Dziś mamy 28 marca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

04 października 2017

Nadleśnictwo likwiduje szkody po nawałnicy. Prace będą trwały miesiącami

fot. Paweł Dobies

fot. Paweł Dobies

Największa klęska w historii Lasów Państwowych w znacznym stopniu dotknęła #również Nadleśnictwo Szubin.

Przeprowadzona przez leśników inwentaryzacja drzewostanów uszkodzonych przez silny wiatr wykazała szkody na obszarze całego Nadleśnictwa. Szacowana masa drewna, która będzie sukcesywnie pozyskiwana z tych obszarów to 438 250 m3. Największe zniszczenia powstały w leśnictwie Wieszki, gdzie zanotowano je na obszarze 1000 hektarów (powierzchnia leśnictwa to 1337,70 ha) a masa drewna do pozyskania to 150 000 m3 oraz w leśnictwie Nakło - zniszczenia na powierzchni 500 hektarów (powierzchnia leśnictwa to 1042,32) i 90 000 m3 drewna do pozyskania. Podkreślamy jednak, że uszkodzenia wystąpiły na terenie wszystkich leśnictw, wchodzących w skład Nadleśnictwa Szubin.

Ogólna masa drewna przeznaczonego do uprzątnięcia przekracza wielokrotnie ilość drewna, którą Nadleśnictwo pozyskuje w ciągu roku. W związku z tym zdecydowaliśmy się wstrzymać cięcia planowane na 2017 i 2018 rok.

W ramach wykonywanych prac przy likwidacji szkód w pierwszej kolejności usuwaliśmy drzewa z dróg, pól, linii energetycznych oraz ogrodzeń. Ze względu na duże rozdrobnienie terenów leśnych wyzwaniem dla służb leśnych było uprzątnięcie drzew na granicy polno - leśnej i umożliwienie rolnikom wykonywania prac polowych. Prace przy udrażnianiu dróg prowadziliśmy łącznie na odcinku ponad 300 kilometrów. Zanotowaliśmy również bardzo duże szkody w ogrodzeniach upraw. Do naprawy kwalifikuje się 186 kilometrów siatki grodzeniowej.

Aby zapewnić sprawne uprzątanie zniszczonych powierzchni wprowadziliśmy ograniczenia w wykonywaniu innych prac np. z hodowli czy ochrony lasu, realizując niezbędne czynności.

Aktualnie zwiększyliśmy zatrudnienie w leśnictwach, które najbardziej ucierpiały w wyniku wichury. W te miejsca skierowaliśmy również kilka zespołów maszyn wielooperacyjnych, które sprawnie, ale przede wszystkim w sposób bezpieczny dla operatorów prowadzą prace porządkowe. Jednak poruszanie się i praca w takich warunkach wymaga od operatorów dodatkowego skupienia i ostrożności. W pierwszej kolejności pozyskujemy najcenniejsze sortymenty, równolegle na terenie całego Nadleśnictwa.
W wielu miejscach prace związane z pozyskaniem drewna powalonego przez wiatr będą trwały miesiącami. Całkowite zakończenie tych czynności, łącznie z odnowieniem lasu planowane jest za kilka lat.

Dla bezpieczeństwa osób chcących przebywać w lesie, Nadleśniczy Nadleśnictwa Szubin wprowadził czasowy zakaz wstępu do lasu. W miarę postępu prac, w tym usuwania drzew niebezpiecznych, powierzchnię udostępnioną społeczeństwu będziemy sukcesywnie powiększać. Prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość.

Materiał: Paweł Dobies

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 17 11

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Stopnie alarmowe cyberprzestrzeni? Co oznaczają i czym się charakteryzują?

Stopnie alarmowe są sygnałem dla służb i administracji publicznej# do zachowania szczególnej czujności. W przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym dotyczącego systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów wchodzących w skład infrastruktury krytycznej albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia, można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych CRP. Jakie mamy stopnie alarmowe, kiedy są ogłaszane i czym się charakteryzują?

(czytaj więcej)
0

Rozpoczyna się Triduum Paschalne. Dziś Wielki Czwartek

Wielki Czwartek rozpoczyna przeżywanie #Świętego Triduum Paschalnego.

(czytaj więcej)
0

Ujawniono kilka sztuk niewybuchów. Pochodzą z czasów II Wojny Światowej

Podczas prac polowych w #Dużej Cerkwicy zostały znalezione niewybuchy pochodzące z okresu II Wojny Światowej. Niebezpieczne znaleziska do czasu przyjazdu saperów zabezpieczyli policjanci. Funkcjonariusze ostrzegają, że takich przedmiotów pod żadnym pozorem nie wolno dotykać ani przenosić !!!

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)