Nowi konsultanci wojewódzcy w ochronie zdrowia. Powołani!

W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się# uroczystość wręczenia aktów powołania nowym konsultantom wojewódzkim w ochronie zdrowia. Wojewoda Kujawsko-Pomorski powołał 9 specjalistów, którzy będę pełnić funkcję doradczą, opiniodawczą i kontrolną.
Konsultanci w swojej specjalizacji reprezentują Wojewodę na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, wspierając działania związane z organizacją systemu ochrony zdrowia. Ich rolą jest również analiza jakości i dostępności świadczeń medycznych oraz formułowanie rekomendacji w zakresie rozwoju opieki zdrowotnej w regionie. Konsultanci wojewódzcy pełnią funkcję doradczą, kontrolną i opiniującą na rzecz administracji rządowej, a także Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Rzecznika Praw Pacjenta.
Podczas uroczystości wojewoda podkreślił znaczenie ich pracy dla systemu ochrony zdrowia w województwie oraz zapowiedział, że po raz pierwszy zostanie powołany konsultant w dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży:
Jest to bardzo ważna dziedzina, której niestety znaczenie wciąż rośnie. Jest to sektor, który w jakiejś części odpowiada za zdrowie publiczne, więc musimy nadążać za tym, co się dzieje, skąd też bardzo się cieszę, że Pani Minister Zdrowia podjęła decyzję o tym, że w województwie kujawsko-pomorskim będzie mogła być też taka instytucja - powiedział Wojewoda.
W imieniu powołanych konsultantów głos zabrał prof. dr hab. n. med. Aleksander Araszkiewicz, konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii:
W imieniu wszystkich konsultantów zapewniam, że ze wszystkich sił będziemy starali się poprawiać system zdrowia, aby ta obecność kontrolna i doradcza na terenie województwa i podmiotów, które mamy w swoim zasięgu była podejmowana i zapewniona. Ciągle toczymy walkę o coraz lepszą sytuację służby zdrowia i coraz lepszą jakość obsługi naszych pacjentów.
Po raz kolejny swoją 5-letnią kadencję będą pełnili:
• prof. dr hab. n. med. Maria Kłopocka - konsultant wojewódzki w dziedzinie gastroenterologii, Kierownik Kliniki Gastroenterologii i Zaburzeń Odżywiania w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr J. Biziela w Bydgoszczy oraz Katedry Gastroenterologii i Zaburzeń Odżywiania na Wydziale Nauk o Zdrowiu CM UMK.
• prof. dr hab. n. med. Olga Haus - konsultant wojewódzki w dziedzinie genetyki klinicznej, Kierownik Katedry Genetyki Klinicznej CM UMK w Bydgoszczy i Kierownik Pracowni Cytogenetyki Katedry i Kliniki Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku UW we Wrocławiu.
• dr hab. n. med. Lech Anisimowicz, prof. UMK - konsultant wojewódzki kardiochirurgii, Kierownik Kliniki Kardiochirurgii w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy oraz Kierownik Kliniki Kardiochirurgii na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum UMK.
• prof. dr hab. n. med. Aleksander Araszkiewicz - konsultant wojewódzki psychiatrii, Prowadzący Centrum Zdrowia Psychicznego Araszkiewicz „Łaźnia Miejska”, Profesor Katery Medycyny Klinicznej na Wydziale Medycyny Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
• prof. dr hab. n. med. Jacek Klawe - konsultant wojewódzki w dziedzinie zdrowia publicznego, Kierownik Katedry Higieny, Epidemiologii, Ergonomii i Kształcenia Podyplomowego CM w Bydgoszczy UMK w Toruniu
Po raz pierwszy do grona konsultantów wojewódzkich powołani zostali:
• dr Martyna Janicka - konsultant wojewódzki w dziedzinie psychologii klinicznej, starszy asystent psychologii w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. dr J. Bednarza w Świeciu, Prowadząca Centrum Usług Psychologicznych
• mgr Anna Kapusta – konsultant wojewódzki w dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży, specjalista na Oddziale Dziennym Psychiatrii Dzieci i Młodzieży i Oddziale Klinicznym VI Psychiatrii Młodzieży Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu oraz w Poradni Zdrowia Psychicznego Miejskiej Przychodni Specjalistycznej w Toruniu
• prof. dr hab. n. med. Jacek Szeliga – konsultant wojewódzki w dziedzinie chirurgii ogólnej, profesor Katedry Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu
• dr hab. n. med. Maciej Socha, prof. UMK, konsultant wojewódzki w dziedzinie perinatologii Kierownik Katedry Perinatologii, Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej CM UMK w Bydgoszczy, Kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku
Materiał: KPUW
Galeria



Czytaj również
- Wezwano łącznie 573 osoby. Kwalifikacje wojskowe zakończone
- Budowa zaplecza na boisku. Inwestycja zakończona, trwa odbiór
- Konwent Burmistrzów. Rozmawiano o obronie cywilnej i ochronie ludności
- Czas na zieloną transformację. Nawet 13 mln pożyczki planuje gmina
- Wzrost o kilkanaście osób. W najmniejszej gminie największy spadek
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Koleją do Ciechocinka. Połączenie jeszcze w tym roku

W obecności wicemarszałek Anety Jędrzejewskiej 21 marca zostanie # podpisania umowa między spółką PKP Polskie Linie Kolejowe a wykonawcą inwestycji na modernizację siedmiokilometrowego odcinka linii kolejowej z Aleksandrowa Kujawskiego do Ciechocinka.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat odnotowano w # Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)100 lat działalności RDLP w Toruniu. Świętowano jubileusz

1 lutego 2025 roku minęło równo 100 lat od powstania # Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. To niezwykły jubileusz, który zgromadził licznych gości – przedstawicieli władz, instytucji, leśników oraz wszystkich, którym bliska jest idea ochrony i zrównoważonego gospodarowania lasami
(czytaj więcej)Spotkanie poświęcone weteranom. Ich doświadczenie jest nieocenione

W 8 K-PBOT odbyło się dwudniowe spotkanie poświęcone# weteranom misji poza granicami państwa. Brygada wyróżnia się liczbą weteranów – służy w niej ponad 80 osób, z których wiele brało udział w misjach kilkukrotnie, nawet ponad pięć razy. Wśród nich znajduje się również weteran poszkodowany na misji w Afganistanie.
(czytaj więcej)
Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad
On, w dniu 14-02-2025 05:24:32 napisał:
odpowiedz
Adam, w dniu 14-02-2025 05:49:14 napisał:
odpowiedz
ic, w dniu 14-02-2025 07:33:18 napisał:
odpowiedz
Amerykanin, w dniu 14-02-2025 15:20:02 napisał:
odpowiedz
Do włodarzy Kcyni oraz osoby zatrudnionej jako skarbnik gminy, w dniu 14-02-2025 19:15:56 napisał:
odpowiedz
Karolina, w dniu 17-02-2025 05:27:28 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!