Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

17 sierpnia 2017

Nadleśnictwo liczy straty po wichurze. Zniszczenia są ogromne

Fot. Jerzy Napierała, Paweł Dobies

Fot. Jerzy Napierała, Paweł Dobies

Nawałnica, która wystąpiła późnym wieczorem 11 sierpnia br., nie oszczędziła lasów szubińskich.

Cały czas służba leśna próbuje dotrzeć do najbardziej uszkodzonych fragmentów lasu. Nie jest to jednak łatwe, ponieważ praktycznie wszystkie drogi, szczególnie te położone na terenie obrębu Szubin są nieprzejezdne. Sukcesywnie staramy się odblokowywać najważniejsze z nich. Priorytetem dla nas jest bezpieczeństwo mieszkańców okolicznych miejscowości.

Wg stanu na dzień 16 sierpnia szacujemy, że nawałnica dokonała zniszczeń lasów na powierzchni ponad 1,6 tys. ha. Szacunkowa masa drewna jaką będziemy musieli uprzątnąć to ponad 251 tys. m3. Na bieżąco spływają kolejne dane dotyczące skutków wichury, w związku z tym dane te stale ulegają zmianie.

Najbardziej dotknięte skutkami anomalii pogodowych są leśnictwa: Wieszki, gdzie szkody wystąpiły na powierzchni ok. 1000 ha oraz Nakło - 350 ha. Łącznie w obu tych leśnictwach powalonych lub uszkodzonych jest 135 tys. m3 drewna. Podkreślamy jednak, że we wszystkich leśnictwach wystąpiły szkody w drzewostanach.

Przypomnijmy, że ze względu na duże zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego w związku z powstałymi po nawałnicach szkodami, Nadleśniczy Nadleśnictwa Szubin wprowadził, aż do odwołania, okresowy zakaz wstępu do lasów stanowiących własność Skarbu Państwa pod zarządem Nadleśnictwa Szubin.

Materiał: Paweł Dobies

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 11 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)