Dziś mamy 14 listopada 2019, czwartek, imieniny obchodzą:

27 czerwca 2019

Letnia przygoda kajakarzy. Odbył się sportowy maraton

fot. pow.

fot. pow.

Wspaniała letnia pogoda w mijającym czasie zachęciła szeroką rzeszę # miłośników kajakowych przygód z naszego regionu do uprawiania tej wspaniałej formy wypoczynku i rekreacji na wodach Krajny i Pałuk.

Koło Turystów Górskich im. Klimka Bachledy zorganizowało cykl szkoleń i instruktaży połączonych ze spływami na jeziorach oraz rzekach naszego regionu. Pomocy i wsparcia udzielili nam: Dyrektor Zakładu Poprawczego w Kcyni, Wydział Promocji Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią, LGD Stowarzyszenie Partnerstwo dla Krajny i Pałuk w Nakle nad Notecią, OSiR w Wyrzysku, Kluby Turystyki Kajakowej „Zimorodek” z Wągrowca i „Panta Rhei” z Poznania oraz kierownictwo licznych szkół i placówek oświatowych.

Nasza dziesięcioletnia praca związana z promowaniem bezpiecznego uprawiania kajakarstwa, realizowana wspólnie z m.in. KPP w Nakle nad Notecią, pozwoliła na zachęcenie młodzieży do uprawiania tej formy rekreacji i wykorzystania jej w kształtowaniu właściwych postaw i zachowań.

W zależności od oczekiwań i stopnia opanowania umiejętności kajakowych, proponowaliśmy kajakową przygodę dla początkujących na jeziorach:
- 2 czerwca dla 34 osobowej grupy studentów Instytutu Geograficznego z Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego w pod żnińskim Wiktorowie;
- 8 czerwca dla 32 mieszkańców gminy Szubin w czasie spływu z Sobiejuch do Wąsosza;
- 5 czerwca dla 30 uczniów Szkoły Podstawowej im. J. Czochralskiego w Kcyni w Chomiąży Szlacheckiej;
- 14 czerwca dla 16 osobowej grupy uczniów Zespołu Szkół w Mycielewie w Wąsoszu.

Bardziej zaawansowani w kajakowym rzemiośle, spotkali się z nami na spływie dwudniowym: na rzece Noteci od 31 maja do 1 czerwca (członkowie Fundacji Wspierania Edukacji im. ks. St. Staszica z Nakła nad Notecią). Podobne wydarzenie miało miejsce 7 czerwca - z uczniami Zespołu Szkół Technicznych z Kcynii na Łobżonce z Wyrzyska do Osieka. Ci szukający największych wrażeń popłynęli z nami na Łobżonce: 9 czerwca (grupa mieszkańców gminy Wyrzysk z Witrogoszczy do Łobżenicy) i 15 czerwca kajakarze (11 osób) z Klubu Turystyki Kajakowej „Panta Rhei” z Poznania. Uczestnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności kajakowe, w czasie pokonywania licznych przeszkód, takich jak karkołomne „zwałki” i górskie bystrza pełne głazów i wypłyceń.

Przepłynięcie tego „kajakowego poligonu” z Kościerzyna Wielkiego do Klawka zrobiło wielkie wrażenie na przyjaciołach z Poznania. Byli oni pełni uznania dla profesjonalizmu, z jakim zabezpieczaliśmy ich w czasie pokonywania licznych przeszkód.

W trakcie wszystkich imprez wychowankowie kcyńskiego zakładu poprawczego sprawdzili się doskonale. Współpracując z kadrą Instruktorów Kajakarstwa PZKaj, wykazywali się dużą odpowiedzialnością i pomocą dla osób przeżywających momenty zawahania i zwątpienia.

Po raz kolejny okazało się, iż kajakarstwo jest doskonałą formą kreowania wśród młodzieży pożądanych postaw społecznych.

materiał: Jacek Maćkowski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Mężczyźni wydadzą na święta Bożego Narodzenia średnio o 500 zł więcej niż kobiety

1722 zł – średnio tyle pieniędzy przeznaczymy w tym roku na święta Bożego Narodzenia.# Co ciekawe, mężczyźni wydadzą przeciętnie ok. 2000 zł, podczas gdy kobiety – ok. 1500 zł. Najdroższe święta będą miały osoby trzydziestokilkuletnie. Zobacz, co jeszcze wynika z badania Barometr Providenta.

(czytaj więcej)
0

Jak przygotować się do porodu. Położna radzi

Nacięcie krocza to zabieg chirurgiczny zwany również epizjotomią, który w naszym kraju# jest bardzo popularny i wykonywany podczas porodu. Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie w wielu placówkach wykonuje się ten zabieg rutynowo.

(czytaj więcej)
0

Co piąty uczeń nałogowo korzysta ze smartfona. Niepokojące dane

Niepokój, zdenerwowanie, problemy z koncentracją i uczucie przeciążenia nadmiarem informacji,# przy jednoczesnym braku wystarczającego wsparcia ze strony rodziców – taki obraz polskich nastolatków w sieci wyłania się z badania „Młodzi Cyfrowi” przeprowadzonego przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg i Uniwersytet Gdański, we współpracy z firmami LIBRUS i PCG Edukacja.

(czytaj więcej)
0

Ciepło, zdrowo i bezpiecznie. Czy Twój dom jest gotowy na nadejście zimy?

Okres poprzedzający zimę w naszej szerokości geograficznej związany jest z krótkimi dniami#, ochłodzeniem i wszechobecną szarością. Dlatego warto poszukać pozytywnych aspektów takiej pogody. To idealny czas, aby bez wyrzutów sumienia rozpocząć kilkumiesięczny rytuał spędzania wieczorów w wygodnym dresie, z kubkiem gorącej herbaty, czytając książkę czy oglądając ulubiony serial. Zanim zaczniemy w pełni korzystać z jesienno-zimowej aury warto zadbać o odpowiedni mikroklimat w domu i przygotować go na nadejście naprawdę mroźnych miesięcy.

(czytaj więcej)