Dziś mamy 24 lipca 2019, środa, imieniny obchodzą:

27 czerwca 2019

Letnia przygoda kajakarzy. Odbył się sportowy maraton

fot. pow.

fot. pow.

Wspaniała letnia pogoda w mijającym czasie zachęciła szeroką rzeszę # miłośników kajakowych przygód z naszego regionu do uprawiania tej wspaniałej formy wypoczynku i rekreacji na wodach Krajny i Pałuk.

Koło Turystów Górskich im. Klimka Bachledy zorganizowało cykl szkoleń i instruktaży połączonych ze spływami na jeziorach oraz rzekach naszego regionu. Pomocy i wsparcia udzielili nam: Dyrektor Zakładu Poprawczego w Kcyni, Wydział Promocji Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią, LGD Stowarzyszenie Partnerstwo dla Krajny i Pałuk w Nakle nad Notecią, OSiR w Wyrzysku, Kluby Turystyki Kajakowej „Zimorodek” z Wągrowca i „Panta Rhei” z Poznania oraz kierownictwo licznych szkół i placówek oświatowych.

Nasza dziesięcioletnia praca związana z promowaniem bezpiecznego uprawiania kajakarstwa, realizowana wspólnie z m.in. KPP w Nakle nad Notecią, pozwoliła na zachęcenie młodzieży do uprawiania tej formy rekreacji i wykorzystania jej w kształtowaniu właściwych postaw i zachowań.

W zależności od oczekiwań i stopnia opanowania umiejętności kajakowych, proponowaliśmy kajakową przygodę dla początkujących na jeziorach:
- 2 czerwca dla 34 osobowej grupy studentów Instytutu Geograficznego z Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego w pod żnińskim Wiktorowie;
- 8 czerwca dla 32 mieszkańców gminy Szubin w czasie spływu z Sobiejuch do Wąsosza;
- 5 czerwca dla 30 uczniów Szkoły Podstawowej im. J. Czochralskiego w Kcyni w Chomiąży Szlacheckiej;
- 14 czerwca dla 16 osobowej grupy uczniów Zespołu Szkół w Mycielewie w Wąsoszu.

Bardziej zaawansowani w kajakowym rzemiośle, spotkali się z nami na spływie dwudniowym: na rzece Noteci od 31 maja do 1 czerwca (członkowie Fundacji Wspierania Edukacji im. ks. St. Staszica z Nakła nad Notecią). Podobne wydarzenie miało miejsce 7 czerwca - z uczniami Zespołu Szkół Technicznych z Kcynii na Łobżonce z Wyrzyska do Osieka. Ci szukający największych wrażeń popłynęli z nami na Łobżonce: 9 czerwca (grupa mieszkańców gminy Wyrzysk z Witrogoszczy do Łobżenicy) i 15 czerwca kajakarze (11 osób) z Klubu Turystyki Kajakowej „Panta Rhei” z Poznania. Uczestnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności kajakowe, w czasie pokonywania licznych przeszkód, takich jak karkołomne „zwałki” i górskie bystrza pełne głazów i wypłyceń.

Przepłynięcie tego „kajakowego poligonu” z Kościerzyna Wielkiego do Klawka zrobiło wielkie wrażenie na przyjaciołach z Poznania. Byli oni pełni uznania dla profesjonalizmu, z jakim zabezpieczaliśmy ich w czasie pokonywania licznych przeszkód.

W trakcie wszystkich imprez wychowankowie kcyńskiego zakładu poprawczego sprawdzili się doskonale. Współpracując z kadrą Instruktorów Kajakarstwa PZKaj, wykazywali się dużą odpowiedzialnością i pomocą dla osób przeżywających momenty zawahania i zwątpienia.

Po raz kolejny okazało się, iż kajakarstwo jest doskonałą formą kreowania wśród młodzieży pożądanych postaw społecznych.

materiał: Jacek Maćkowski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Odwołany lot podczas wakacji. Czy turystom przysługuje odszkodowanie?

Podróże samolotem uchodzą za pewny i szybki sposób przemieszczania się, dlatego są chętnie # wybierane jako środek transportu w czasie urlopów.

(czytaj więcej)
0

Jak w ciąży przetrwać upały. Co przyszłe mamy powinny zrobić?

Od kilku lat w naszym kraju letnie miesiące są coraz bardziej gorące. Bywają dni trudne do # przetrwania dla każdego z nas, a zwłaszcza dla przyszłych mam.

(czytaj więcej)
0

"500+" za granicą? Czy rodziny otrzymają świadczenie?

Czy jeśli wraz z rodziną mieszkamy za granicą, ale jesteśmy zameldowani w # Polsce, przysługuje nam świadczenie wychowawcze „500+”?

(czytaj więcej)
0

Kierunek wakacje. Dlaczego warto wybrać lot czarterowy?

Coraz więcej osób interesuje się lotami czarterowymi. Przeloty organizowane przez # biura podróży potrafią kosztować znacznie mniej, niż te wykupione bezpośrednio u przewoźnika.

(czytaj więcej)