Nietrzeźwy na hulajnodze elektrycznej. Mężczyzna zatrzymany w centrum miasta
fot. freepik
Nietrzeźwego kierującego poruszającego się hulajnodze# elektrycznej zatrzymali we wtorek nakielscy funkcjonariusze. Mężczyzna odpowie przed Sądem. Grozi mu wysoka kara. Warto przypomnieć sobie zasady korzystania z tego środka transportu.
We wtorek (3.12.24 r.) w godzinach wieczornych nakielscy patrolowcy, na jednej z ulicy w centrum miasta, zauważyli mężczyznę poruszającego się na hulajnodze elektrycznej, którego postanowili skontrolować. Przeczucie i tym razem nie zawiodło policjantów. Sprawdzenie policyjnym alkomatem wykazała, że 33-latek ma w organizmie ponad 0,8 promila alkoholu. Wobec kierującego mundurowi sporządzili wniosek o ukaranie. Teraz zachowanie mężczyzny oceni sąd. Grozi mu kara nie niższa niż 2500zł.
Warto przypomnieć sobie zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej:
-Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić–z prędkością dopuszczalną 20 km/h.
-Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.
-Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
W przypadku poruszania się hulajnogą elektryczną po chodniku kierujący musi przestrzegać następujących zasad!
-jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego
-zachować szczególną ostrożność
-ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać ruchu pieszemu.
Jakie uprawnienia musi posiadać kierujący hulajnogą elektryczną?
Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 do 18 lat wymagane są te same uprawnienia co w przypadku kierowania rowerem czyli karta rowerowa lub prawo jady kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób powyżej osiemnastego roku życia uprawnienia nie są wymagane. A co z dziećmi poniżej 10 roku życia? Poruszanie się przez nie hulajnogą elektryczną po drodze publicznej jest zabronione w każdej sytuacji, również jeśli znajdują się one pod opieką osoby dorosłej. Dzieci do lat 10 mogą poruszać się hulajnogą elektryczną wyłącznie w strefie zamieszkania znajdując się pod opieką osoby dorosłej.
Ponadto kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się:
-kierowania znajdując się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po spożyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu
-przewożenia innych osób, zwierząt i przedmiotów
-ciągnięcia lub holowania innych pojazdów
-pozostawiania hulajnogi elektrycznej na chodniku w inny sposób niż równolegle do jego zewnętrznej krawędzi.
Materiał: mł. asp. Kamil Smoliński, Oficer Prasowy KPP w Nakle
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
- Ranny mężczyzna na ogródkach działkowych. Poszukiwania napastnika
- Trudne warunki na drogach. Dostawczak wjechał do rowu
- Wyjaśnianie okoliczności śmiertelnego wypadku. 32-latek zginął na miejscu
- Miniony rok na drogach regionu. Śmierć poniosły 124 osoby
- Wypadek tragiczny w skutkach. Nie żyje kierowca osobówki
Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?
Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.
(czytaj więcej)Fundacja DKMS podsumowała rok. Nowi dawcy szpiku
Czy w ciągu zaledwie jednego roku można zmienić rzeczywistość #osób chorych, które stanęły do walki z bezkompromisowym przeciwnikiem – nowotworem krwi? Fundacja DKMS, największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, udowadnia, że tak! W 2024 roku do jej bazy dołączyły aż 119 433 osoby, a 1527 dawców faktycznych dało szansę na życie swoim „bliźniakom genetycznym” – w Polsce i na świecie! To efekt nieustannej edukacji na temat idei dawstwa, ale i ogromnego zaangażowana dawców szpiku, społeczeństwa, mediów, wolontariuszy oraz darczyńców.
(czytaj więcej)Obowiązkowe badania lekarskie dla myśliwych? Propozycja zmiany przepisów
Polacy popierają wprowadzenie obowiązkowych badań dla myśliwych# ze względu na posiadanie przez nich broni palnej. Wskazują zarówno potrzebę przeprowadzenia badań lekarskich (86 proc.), jak i psychologicznych (88 proc.) - wynika z badania przeprowadzonego w grudniu 2024 r. dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
(czytaj więcej)Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu
Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.
(czytaj więcej)