Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

11 maja 2018

O obozowej codzienności. Gościem spotkania był Mariusz Winiecki

fot. Justyna Makarewicz

fot. Justyna Makarewicz

Mariusz Winiecki, znawca historii oflagu w Szubinie był naszym gościem wykładu w ramach #cyklu "Ciekawość świata", który odbył się 10 maja w Urzędzie Miejskim w Kcyni.

Spotkanie było okazją do przybliżenia historii oflagu, kiedy to po okresie funkcjonowania jako obóz internowania dla Polaków - żołnierzy z kampanii wrześniowej, od maja 1940 r. zaczął być obozem dla żołnierzy francuskich i angielskich spod Dunkierki. Szczególnie wiele miejsca w swojej prezentacji Mariusz Winiecki poświęcił na omówienie ostatniego okresu historii oflagu, z czasu, gdy otrzymał on numer 64b, od czerwca 1943 do 21.stycznia 1945 r. Wówczas to trafiali do niego żołnierze angielscy oraz jeńcy amerykańscy z czasu Bitwy o Afrykę. Zebrali licznie na spotkaniu mieszkańcy mieli okazję zobaczyć unikalne, nieprezentowane nigdzie wcześniej zdjęcia, pochodzące z archiwów rodzin, których bliscy byli osadzeni w Szubinie. Co warte podkreślenia, w Oflagu 64 b kwitło życie kulturalne, wydawano gazetę, a każdego miesiąca teatr przygotowywał premierę nowej sztuki. Jeńcy wojenni uprawiali różne sporty, pracowali w szklarni, sami przygotowywali kostiumy i dekoracje do swoich sztuk. Żołnierzy osadzonych w Oflagu było ok. 1,5 tysiąca. Osobne miejsce w swojej prezentacji p. Mariusz Winiecki poświęcił na omówienie sposobów ucieczek z obozu, przygotowań, podziału pracy i dalszych losów uciekinierów.

Nie zabrakło czasu na przestawienie także kcyńskich wątków - wiemy, jak bardzo to Państwa zawsze interesuje - nasz gość przekazał informacje o osobach, które w styczniu 1945 r. przechowywały uciekinierów z marszu jeńców. Jeńcy wojenni w dniu 21 stycznia 1945 roku w godzinach porannych zostali wyprowadzeni w stronę Kcyni, gdzie obiecano im, że wsiądą do przygotowanych pociągów. Niestety tak się nie stało, i rozlokowano ich w okolicznych dużych gospodarstwach, w Grocholinie i Siernikach.

Po wyczerpaniu pytań do naszego prelegenta prowadząca spotkania i pomysłodawczyni "Ciekawości świata" Justyna Makarewicz zaprosiła zebranych na ostatnią przed wakacyjną przerwą prelekcję. Odbędzie się ona 14 czerwca o g. 17.30, a jej głównym tematem będą żydowskie zwyczaje pogrzebowe, bractwa pogrzebowe i symbolika macew.

materiał: Justyna Makarewicz

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 5 9

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)