Dziś mamy 17 sierpnia 2019, sobota, imieniny obchodzą:

21 lipca 2019

Mandat za niezapięte pasy. Kto zapłaci?

fot. powierzone

fot. powierzone

Jest okres wakacyjny czyli czas kiedy wielu z nas udaje się w# długie trasy by dotrzeć na wyczekiwany wypoczynek. Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa podczas jazdy i konsekwencjach jakie mogą nas spotkać za nie przestrzeganie ich.

Wbrew obiegowej opini kara za niezapięte pasy bezpieczeństwa nie dotyczy tylko kierowcy. Konsekwencje poniesie również osoba która tego obowiązku nie dopełniła. Na jakie kary można się narazić?

Za prowadzenie samochodu bez zapiętych pasów bezpieczeństwa można obecnie dostać 100 zł mandatu i 2 punkty karne. Kierowca jest zobowiązany upewnić się czy wszyscy w pojeździe mają zapięte pasy bezpieczeństwa. Jeżeli tego nie zrobi, naraża się na kolejne 100 zł mandatu i 4 punkty karne. Natomiast gdy kierowca upomniał pasażerów, aby zapięli pasy i nie był świadomy, że nie zastosowały się do polecenia, to mandatu nie zapłaci. Każdy pasażer, który nie zapiął pasów otrzyma mandat 100 zł.

Jak prawidłowo zapiąć pasy? Zapięte pasy powinny płasko przylegać do ciała. Pas biodrowy musi opinać biodra jak najniżej w stosunku do brzucha. Pas piersiowy powinien przebiegać nad środkiem barku, bez tendencji do zsuwania się z ramienia. W tym celu kierowca powinien dopasować górny punkt mocowania pasów bezpieczeństwa. Jeżeli kierowca jest grubo ubrany, powinien rozpiąć kurtkę lub marynarkę i poprowadź taśmy pasa jak najbliżej ciała. Po zapięciu klamry trzeba naciągnąć pas piersiowy, żeby skasować luzy. Pas działa tym skuteczniej, im ściślej opasuje chronioną osobę. Nowoczesne pasy samonapinające nie krępują ruchów, jednak mogą się nadmiernie poluzować.

Pas jest najlepszą i podstawową ochroną dla kierowcy i pasażerów, we współpracy z prawidłowo ustawionym zagłówkiem i poduszką powietrzną. Zagłówek chroni szyję przed bardzo niebezpiecznymi i bolesnymi urazami w razie gwałtownego odchylenia głowy do tyłu, a poduszka chroni głowę i klatkę piersiową przed uderzeniem w kierownicę, deskę rozdzielczą lub słupek przedni. Utrzymają w pozycji bezpiecznej każdego zapiętego nawet podczas dachowania pojazdu lub innych niekontrolowanych ruchów.

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 6 (6)

    KTM, w dniu 21-07-2019 14:30:19 napisał:

    Święta racja,ubezpiecz się darmo -zapnij pasy !

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Rolery - mezoterapia skóry
Budowa stanu surowego
Sprawdzanie i regulacja ciśnienia w ogumieniu
Torba na akcesoria fryzjerskie
82PLN
MEBLE PIOTR PASIEKA
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Skup i sprzedaż części
Meblościanka z oferty firmy FADOME
0

Okres grzewczy coraz bliżej. Jak zadbać o modernizację źródła ciepła?

We wrześniu rozpoczyna się kolejny sezon grzewczy. Coraz chłodniejsze dni i # noce oznaczają konieczność uruchomienia centralnego ogrzewania w naszych domach.

(czytaj więcej)
0

Jak w ciąży przetrwać upały. Co przyszłe mamy powinny zrobić?

Od kilku lat w naszym kraju letnie miesiące są coraz bardziej gorące. Bywają dni trudne do # przetrwania dla każdego z nas, a zwłaszcza dla przyszłych mam.

(czytaj więcej)
0

Wytwarzamy zbyt dużo CO2. Już możemy odczuć zmiany klimatu

Dwutlenek węgla (CO2) to jeden z gazów cieplarnianych, którego nadmierna emisja # przyczynia się do niepożądanych zmian klimatycznych na świecie.

(czytaj więcej)
0

Kierunek wakacje. Dlaczego warto wybrać lot czarterowy?

Coraz więcej osób interesuje się lotami czarterowymi. Przeloty organizowane przez # biura podróży potrafią kosztować znacznie mniej, niż te wykupione bezpośrednio u przewoźnika.

(czytaj więcej)