Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

17 stycznia 2020

Najnowocześniejszy ośrodek badawczy w Polsce. Zajmie się uprawą pasową

fot  Magdalena Pytkowska

fot Magdalena Pytkowska

W czwartek, 16 stycznia br. w Śmielinie w województwie kujawsko-pomorskim zostało #oficjalnie otwarte Centrum Badawczo-Rozwojowe Agro-Środki-Technika-Technologia, którego misją jest kompleksowe pogłębianie wiedzy na temat pasowej uprawy roli. Twórcą i jednostką prowadzącą Centrum Badawczo – Rozwojowe w Śmielinie jest firma Agro-Land Marek Różniak, natomiast sama inwestycja powstała przy wsparciu udzielonym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

W obliczu klęsk żywiołowych oraz ocieplania się klimatu światowe rolnictwo stoi przed niezwykłym wyzwaniem – jak przy coraz mniejszej ilości wody i pogarszającym się stanie gleb utrzymać wysoki poziom i jakość produkcji żywności? Odpowiedzią na to jest uprawa pasowa, polegająca na ograniczeniu liczby przejazdów po polu do jednego, w trakcie którego wykonywane są wszystkie czynności agrotechniczne związane z uprawą roli, nawożeniem przedsiewnym i siewem. Jej istotą jest głębokie spulchnianie gleby w wąskich pasach stanowiących łącznie nie więcej niż 1/3 powierzchni pola, na którym pozostaje ponad 50% resztek roślinnych. Uprawa ta łączy w sobie korzystne elementy uprawy tradycyjnej z systemem no-tillage. Centrum Badawczo-Rozwojowe Agro – Środki – Technika – Technologia będzie jednym z najnowocześniejszych tego typu ośrodków na świecie, specjalizującym się w kompleksowym badaniu i rozwoju tej technologii.

– Naszą misją jest wprowadzanie do rolnictwa technologii opartych na solidnych fundamentach nauki wynikających z systematycznych badań i prac rozwojowych realizowanych przez światowej klasy naukowców i praktyków. W przeciągu trzech lat zamierzamy stworzyć rozwiązania, które zrewolucjonizują branżę rolniczą oraz pozwolą na redukcję nakładów energii i emisji CO2 do atmosfery, a także zminimalizują negatywny wpływ działalności człowieka na środowisko naturalne. Podczas prac bierzemy pod uwagę bieżące warunki glebowe oraz klimatyczne – mówi Marek Różniak, twórca Centrum Badawczo-Rozwojowego.

W laboratoriach Centrum Badawczo-Rozwojowego zespół ekspertów będzie prowadził badania w trzech obszarach: technologii strip-till, zabiegach nalistnych oraz poprawie żyzności gleby, by dostosować technologie i metody uprawy roślin do aktualnych warunków klimatycznych i agrarnych, które wciąż się zmieniają.

Szczegółowe obszary badań i prac rozwojowych zaplanowanych w polskim ośrodku obejmują opracowywanie, doskonalenie, walidację oraz przygotowanie do wdrażania i komercjalizacji innowacyjnych środków do produkcji rolnej, techniki rolniczej i technologii uprawy roślin. W pierwszym obszarze badań eksperci będą doskonalili technologię jednego przejazdu, a także poszerzali gamę uprawianych gatunków roślin i elementów ich technologii oraz czynności agrotechnicznych. W drugim będą prowadzone badania nad zabiegami nalistnymi, m.in. zwiększeniem wydajności roślin i poprawą jakości plonów poprzez opracowanie nowych oraz rozwój istniejących wysokiej jakości preparatów zmieniających właściwości wody do zabiegów agrochemicznych, nawozów dolistnych i biostymulatorów. W trzecim, ostatnim zakresie prac badawczych, eksperci będą opracowywali składy i formuły mikrogranulatów nawozowych do uprawy roślin rolniczych i warzyw polowych oraz określali efekty ich zastosowania w agrotechnice roślin.

Ambicją Centrum jest wprowadzanie na rynek światowy najnowocześniejszych rozwiązań łączących najwyższą wydajność produkcji rolnej z ekologią – szczególnie w trudnych warunkach agrarnych i pogodowych.

materiał: Magdalena Pytkowska

Oceń artykuł: 21 34

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (12) Zgłoś naruszenie zasad

    • -1 (11)

    Uuu, w dniu 17-01-2020 14:08:22 napisał:

    A Ta śliczna mamuśka to kto?

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 2 (8)

    Edek, w dniu 17-01-2020 15:13:44 napisał:

    Pierwsze zdjęcie przypomina mi pewien MEM. PDK.

    odpowiedz

    • 15 (19)

    Maciej, w dniu 17-01-2020 15:25:19 napisał:

    Patrzę na ten artykuł i nie wiem co napisać. Mam przykre wspomnienia z tymi Państwo. Ślizgają się po wszystkim i po wszystkich kręgosłupach. Szkoda gadać i pisać. Życzę dużo pieniędzy i tolerancji, szacunku dla pracowników, obecnych i tych przyszłych. Pozdrawiam. Maciej.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (2)
    • 2 (4)

    procentmistrz, w dniu 17-01-2020 18:40:23 napisał:

    Co za piękny język polski. Ja tak potrafię jak dam sobie w palnik.

    odpowiedz

    • -4 (6)

    Olo, w dniu 18-01-2020 10:08:59 napisał:

    Apetyczne mamita

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!



Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Konstrukcje stalowe
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Szkolenie rezerwistów. Duże zaangażowanie podczas zajęć

W dniach 15-19.04.br. instruktorzy z Brygadowego Zespołu# Szkoleniowego 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolili na Jachcicach rezerwę pasywną.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)