Dziś mamy 12 stycznia 2025, niedziela, imieniny obchodzą:

03 grudnia 2024

O prof. Czochralskim w gminie Komorniki. Wpółpraca między szkołami

fot. Urząd Miejski w Kcyni

fot. Urząd Miejski w Kcyni

22 listopada w Szkole Podstawowej nr 2# im. Marii Skłodowskiej-Curie, w Plewiskach, odbyło się spotkanie z byłym dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni, Michałem Poczobuttem. Wynikało ono z przyszłych planów współpracy między szkołami, z myślą o patronach, których łączyło zamiłowanie do nauk ścisłych.

 

Listopadowe spotkanie miało na celu przybliżenie sylwetki prof. Jana Czochralskiego, światowej sławy uczonego, wynalazcy, krystalografa, chemika oraz metalurga. Czy ktokolwiek słyszał kiedyś o Janie Czochralskim? Jan Czochralski mimo swoich odkryć wyprzedzających epokę, które przyczyniły się do przyszłego powstania komputerów czy innych urządzeń elektronicznych, jest mało znanym człowiekiem wśród Polaków. Miało to swoją przyczynę w bezpodstawnym oskarżeniu profesora po II Wojnie Światowej o współpracę z okupantem niemieckim, niedopuszczenie go do pracy na Politechnice Warszawskiej a na końcu pochowanie w anonimowym grobie. Zapomniano o Janie Czochralskim na długie lata, lecz od XXI wieku rozpoczęto wiele działań by odbudować jego wizerunek i nauczać o jego dokonaniach. Przekazywania wiedzy o profesorze podjął się były dyrektor Michał Poczobutt, doskonale świadomy o niewielkiej popularności Polaka w Polsce. Z tego względu pojawił się on w SP2 w Plewiskach, by wyjaśnić to zjawisko oraz przedstawić sylwetkę Jana Czochralskiego uczniom siódmych i ósmych klas podstawowych. Młodzież mogła obejrzeć film “Wielki Powrót” w reżyserii Dariusza Grzeszczyka, powstałego na cześć profesora w 2013 roku – zapisanym przez polski Parlament jako rok prof. Jana Czochralskiego. Film ten wyraźnie ukazywał szeroki obszar jego zainteresowań naukowych, który przyczynił się do wielu patentów i odkryć w tym tego najważniejszego dla rozwoju ludzkości z 1916 r. Wtedy też opracował metodę otrzymywania monokryształów, która dzisiaj skutkuje całą współczesną elektroniką. Gdyby nie ten wynalazek, nie rozpoczęłaby się rewolucja elektroniczna, która obecnie ma miejsce. Postać Jana Czochralskiego cieszyła się niezwykłym zainteresowaniem wśród młodzieży szkolnej, która nie tylko chętnie słuchała o jego osobie, lecz chciała dowiedzieć się o niej więcej, zabierając ze sobą książki jemu poświęcone. Prof. Czochralski jest jedynym człowiekiem na świecie, który ma aż 3 kamienie milowe – “IEEE Milestone” honorujące jego epokowe odkrycie. Były dyrektor SP w Kcyni, Michał Poczobutt, przybliżył to odkrycie na koniec spotkania, ukazując obiekty powstałe w wyniku stosowania metody otrzymywania monokryształów, potrzebne przy tworzeniu sprzętów elektronicznych.

Materiał: Anna Duda-Nowicka / Urząd Miejski w Kcyni

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 1 11

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?

Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.

(czytaj więcej)
0

Fundacja DKMS podsumowała rok. Nowi dawcy szpiku

Czy w ciągu zaledwie jednego roku można zmienić rzeczywistość #osób chorych, które stanęły do walki z bezkompromisowym przeciwnikiem – nowotworem krwi? Fundacja DKMS, największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, udowadnia, że tak! W 2024 roku do jej bazy dołączyły aż 119 433 osoby, a 1527 dawców faktycznych dało szansę na życie swoim „bliźniakom genetycznym” – w Polsce i na świecie! To efekt nieustannej edukacji na temat idei dawstwa, ale i ogromnego zaangażowana dawców szpiku, społeczeństwa, mediów, wolontariuszy oraz darczyńców.

(czytaj więcej)
0

Obowiązkowe badania lekarskie dla myśliwych? Propozycja zmiany przepisów

Polacy popierają wprowadzenie obowiązkowych badań dla myśliwych# ze względu na posiadanie przez nich broni palnej. Wskazują zarówno potrzebę przeprowadzenia badań lekarskich (86 proc.), jak i psychologicznych (88 proc.) - wynika z badania przeprowadzonego w grudniu 2024 r. dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

(czytaj więcej)
0

Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu

Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.

(czytaj więcej)