Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

12 kwietnia 2019

Nowy sołtys w Suchoręczu. 35 mieszkańców dokonało wyboru

fot. BG

fot. BG

W świetlicy wiejskiej w Suchoręczu odbyło się 20 zebranie sprawozdawczo – wyborcze w gminie Kcynia. Dotychczasowy sołtys Henryk Sękowski podjął decyzję o niekandydowaniu, więc mieszkańcy musieli postawić na nową osobę.

Korzystając z okazji burmistrz Marek Szaruga podziękował Henrykowi Sękowskiemu za 6 lat piastowania trudnej funkcji gospodarza sołectwa Suchoręcz. Mieszkańcy spośród siebie musieli zatem wytypować kandydatów na sołtysa. Zgłosiła się tylko 1 mieszkanka, która 4 lata wcześniej również ubiegała się o tą funkcję, czyli Katarzyna Miller. Zanim jednak doszło do głosowania, powołano komisję skrutacyjną w składzie: Henryk Grobelny, Marek Strzyżewski i Sławomir Pikul. Sam wybór był tylko formalnością, 33 na 35 przybyłych mieszkańców zagłosowało za kandydaturą Katarzyny Miller, która została nowym sołtysem wsi na kolejne 5 lat. Kolejnym krokiem było powołanie rady sołeckiej ale zanim do tego doszło, decyzją przybyłych osób powiększono jej skład o jednego członka. W związku z tym, musiało zgłosić się minimum 5 kandydatów. Tylu właśnie wyraziło chęć współpracy z nową sołtys. Głosowanie w tym przypadku również było formalnością, a skład rady sołeckiej uzupełnili: Monika Mróz, Anna Spławska, Elwira Pazderska, Dawid Sala i Piotr Łęt.

W otwartej dyskusji mieszkańcy poruszyli przede wszystkim tematy związane ze stanem dróg. Szczególną uwagę zwróciła jedna z nich, ta w kierunku Elizewa, która jest w fatalnym stanie. Ponadto rozmawiano również o ustawie o Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, czyli krótko mówiąc o przywróceniu do życia lokalnych połączeń autobusowych  - rząd planuje dopłacać nie więcej niż 80 gr do każdego kilometra przejechanego przez autobus, my jako samorząd będziemy musieli dopłacić kolejne 30%. Jak przekazał jednak dyrektor PKS podczas naszej rozmowy, żeby przewozy były opłacalne, stawka za przejechany kilometr musiałaby łącznie wynieść 5 zł. Czekamy jednak na gotowy projekt i wtedy wszystko będzie wiadomo – tłumaczył Marek Szaruga. Jeden z mieszkańców zwrócił uwagę również na problemy z lampami na terenie wsi, gdyż wiele z nich zapala się zdecydowanie za późno lub w ogóle – włączają się późno lub wcale, natomiast rano palą się do 9 – tłumaczył. Sprawa zostanie skierowana do operatora energetycznego. 

Oceń artykuł: 7 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Budowa magazynów
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)