Dziś mamy 20 września 2019, piątek, imieniny obchodzą:

01 lutego 2019

Likwidacja skutków nawałnicy. Trwa porządkowanie lasów

fot. Adrian Prusakowski

fot. Adrian Prusakowski

Starosta Nakielski sprawuje nadzór nad lasami niestanowiącymi własności Skarbu Państwa o # powierzchni 2466 ha. Są to lasy będące własnością osób fizycznych, podmiotów mających osobowość prawną prowadzących działalność gospodarczą, gmin i parafii.

11 sierpnia 2017 r. przez powiat nakielski przeszła nawałnica, która przyniosła wielkie straty między innymi w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa. W związku z czym Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią, po dokonanej inwentaryzacji lasów, wydało 166 decyzji nakazujących uporządkowanie zdewastowanych powierzchni leśnych. Suma zrębów sanitarnych we wszystkich gminach powiatu wynosi ponad 400 ha. W poszczególnych gminach przedstawia się to następująco:

• Gmina Nakło nad Notecią - 241,81 ha
• Gmina Szubin - 43,03 ha
• Gmina Kcynia - 20,9 ha
• Gmina Mrocza - 73,43 ha
• Gmina Sadki - 22,91 ha

Poza tym spora powierzchnia lasów uległa uszkodzeniu, w których należy wykonać cięcia sanitarne, polegające na usunięciu wiatrowałów i wiatrołomów, występujących pojedynczo lub w niewielkich grupach. Powierzchnia uszkodzonych lasów we wszystkich gminach to ponad 500 ha  i tak:

• Gmina Nakło nad Notecią - 53,61 ha
• Gmina Szubin - 286,36 ha
• Gmina Kcynia - 157,63 ha
• Gmina Mrocza - 19,9 ha
• Gmina Sadki - 19,45 ha

Decyzją nr 217/2017 z dnia 24 sierpnia 2017 r. (znak: ZG.750.2.2017) Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych zostały uruchomione środki z funduszu leśnego w celu likwidacji zagrożenia bezpieczeństwa publicznego, w tym zagrożenia pożarowego, związanego z lasami zdewastowanymi na terenie gmin objętych rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 sierpnia 2017 r. w sprawie gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu w sierpniu 2017 r., w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych. Pomoc dotyczy wszystkich właścicieli lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa. Decyzja określa procedury związane z udzielaniem pomocy właścicielom lasów. Wsparciu finansowemu podlegają zdewastowane powierzchnie leśne, które zostały uprzątnięte, a czynności te są potwierdzone podczas oględzin przeprowadzonych przez pracowników właściwego nadleśnictwa. Wyżej wymieniona decyzja zobowiązała również Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu do ustalenia tabeli stawek wyjściowych do obliczania kwot środków pomocowych, wyliczanych jako iloczyn powierzchni uprzątniętego lasu i stawki jednostkowej. W dniu 9 października 2017 r. Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu wydał decyzję, znak: ZG.0210.2.2017, w której określone zostały stawki za uporządkowanie 1 ha zredukowanej powierzchni zdewastowanego lasu. W wyniku tej decyzji 15 września 2017 r. zostały podpisane umowy pomiędzy Powiatem Nakielskim, a właściwymi nadleśniczymi w sprawie pośredniczenia w przekazywaniu środków za uporządkowanie lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa.

Wydział Środowiska zaangażowany został w przeprowadzenie szerokiej kampanii informacyjnej w związku z możliwościami otrzymania środków z Funduszu Leśnego Lasów Państwowych za uporządkowanie zdewastowanych lasów. Między innymi zorganizowano spotkania w poszczególnych gminach z właścicielami, gdzie informowano ich o sposobie postępowania w lasach klęskowych oraz informowano o procedurach otrzymania wsparcia finansowego rekompensującego koszty związane   z uporządkowaniem zdewastowanych powierzchni leśnych. Doradzano w jakiej kolejności przystępować do prac w lasach klęskowych. Poruszano sprawy zbytu drewna, wykonywania czynności związanych z cechowaniem drewna oraz zasad zachowania bezpieczeństwa w trakcie prac związanych z pozyskiwaniem drewna.

Do Wydziału Środowiska właściciele lasów zobowiązani byli składać oświadczenia, informujące   o gotowości do uporządkowania lasów, tj. dokonania zrębów z przyczyn sanitarnych części lub całego lasu, w celu zapewnienia i kształtowania bezpieczeństwa publicznego terenu. Na podstawie złożonych oświadczeń wydano 166 decyzji nakazujących uporządkowanie zdewastowanych powierzchni leśnych.

