Dziś mamy 2 grudnia 2023, sobota, imieniny obchodzą:

01 października 2023

Mieszkańcy byli oburzeni! Chaotyczne zebranie w Sipiorach

fot. MM

fot. MM

Cykl zebrań wiejskich w sprawie podziału funduszu sołeckiego# w gminie Kcynia trwa w najlepsze. Zwoływane na wniosek sołtysów zebrania w zależności od danej miejscowości, różnią się swoim przebiegiem – jedne prowadzone są sprawnie w miarę szybko, natomiast inne – wręcz przeciwnie. I to właśnie z tym drugim rodzajem zebrania mieli do czynienia w minionym tygodniu mieszkańcy sołectwa Sipiory.

Zebranie rozpoczął sołtys Sipior i jednocześnie kcyński radny Tadeusz Lepper, witając przybyłych mieszkańców oraz gości.  Pierwszym punktem zebrania okazało się podsumowanie wydatków w ramach funduszu sołeckiego na rok bieżący i już w tym punkcie doszło do niemałego zamieszania – zwłaszcza, gdy sołtys poinformował mieszkańców, że z funduszu przesunięta została kwota 4 tys. zł na utrzymanie dróg gruntowych. – Przydzielona została do nas równiarka. Za to musieliśmy z funduszu sołeckiego zapłacić. Dotychczas refundowała to gmina, ale teraz tak nie było – tłumaczył sołtys.

Mieszkańcy byli oburzeni takim obrotem spraw. – W życiu nie wydalibyśmy zgody na przekazanie takiej kwoty na pracę równiarki. W dalszej perspektywie mamy przecież przeprowadzić remont świetlicy wiejskiej, na który wydamy pewnie ponad 60 tys. zł. Niech drogi naprawia ten, kto je niszczy. To jest nie do pomyślenia – powiedział jeden z mieszkańców Sipior, który był oburzony takim przeznaczeniem sołeckich pieniędzy bez wcześniejszego ustalenia w/w przesunięcia w wydatkach z mieszkańcami.

To nie był jednak koniec uwag co do pracy samego sołtysa. Wiele cierpkich słów od mieszkańców usłyszał Tadeusz Lepper przy okazji podziału przyszłorocznego funduszu sołeckiego. Mieszkańcy zarzucali mu, że zwołał on zebranie wiejskie, a sam w odpowiedni sposób się do niego nie przygotował na tyle, by móc prowadzić z uczestnikami zebrania merytoryczną dyskusję i przedstawić im konkretną propozycję podziału funduszu, tak jak bywało to w latach ubiegłych. Podczas zebrania mieszkańcy wzięli także „pod lupę” zaplanowane wydatki sołectwa i wyszło na to, że koszty z tytułu energii elektrycznej oraz wody są zadziwiająco wysokie, podobnie jak te za wywóz nieczystości. Mieszkańcy poprosili, aby ta sprawa została wyjaśniona z osobą odpowiedzialną za kierowanie gminą, czyli w tym przypadku z sekretarzem Rafałem Heftowiczem. Powodem do dyskusji okazały się także lampy solarne, które mimo wcześniejszego zakupu – do dzisiaj nie zostały w Sipiorach zamontowane. Sołtys niestety nie był w stanie odpowiedzieć na pytanie, jaka jest przyczyna tej zwłoki.

Sporo czasu poświęcono także kwestii przeprowadzenia remontu świetlicy wiejskiej i ustalenia szacunkowych kosztów takiej inwestycji, a także jej szczegółowego zakresu. Z uwagi na brak przedstawiciela gminy Kcynia podczas zebrania, mieszkańcy mogli tylko spekulować na temat ostatecznej kwoty remontu. Niemniej jednak po trwającym prawie 3 godziny zebraniu, mieszkańcom udało się podzielić fundusz sołecki, a jego dokładne zapisy uwzględnione są w załączonej do artykułu tabeli.

Zebranie w Sipiorach rządziło się własnymi prawami i mimo pierwotnego porządku obrad, sołtys nie był w stanie zapanować nad jego uczestnikami, którzy byli wyraźnie zbulwersowani tym, w jak chaotyczny sposób Tadeusz Lepper poprowadził tak ważne zebranie sołeckie w sprawie podziału funduszu sołeckiego. Na zakończenie głos zabrali obecni na zebraniu radni powiatowi. Paweł Duda przybliżył mieszkańcom kwestię planów powstania placówki opiekuńczo-wychowawczej w Sipiorach, natomiast Ryszard Bagnerowski przedstawił aktualne informacje w zakresie remontu dróg powiatowych na terenie gminy Kcynia.

Źródło:  

Oceń artykuł: 5 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (2)

  Azx, w dniu 01-10-2023 11:55:15 napisał:

  Zebranie w Sipiorach a pokazujecie tabelkę z funduszem wsi a nagłówek Grocholin fundusz solecki

  odpowiedz

  • 0 (0)

  x, w dniu 01-10-2023 18:41:55 napisał:

  Ciekawe co to za geniusz to przygotowywał

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Nieroby do roboty, w dniu 01-10-2023 20:11:07 napisał:

  To wina kosciola

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Pytam , w dniu 01-10-2023 21:04:35 napisał:

  Czyżby wybory na wiosnę? A gdzie byli przez ostatnie 5 lat?

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Ewa, w dniu 02-10-2023 06:09:03 napisał:

  Jesteście podli .

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Ona, w dniu 02-10-2023 06:10:23 napisał:

  Nie ma Burmistrza trzeba znaleźć sobie następną ofiarę.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
0

"Aktywny Dzisiaj dla Zdrowia w Przyszłości". Nowa edycja programu

W 2024 roku ruszy kolejna edycja programu WF z AWF#. Inicjatywa jest realizowana we współpracy Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Na realizację zadania przeznaczymy blisko 30 mln zł. Projekt jest poświęcony szeroko rozumianej profilaktyce prozdrowotnej.

(czytaj więcej)
0

Znaczny wzrost liczby studentów z Ukrainy. Najnowszy raport OPI

Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) opublikował #na portalu RAD-on najnowszy raport „Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce”. Publikacja ta zawiera dane za rok akademicki 2022/2023. Tym razem najnowszą edycję raportu ekspertki i eksperci z Laboratorium Baz Danych i Systemów Analityki Biznesowej w OPI uzupełnili o dodatkowy rozdział dotyczący studentów z Ukrainy. Agresja Rosji na naszego sąsiada spowodowała wzrost liczby ludności pochodzenia ukraińskiego w Polsce, co wpłynęło także na zainteresowanie cudzoziemców ofertą edukacyjną polskich uczelni. W roku akademickim 2022/2023 liczba studentów z Ukrainy wzrosła aż o ponad 12 119 osób. Jest ich już obecnie 48 150 osób.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)
0

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa. Podsumowanie wsparcia

Program Operacyjny #Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ), współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD) to łącznie 9 Podprogramów realizowanych w latach 2014-2023.

(czytaj więcej)