Dziś mamy 26 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

24 lutego 2017

O skarbach kultury materialnej i folklorze województwa. Gościem był Marek Chełminiak

fot. Anna Duda-Nowicka

fot. Anna Duda-Nowicka

W czwartek, 16 lutego br. w Kcyni odbyło się kolejne spotkanie "Ciekawości świata", #zatytułowane "Skarby kultury materialnej i folklor województwa kujawsko-pomorskiego".

Jego gościem był Marek Chełminiak, fotograf, autor publikacji książkowych promujących zabytki i zasoby historyczne. W słowie wstępnym nasz gość wskazywał, że jego zdaniem mieszkańcy województwa nie znają swojej najbliższej okolicy, nie doceniają piękna i różnorodności, jaka charakteryzuje nasz region. Stwierdził, że jego misją - od ponad 20 lat - jest promowanie tych zakątków, które mogą stanowić atrakcję dla turystów, szczególnie tych mniej znanych, nieoczywistych miejsc - Łekna, Gąsawy, Papowa Toruńskiego, Śliwic.

Marek Chełminiak urodził się w Toruniu. Mieszka w Bydgoszczy. Podkreślał, że stara się zwalczać antagonizmy powstałe pomiędzy tymi dwoma miastami. Rozwój tych dwóch ośrodków spowodował, że to Bydgoszcz na przełomie XIX/XX w. zyskała bardziej przemysłowy charakter, a Toruń zachował gotyckie piękno.

- Cała rzecz na tym polega, by fotograf pokazał szczegóły, detale, których przeciętny człowiek zazwyczaj nie dostrzega - mówił Marek Chełminiak.

Zgromadzeni na spotkaniu mieszkańcy mieli okazję zapoznać się z niektórymi wydawnictwami albumowymi autorstwa naszego gościa - takimi jak "Bydgoszcz magiczna", "Magiczny Toruń" czy "Koronowo i okolice. Szczęśliwa dolina" . Fotograf od lat współpracuje z Wydawnictwem Projekt Pejzaż.

W trakcie prelekcji Marek Chełminiak przedstawił fotografie, które zostaną wykorzystane w jego najnowszej książce - "Województwo Kujawsko-Pomorskie od A do Z". Książka ukaże się jeszcze w tym roku - w marcu wydawnictwo przystępuje do druku. Co warte podkreślenia, w tej publikacji książkowej znajdzie się rozdział dotyczący Pałuk i pojawią się fotografie wykonane w Kcyni, prezentujące najcenniejsze kcyńskie zabytki.

W trakcie spotkania nasz gość opowiedział także o kulisach pracy nad "dziełem swojego życia", jak określił album poświęcony skarbom katedry gnieźnieńskiej. Mówił o rocznej pracy nad tym wydawnictwem książkowym, o przeżyciach, jakie towarzyszyły obcowaniu z tak starymi zabytkami jak dokumenty z VII w.

Kolejna okazja do spotkania osoby "Ciekawej świata" już 2 marca, o g. 17.30. Naszym gościem będzie wójt Wapna p. Zbigniew Grabowski, który przedstawi temat: "Między nami sąsiadami".

materiał: Justyna Makarewicz / UM w Kcyni

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 39 25

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto jeść śniadanie?

Śniadanie to najważniejszy posiłek# w ciągu dnia. Dzięki niemu dostarczamy organizmowi węglowodany, które są źródłem energii.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)