Dziś mamy 26 października 2021, wtorek, imieniny obchodzą:

26 września 2021

Mieszkańcy doczekają się przebudowy dróg. Kiedy ruszą prace?

fot. LZ

fot. LZ

Kazimierzewo, Rozpętek, Słupowiec, Elizewo i Kcynia – w tych# miejscowościach gmina szykuje się do przebudowy dróg. Oczywiście nie wszyscy mieszkańcy doczekają się tego w tym roku.

W najbliższym czasie ruszy budowa drogi w Kazimierzewie – chodzi o tę prowadzącą do świetlicy wiejskiej. Koszt zadania to ponad 2 mln zł, a gmina już złożyła wniosek do programu Polski Ład, w którym może pozyskać nawet 90% dofinansowania zadania.

Także w tym roku ma zostać ogłoszony przetarg na przebudowę drogi w Elizewie. I choć wykonawcy będą mogli zgłaszać swoje oferty już jesienią czy zimą, to prace mają ruszyć na wiosnę 2022. Koszt modernizacji to 800 tys. zł. – Droga ta zostanie zbudowana albo z naszych oszczędności, albo z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – tłumaczy burmistrz Kcyni Marek Szaruga. Wszystko zależy od tego, czy gmina otrzyma dofinansowanie do przebudowy ul. Emila Jurczyka w Kcyni, która już trwa. Jeśli tak – środki własne gminy przeznaczone na remontowaną ulicę w mieście będzie można zaoszczędzić i przeznaczyć właśnie dla Elizewa.

W przyszłym roku – 2022 – przebudowana ma zostać ulica Strażacka w Kcyni (wraz z doświetleniem) oraz droga w Rozpętku. Tutaj koszt to także 800 tys. zł, a dofinansowanie w kwocie 550 tys. zł pochodzi z Funduszu Przeciwdziałania Covid dla gmin, w których funkcjonowały kiedyś PGR-y.

Do końca listopada tego roku ma powstać projekt budowy drogi w Słupowcu. Kiedy gmina będzie miała w ręku ten dokument (jego koszt oraz koszt budowy drogi będzie znany dopiero w listopadzie), będzie można złożyć wniosek o dofinansowanie do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Historia tej drogi sięga jeszcze kadencji byłego burmistrza Kcyni Piotra Hemmerlinga, który podpisał odnośnie tej sprawy akt notarialny. Zgodnie z nim mieszkańcy oddali gminie swoje ziemie pod budowę drogi, za co ówczesny włodarz zobowiązał się wybudować ją w ciągu 5 lat. Czas już dawno minął. Droga dopiero teraz ma tworzoną dokumentację. Oby udało się ją wybudować zgodnie z założonym planem.

Oprócz dróg gmina zawnioskowała jeszcze o dofinansowanie z Polskiego Ładu na rozbudowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej na terenie Kcyni. W ramach tego zadania ma zostać wybudowana kanalizacja sanitarna, sieć wodociągowa oraz przeprowadzony kompleksowy remont istniejących przepompowni ścieków (a jest ich 12) na terenie miasta. Infrastruktura ma być wybudowana m.in. na ulicach: Poznańskiej, Zielonej, Wyrzyskiej, Szubińskiej, Brzozowej, Ceglanej, Modrakowej i Jesionowej. Przewidywana wartość całej inwestycji to 4 mln zł. Gmina wnioskuje o dofinansowanie w kwocie 3 mln 800 tys. zł. Pozostałe 200 tys. zł to wkład własny samorządu

Oceń artykuł: 8 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Cytryna
3,99PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Golonka wieprzowa tylna
6,99PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
0

Gęsina na talerzu. Narodowe Święto Niepodległości

Listopad nieodłącznie wiąże się z dumnym celebrowaniem# Narodowego Święta Niepodległości. W naszym województwie udało się zbudować tradycję oficjalnych obchodów w połączeniu z rodzinnymi spotkaniami przy stole i serwowaną na nich gęsiną jako głównym daniem. Rozpoczynamy kampanię ,,Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”.

(czytaj więcej)
0

Dziecko nie chce iść do szkoły. Co powinno zaniepokoić rodziców?

Problem odmowy przez dziecko pójścia do szkoły zazwyczaj nie pojawia się# 1 września. Dochodzi do tego najczęściej kilka tygodni później. Dla ustalenia prawidłowej diagnozy zachowania dziecka bardzo ważne są zarówno moment jego pełnej odmowy chodzenia do szkoły, jak i rozwój całej historii.

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)