Ciechocinku odbyły się obrady# Konwentu Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Przybyłych powitała i zaprezentowała powiat aleksandrowski Lidia Tokarska – Starosta Aleksandrowski. Konwentowi przewodniczył Starosta Wąbrzeski – Krzysztof Maćkiewicz.
Zadaniem Konwentu jest reprezentowanie interesów członków Związku Powiatów Polskich w danym regionie. Pełni on rolę doradczą względem organów ZPP i może w szczególności przyjmować własne stanowiska lub opinie oraz kierować do zarządu ZPP pisma o podjęcie interwencji – w sprawach związanych z celami statutowymi.
Konwent może również współpracować z organami administracji rządowej i samorządowej w danym województwie. Tworzą go starostowie i prezydenci miast na prawach powiatu będący członkami ZPP lub upoważnione przez nich osoby w danym województwie.
Podczas spotkania wypracowano trzy stanowiska Konwentu. Pierwsze z nich dotyczy przyspieszenia prac związanych ze zmianą przepisów ustawy prawo farmaceutyczne w zakresie pełnienia przez apteki ogólnodostępne dyżurów w porze nocnej i dni wolne od pracy. Problemem ogólnokrajowym jest uchylanie się przez apteki od pełnienia wyznaczonych dyżurów, które określone są uchwałą przez radę powiatu. Pomimo wielu prób podejmowanych przez władze samorządów powiatowych, mających na celu wypracowanie konsensusu pomiędzy obowiązkiem wynikającym z ustawy a stanowiskiem właścicieli aptek ogólnodostępnych, którzy coraz częściej odmawiają pełnienia wyznaczonych dyżurów, w obecnym stanie prawnym nie jest możliwe określenie modelu pełnienia dyżurów akceptowalnego przez obie strony.
Kolejnym stanowiskiem wspólnie wypracowanym przez Konwent jest stanowisko dotyczące subwencji oświatowej. W związku z rosnącymi kosztami funkcjonowania oświaty, głównie w zakresie płacowym wynikającym z działań rządu, powiatom zaczyna brakować środków na wydatki bieżące. Problem niedofinansowania oświaty wynika wprost z różnicy jaka powstała pomiędzy wysokością podwyżek wynagrodzeń w oświacie (2019 – 2020 r.), a otrzymaną w tych latach subwencją oświatową. Od strony rządowej oczekuje się adekwatnego wzrostu środków na wynagrodzenia dla kadry pedagogicznej oraz pracowników administracji i obsługi, a także skompensowania wydatków ponoszonych na utrzymanie infrastruktury szkolnej wynikających z gwałtownego wzrostu cen nośników energii, a przede wszystkim nie pomniejszania dochodów budżetów z powodu wprowadzenia „Polskiego Ładu”.
Trzecie stanowisko Konwentu dotyczy przyspieszenia prac związanych ze zmianą przepisów ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych w zakresie dotyczącym stwierdzenia zgonu i jego przyczyny. Bieżący stan prawny stanowi problem dla starostów, z uwagi na brak jednoznacznych uregulowań pozwalających wyznaczyć odpowiednią osobę odpowiedzialną za stwierdzenie zgonu. Obecnie brak jest jasnych zasad wskazujących źródło finansowania tego zadania przez powiaty.
W obradach Konwentu uczestniczyli m.in Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski – Józef Ramlau, Członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Sławomir Kopyść oraz starostowie powiatów z terenu naszego województwa, Wicestarosta Aleksandrowski – Adam Potaczek, Przewodniczący Rady Powiatu Aleksandrowskiego – Arkadiusz Świątkowski, Sekretarz Powiatu Aleksandrowskiego – Paulina Smykowska, Skarbnik Powiatu Aleksandrowskiego – Mariusz Możdżeń, Zastępca Prezydenta Włocławka – Domicela Kopaczewska, Burmistrz Ciechocinka – Leszek Dzierżewicz, Pełnomocnik Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego ds. współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego – Andrzej Potoczek.
Prelegentami podczas Konwentu byli: Marcin Wiecki – dyrektor Regionu Kujawsko-Pomorskiego Banku Gospodarstwa Krajowego w Toruniu, Anna Pawlak – dyrektor ds. rozwoju relacji społecznych w BGK, Marzena Łukowska i Paweł Polikowski – przedstawiciele BGK regionu kujawsko-pomorskiego, Grzegorz P. Kubalski – zastępca dyrektora Biura Związku Powiatów Polskich, Violetta Witkowska – naczelnik Wydziału Wdrażania Projektów Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko- Pomorskiego w Toruniu.
Materiał: Starostwo Powiatowe w Aleksandrowie
Galeria






