Dziś mamy 9 grudnia 2019, poniedziałek, imieniny obchodzą:

21 lipca 2019

Mandat za niezapięte pasy. Kto zapłaci?

fot. powierzone

fot. powierzone

Jest okres wakacyjny czyli czas kiedy wielu z nas udaje się w# długie trasy by dotrzeć na wyczekiwany wypoczynek. Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa podczas jazdy i konsekwencjach jakie mogą nas spotkać za nie przestrzeganie ich.

Wbrew obiegowej opini kara za niezapięte pasy bezpieczeństwa nie dotyczy tylko kierowcy. Konsekwencje poniesie również osoba która tego obowiązku nie dopełniła. Na jakie kary można się narazić?

Za prowadzenie samochodu bez zapiętych pasów bezpieczeństwa można obecnie dostać 100 zł mandatu i 2 punkty karne. Kierowca jest zobowiązany upewnić się czy wszyscy w pojeździe mają zapięte pasy bezpieczeństwa. Jeżeli tego nie zrobi, naraża się na kolejne 100 zł mandatu i 4 punkty karne. Natomiast gdy kierowca upomniał pasażerów, aby zapięli pasy i nie był świadomy, że nie zastosowały się do polecenia, to mandatu nie zapłaci. Każdy pasażer, który nie zapiął pasów otrzyma mandat 100 zł.

Jak prawidłowo zapiąć pasy? Zapięte pasy powinny płasko przylegać do ciała. Pas biodrowy musi opinać biodra jak najniżej w stosunku do brzucha. Pas piersiowy powinien przebiegać nad środkiem barku, bez tendencji do zsuwania się z ramienia. W tym celu kierowca powinien dopasować górny punkt mocowania pasów bezpieczeństwa. Jeżeli kierowca jest grubo ubrany, powinien rozpiąć kurtkę lub marynarkę i poprowadź taśmy pasa jak najbliżej ciała. Po zapięciu klamry trzeba naciągnąć pas piersiowy, żeby skasować luzy. Pas działa tym skuteczniej, im ściślej opasuje chronioną osobę. Nowoczesne pasy samonapinające nie krępują ruchów, jednak mogą się nadmiernie poluzować.

Pas jest najlepszą i podstawową ochroną dla kierowcy i pasażerów, we współpracy z prawidłowo ustawionym zagłówkiem i poduszką powietrzną. Zagłówek chroni szyję przed bardzo niebezpiecznymi i bolesnymi urazami w razie gwałtownego odchylenia głowy do tyłu, a poduszka chroni głowę i klatkę piersiową przed uderzeniem w kierownicę, deskę rozdzielczą lub słupek przedni. Utrzymają w pozycji bezpiecznej każdego zapiętego nawet podczas dachowania pojazdu lub innych niekontrolowanych ruchów.

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 6 (6)

    KTM, w dniu 21-07-2019 14:30:19 napisał:

    Święta racja,ubezpiecz się darmo -zapnij pasy !

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bon upominkowy
Sypialnia w ciemnym, orzechowym kolorze
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Mikrodermabrazja
Skup i sprzedaż części
Przypinka z agrafką o śr. 56mm
3,55PLN
Kwasy...
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
0

Mikołaj na zakupach. Co też sprezentować dzieciom?

To pytanie zadaje sobie co roku niejeden Mikołaj. Co też sprezentować dzieciom?# Gra komputerowa lub na konsolę, a może nowoczesna zabawka – to bardzo popularne upominki. Jak je wybrać, by nie tylko się spodobały, ale i nie zaszkodziły?

(czytaj więcej)
0

Sezon grzewczy trwa. Jak ograniczyć wpływ smogu na zdrowie?

Jesienno-zimowe chłody oznaczają rozpoczęcie sezonu grzewczego. Choć liczba # nieekologicznych „kopciuchów” z roku na rok maleje, nadal w wielu częściach kraju powietrze staje się trujące. Mimo podejmowanych na poziomie rządowym i samorządowym działań antysmogowych, warto samemu zatroszczyć się o jakość tego, czym oddychamy każdego dnia.

(czytaj więcej)
0

Przedświąteczne podróże. O czym pamiętać, lecąc pierwszy raz samolotem?

Okres świąteczno-noworoczny to czas lotniczego szczytu # pasażerskiego. Podróżujemy zarówno do naszych rodzin, jak i na wypoczynek w egzotyczne zakątki świata.

(czytaj więcej)
0

Imieninowy maraton w toku. Ciekawostki o Barbarach i Mikołajach

Byli Andrzeje. Trudno więc nie napisać o Barbarach i Mikołajach, czyli tegotygodniowych solenizantach. Jesteście ciekawi, co też na ich temat znaleźliśmy w naszych źródłach?

(czytaj więcej)