Do 30 stycznia 2019 r. Starostwo Powiatowe zawarło 65 umów o wypłatę wynagrodzenia za uporządkowanie lasu (wyręczenie administracji publicznej) w celu kształtowania bezpieczeństwa publicznego z właścicielami lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa, na podstawie protokołów otrzymanych z właściwego nadleśnictwa, potwierdzających uporządkowanie lasów. Zawarto umowy na kwotę 597 130,00 zł. i jest to wynagrodzenie dla właścicieli lasów za dopełnienie obowiązku wykonania zrębu sanitarnego, zgodnie z wydaną decyzją. Wynagrodzenie jest jednorazowe i zostało wyliczone dla każdego właściciela lasu w protokole z oględzin potwierdzających uporządkowanie lasu. Kwota, na którą zostały zawarte umowy jest przekazywana właścicielom lasów jako świadczenie, tj. wynagrodzenie za wyręczanie administracji publicznej w kształtowaniu bezpieczeństwa publicznego. Otrzymywane przez właścicieli lasów środki finansowe nie podlegają obciążeniom podatkowym, zgodnie z wydanym Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 30 listopada 2018 r. mówiącym o zmianie rozporządzenia zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych przychodów (dochodów) otrzymanych na łagodzenie zagrożenia bezpieczeństwa publicznego, w tym zagrożenia pożarowego, w zdewastowanych lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa do dnia 31 grudnia 2021 r.

Właściciele lasów zdewastowanych zostali zobowiązani w otrzymanych decyzjach do przekazania informacji o zakończeniu prac porządkowych do Wydziału Środowiska Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią. W przypadku niewykonania zrębów sanitarnych w określonym   w decyzji terminie właściciele lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa w uzasadnionych przypadkach mogą otrzymać nowe decyzje z nowym terminem uporządkowania lasu. W tym celu powinni złożyć wyjaśnienie dotyczące przyczyn niewykonania decyzji w terminie. Jednocześnie zobowiązani są przedłożyć ponowne oświadczenia o gotowości do uporządkowania lasu, tj. dokonania zrębu z przyczyn sanitarnych części lub całego lasu. Wszelkie zapytania w tej sprawie można składać w Wydziale Środowiska Starostwa Powiatowego w Nakle Nad Notecią, ul. Gen. Henryka Dąbrowskiego 54 w pokoju nr 4 (budynek B) w godz. od 7.00 do 15.00.

materiał: Sebastian Łabich

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • 6 (12)

  Stefan, w dniu 01-02-2019 19:33:22 napisał:

  Lasy należące do parafii... To już żenada w tym kraju

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (4)

  Włościanka, w dniu 02-02-2019 14:15:29 napisał:

  A w Małych Rudach wielgusy-złodziejskie mordy wykradły i to co powalone i splądrowały działkę sąsiadów. Dwa dni kradli a policjanci 7 razy wzywani nie interweniowali, Taka jest moc sitwy!

  odpowiedz

  • 1 (9)

  Brukarz, w dniu 02-02-2019 14:39:32 napisał:

  W Nakle tez porządkują resztki zieleni. Wycięli resztę parku która ocalała po nawałnicy, pod parking a teraz wycięli wszystkie drzewa przy Nowej żeby byl lepszy widok na piękne tory i wielki pusty parking który ma tam powstać!!! Gratulacje!!!!

  odpowiedz

  • 0 (2)

  tosą, w dniu 02-02-2019 15:04:05 napisał:

  To są działania promujące miasto.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble łazienkowe
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Drobne naprawy
Pokój dzienny/ jadalnia/ sypialnia/ biuro
Gabinet / jadalnia / pokój dzienny
Kasa fiskalna Sharp
1844PLN PROMOCJAPLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
0

Pralka w kuchni? Dlaczego nie!

W polskich kuchniach zmywarki to już codzienność. Niemal każdy kuchenny projekt zakłada obecność tego rodzaju urządzenia z przyczyn praktycznych i ekonomicznych.

(czytaj więcej)
0

Kocioł gazowy alternatywą dla „kopciucha”. Dlaczego warto zdecydować się na wymianę źródła ciepła?

Jesień coraz bliżej i już niebawem będziemy uruchamiać ogrzewanie w naszych domach.# To ostatni dzwonek, by wymienić zasilane węglem, przestarzałe i nieefektywne „kopciuchy” na kotły gazowe, które umożliwią zaoszczędzenie energii oraz oddychanie czystszym powietrzem.

(czytaj więcej)
0

E-rewolucja. Cyfryzacja w służbie zdrowia

E-recepty w aplikacji mObywatel, profil zaufany potwierdzany w przychodni – to tylko kilka najnowszych ułatwień dla pacjentów#, które przygotowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Zdrowia. W poniedziałek na briefingu w Siedlcach mówił o nich minister cyfryzacji Marek Zagórski.

(czytaj więcej)
0

Cukrzyca ciążowa. Jak sobie z nią radzić ?

Cukrzyca ciążowa to choroba dotycząca około 4-7% kobiet w ciąży.# Jest to jednostka chorobowa, na którą najczęściej zapadają przyszłe mamy. Ze względu na szerszy dostęp do diagnostyki, rozpoznawana jest ona u kobiet znacznie częściej niż kiedyś. Nieleczona cukrzyca ciążowa może stwarzać zagrożenie zarówno dla mamy jak i dla rozwijającego się płodu. Jak rozpoznać cukrzycę ciążową, jak ją leczyć, opisuje położna Alina Jedlińska – ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)