Czytaj również
- W przyszłym tygodniu egzamin ósmoklasisty. Niewiele czasu na powtórki
- Wychowawca więzienny w oku kamery. Materiał zobaczysz w TVP Bydgoszcz
- Szkolenia dla ratowników w regionie. Kto może wziąć udział w kursie?
- Zmiany w budżecie gminy. 20 tys. zł na rewitalizację stawu
- Nagrody dla dwóch OSP z powiatu nakielskiego. Rząd zorganizował konkurs
Dodaj komentarz
Więcej Polaków chce oszczędzać. Nie wszystkich na to stać

Rosnąca inflacja oraz wojna bardziej mobilizują do# oszczędzania niż pandemia – wynika z badania „Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków”, wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Polacy coraz bardziej doceniają znaczenie oszczędności. Jedna czwarta przyznaje, że aktualna sytuacja wpływa na ich stosunek do posiadania grosza na czarną godzinę. Niemal tyle samo stwierdza jednak, że nie stać ich na to, by odkładać.
(czytaj więcej)Jak wykończyć mieszkanie, zanim ono finansowo wykończy Ciebie? Oto jak uniknąć ukrytych kosztó

Tylko w okresie styczeń-marzec 2022 r. deweloperzy oddali do użytku 54,7 tys. nowych mieszkań w całej Polsce#. To oznacza, że co miesiąc w naszym kraju przybywa średnio kilkanaście tysięcy szczęśliwych nabywców swojego „M”. Najpierw zakup lokum, które istnieje tylko na papierze, a potem odebranie już kluczy do własnego nowego mieszkania to dla wielu spełnienie marzeń, ale kiedy pierwsze emocje już opadną, okazuje się, że stajemy przed kolejnym, nie mniej wymagającym zadaniem: wykończeniem i aranżacją wnętrza. Budżet, który trzeba przeznaczyć na ten cel, to obok zakupu, kolejny duży koszt, tym bardziej, że ceny potrzebnych materiałów i usług rosną w astronomicznym tempie. Przykład? W marcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, ceny najpopularniejszych materiałów budowlanych są wyższe średnio o 28%[2] i ciągle rosną! Sytuacji nie poprawia też rekordowa dwucyfrowa inflacja, wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych, rosnące ceny prądu i gazu. Rachunki za ten pierwszy są już o 24 proc. wyższe niż w 2021 r.[3] To wszystko sprawia, że kwoty, które świeżo upieczeni właściciele mieszkań zabezpieczyli na wykończenie i zagospodarowanie swoich lokali, topnieją z dnia na dzień. Jeśli nie będziemy wystarczająco ostrożni, łatwo możemy wpaść w nieplanowane długi! O tym, jak tego uniknąć w kolejnym materiale Intrum z cyklu „Ogarniam finanse”!
(czytaj więcej)Złap chwilę dla siebie! Dlaczego nie warto rezygnować ze śniadania?

Wiecznie zimna kawa – brzmi znajomo? To niestety standardowe# śniadanie niejednej mamy. Najwyższy czas z tym skończyć! Tylko zdrowa i szczęśliwa mama jest w stanie zapewnić beztroskie i radosne dzieciństwo swoim pociechom. Ale zacznijmy od początku, tzn. pierwszego posiłku w ciągu dnia. Potem pójdzie już z górki.
(czytaj więcej)Doręczanie listów poleconych bezpośrednio do rąk adresatów

Od 16 maja 2022 r., wychodząc# naprzeciw oczekiwaniom Klientów, Poczta Polska przywraca standardowy sposób doręczania wszystkich przesyłek listowych rejestrowanych bezpośrednio do adresata. Doręczanie zostało ograniczone podczas epidemii, kiedy przesyłki polecone niewymagające potwierdzenia odbioru były doręczane wyłącznie do skrzynek oddawczych, z uwagi na bezpieczeństwo Klientów i pracowników.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!