Dziś mamy 16 czerwca 2019, niedziela, imieniny obchodzą:

05 stycznia 2019

Mieszkańcy nie mają gdzie się spotykać. Wystarczyłby im kontener

fot. archiwum

fot. archiwum

Po podziale sołectwa Górki Zagajne i wydzieleniu sołectwa Górki Dąbskie w marcu 2016 mieszkańcy # nowego sołectwa nie mają miejsca do spotkań.

Zakupione za rzecz sołectwa przedmioty muszą być przechowywane w prywatnych domach mieszkańców, gdzie odbywają się tez spotkania wiejskie. Za zużyty wtedy prąd czy wodę płaci zazwyczaj sołtys. Cały budżet sołectwa na 2019 rok to nieco ponad 18 tys. zł z czego 12 tys. zł przeznaczono na zakup kontenera gospodarczego. - Jeżeli będzie trzeba, zrezygnujemy z organizacji Dnia Dziecka, integracji i opłaty za prąd i dołożymy jeszcze 3 tys. zł. Prosimy jednak, aby gmina nam pomogła i dołożyła trochę pieniędzy ze swojego budżetu. Jeżeli ponownie zostanę sołtysem, nie będę pisał wniosków, żeby gmina przyłączyła nam wodę i prąd– mówi sołtys wsi Andrzej Wiśniewski. 

Budynek mający zastąpić mieszkańcom świetlice składałby się z dwóch kontenerów. W większym odbywałyby się spotkania mieszkańców, a w mniejszym magazynowany byłby sprzęt tj. stoły, krzesła, naczynia, namiot. Cena jednego takiego kontenera to około 13 tys. zł dlatego jeden z radnych Tomasz Świerc zaproponował, aby gmina zapewniła co najmniej równowartość kwoty, jaką proponuje sołectwo, tj. 15 tys. zł. Zapewnił jednocześnie, że mieszkańcy sami go wyposażą i zadbają o instalacje elektryczną. Budynek nie będzie wymagał pozwoleń budowlanych i dalszych inwestycji, a tym samym nie będzie generował dodatkowych kosztów.

Całą sprawę skomentował przewodniczący Rady Miejskiej Jan Kurant - Nie mówimy, że to się nie należy lub nie można tego zrobić. Kiedy powstawało nowe sołectwo Górki Dąbskie to mieszkańcy zapowiedzieli, że świetlica w Górkach Zagajnych będzie udostępniana nowemu sołectwu. A teraz gmina Kcynia, nie dość że ma najwięcej szkół, najwięcej sołectw, to każdy będzie chciał biesiadnik, świetlicę, itd. Jednak sołtys Górek Dąbskich podchodzi do tego bardzo racjonalnie i rzetelnie. Mieszkańcy mają swoje pieniądze sołeckie, decydują, żeby przeznaczyć je na kontener i wyrażają wolę, że mogą zrezygnować z innych zadań.

Burmistrz Kcyni Marek Szaruga wyraził swoje poparcie dla mieszkańców. Stwierdził, że zdaje sobie sprawę w jakich warunkach w tej chwili się spotykają mieszkańcy Górek Dąbskich i jeśli nie teraz to może w kolejnych miesiącach będzie możliwość im pomóc. Przy ewentualnych zmianach budżetu radni mają się nad tą sprawą pochylać, a na razie mieszkańcom musi wystarczyć jeden kontener na zabezpieczenie sprzętu.

Oceń artykuł: 4 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (2)

  Joo, w dniu 05-01-2019 18:01:24 napisał:

  Taki kontener to koszt 6 000zł w czym problem niech sobie kupią.

  odpowiedz

  • 0 (6)

  adrian, w dniu 05-01-2019 21:46:25 napisał:

  a ja zaprszm do kcynia tu GOK oferuje setki imprez w każdą sobote i niedziele od rana do wieczora dla kazdego coś się znajdzie

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Pokój dzienny/ jadalnia/ sypialnia/ biuro
Drukarka filskalna Novitus DEONe
2290 nettoPLN
Meble młodzieżowe systemowe
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Meble młodzieżowe i dziecięce
Kwasy...
Meble łazienkowe
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ranking najlepszych szamponów dla psów

Poniższe zestawienie uwzględnia topowe produkty z kategorii „szampony dla psów”, które posiadają wzorcowe opinie w internecie oraz są najczęściej kupowane. Kosmetyki, które znalazły się w rankingu są więc warte zakupu.

(czytaj więcej)