Dziś mamy 16 kwietnia 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

14 listopada 2018

"Między Bajkałem a Pałukami". Prelekcja Jerzego Żenkiewicza

fot. Justyna Makarewicz

fot. Justyna Makarewicz

W dniu 8 listopada br. odbyło się spotkanie z cyklu "Ciekawość świata" zatytułowane "Między # Bajkałem a Pałukami - losy rodziny Żenkiewiczów".

Naszym gościem był Jerzy Żenkiewicz- pracownik naukowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, elektronik, informatyk, pionier polskiego internetu. Jerzy Żenkiewicz jest autorem ponad stu publikacji z dziedziny telekomunikacji, systemów komputerowych i infrastruktury sieciowej.

Jest również badaczem historii Kresów Północno-Wschodnich, głównie Litwy Kowieńskiej. Z tego zakresu opublikował kilkadziesiąt publikacji, w tym kilka książek, m.in. „Historia Litwy na przestrzeni wieków i jej powiązania z Polską”, „Ziemiaństwo polskie w Republice Litewskiej w okresie międzywojennym”, „Dwór polski i jego otoczenie” oraz „Rodzinne drogi”. 

To właśnie ostatnia publikacja stała się pretekstem do zorganizowania spotkania w Kcyni. Nasz gość w fascynujący sposób przedstawił rezultat swojej 40-letniej pracy i poszukiwań - jego celem było odtworzenie losów rodziny Żenkiewiczów. By dotrzeć do rodzinnych dokumentów, najstarszych śladów w księgach parafialnych, archiwach, odwiedził wiele miejscowości, także tych, które obecnie znajdują się na terytorium Litwy. Wykonał niezwykłą pracę, benedyktyńską - przywracając pamięć o przodkach, o których wiedza nikła w opasłych księgach.

We wstępie pan Jerzy Żenkiewicz podkreślał, że wciąż utrzymuje bliski kontakt z mieszkańcami Górek Zagajnych, których w sposób szczególny powitał na spotkaniu. Podkreślił, że Górki Zagajne znajdowały się na średniowiecznym trakcie pomiędzy Żninem a Kcynią, a on sam doprowadził do tego, by w internetowej encyklopedii - Wikipedii - pojawiła się notka dotycząca miejscowości. Podzielił się także swoimi wspomnieniami z dzieciństwa i opowiedział, z czym kojarzy mu się Kcynia.

Losy rodziny Żenkiewiczów udało się mu udokumentować od k. XIV w. Posiłkując się wieloma unikalnymi fotografiami i dokumentami opowiedział nam o tym, w jaki sposób rodzina trafiła na teren Żmudzi, a następnie pod koniec II wojny światowej, uciekając przed NKWD przez podtoruński Przysiek do pobliskich Górek Zagajnych. Fascynujące były losy rodziny Żenkiewiczów - budowniczych kolei transsyberyjskiej, niezłomnych kobiet, które dbały o jedność rodziny w trudnych czasach. Maria Żenkiewiczowa po śmierci męża objęła rządy w majątku Adamajcie, prowadziła także dwie restauracje przy dworcach kolejowych, z których dochód dawał utrzymanie rodzinie.

Nie mogło w opowieści zabraknąć wątków związanych z Petersburgiem, który wówczas stanowił centrum życia kulturalnego, akademickiego i społecznego i gdzie mieścił się Instytut Technologiczny. Rozmawialiśmy także o tym, jak rodzicom pana Jerzego udało się "zadomowić" w nowej, powojennej rzeczywistości. W czasie spotkania mieszkańcy Górek Zagajnych - koledzy Jerzego Żenkiewicza z młodzieńczych lat, wspominali jego rodziców i sportowe osiągnięcia braci Żenkiewiczów. Osobną część wykładu stanowiło omówienie wkładu rodziny w odzyskiwanie wolności przez Polskę - w związku ze świętowanym w tym roku stuleciem odzyskania niepodległości. Po spotkaniu był czas na indywidualne rozmowy z naszym gościem, wspomnienia i dedykacje wpisywane do książki "Rodzinne drogi".

Przypominamy Państwu, że w listopadzie czeka nas jeszcze jedno spotkanie w ramach "Ciekawości świata". Zapraszamy w dniu 22 listopada br. o g.17.30 na wspólne oglądanie filmu Karolewo 1939 w reżyserii Sebastiana Bartkowskiego. Film z uwagi na podejmowaną tematykę i sceny jest dostępny dla widzów powyżej 13 roku życia. Wstęp wolny. W projekcji udział weźmie reżyser, zaprosiliśmy także na spotkanie aktorów z gminy Kcynia.

materiał: Justyna Makarewicz

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Już zakwitły mniszki. Przygotuj smaczny syrop na przeziębienie

Mniszek lekarski to cenna roślina znana #z wielu prozdrowotnych właściwości. Nadszedł właśnie najlepszy moment na zbiór kwiatów. Można z nich przyrządzić miód lub syrop, który przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Wędrówka wzdłuż Kanału Bydgoskiego. Dużo dobrego humoru

Wczorajszą wędrówkę rozpoczęliśmy #w Bydgoszczy, skąd w piętnastoosobowym składzie wędrowaliśmy wzdłuż Kanału Bydgoskiego.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Światowy Dzień Trzeźwości. Jak alkohol wpływa na nasz organizm?

Co roku 15 kwietnia Światowa Organizacja Zdrowia apeluje#, aby przynajmniej w tym jednym dniu powstrzymać się od spożywania jakichkolwiek produktów alkoholowych. Chce tym samym zwrócić uwagę na problem alkoholizmu oraz zagrożeń zdrowotnych wynikających z nadużywania alkoholu. Według WHO alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji. Większe ryzyko niesie za sobą palenie tytoniu i nadciśnienie tętnicze. Ponad 60 rodzajów chorób i urazów ma związek ze spożywaniem alkoholu.

(czytaj więcej)