Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

12 marca 2019

"Lekcje z ZUS". Już niedługo kolejny etap Olimpiady

fot. archiwum

fot. archiwum

Już w najbliższy piątek, 15 marca uczniowie z województwa kujawsko-pomorskiego zmierzą się w # drugim etapie Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.

To właśnie wtedy wyłoniona zostanie szkoła, która będzie reprezentować nasze województwo w ogólnopolskim finale.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 5 lat organizuje w szkołach „Lekcje z ZUS”. To projekt edukacyjny, którego celem jest nauczanie o ubezpieczeniach społecznych, świadczeniach i obowiązkach przedsiębiorców. „Lekcje z ZUS” kształtują świadomość młodzieży, uczą przy tym by być wzajemnie odpowiedzialnym wobec osób, które przynależą do innych pokoleń (zasady solidaryzmu społecznego), a ponadto dają praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom. Zwieńczeniem „Lekcji z ZUS” jest Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.

W tegorocznej edycji Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” wzięło udział blisko 34 tys. uczniów z 1008 szkół. W naszym regionie do konkursu przystąpiło 1765 uczniów z 56 szkół. Młodzież ma za sobą już pierwszy etap, w którym wyłoniono 23 najlepsze szkoły w naszym województwie. - W jakim terminie opłaca składki przedsiębiorca, dla kogo jest ustalany kapitał początkowy, jakie świadczenia można otrzymać z ubezpieczenia chorobowego, jakie raporty imienne za pracownika składa pracodawca - to tylko przykład niektórych pytań, z którymi musieli zmierzyć się uczniowie w pierwszym etapie olimpiady – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Zespoły zakwalifikowane do etapu wojewódzkiego składają się z 3 uczniów. Są to osoby, które najlepiej napisały test o ubezpieczeniach społecznych w swoich szkołach. Wysokie wyniki, które zdobyli uczniowie świadczą o tym, że wiedzą oni więcej niż niejeden dorosły Polak.

Wojewódzki etap olimpiady o ubezpieczeniach społecznych odbędzie się 15 marca o godz. 11:00 w Zespole Szkół Nr 10 im. prof. Stefana Banacha w Toruniu. Wówczas zostanie wyłoniony zespół, który będzie reprezentował nasze województwo w finale olimpiady 26 kwietnia w Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie. Na laureatów olimpiady czekają indeksy i punkty rekrutacyjne na wybrane wyższe uczelnie oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe m.in.: laptopy, tablety, czytniki e-booków.

Małopolski, która zakwalifikowała się do II etapu olimpiady:

L.p.

Nazwa szkoły

Liczba uzyskanych punktów

1.

I Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy

57

2.

Zespół Szkół Nr 3 w Rypinie

56

3.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Nakle nad Notecią

55

4.

Zespół Szkół Samochodowych w Toruniu

54

5.

VII Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy

53

6.

Zespół Szkół w Mogilnie

51

7.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku

51

8.

Zespół Szkół Technicznych w Kcyni

51

9.

Technikum im. M. Kopernika Ekonomisty w ZSE w Grudziądzu

51

10.

Zespół Szkół Nr 2 w Aleksandrowie Kuj.

51

11.

Zespół Szkół Medycznych, VIII Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy

50

12.

Technikum Menedżerskie w Toruniu

49

13.

Zespół Szkół, Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przemystce

49

14.

Zespół Szkół Technicznych w Lipnie

49

15.

Zespół Szkół Chemicznych we Włocławku

49

16.

Zespół Samochodowych w Bydgoszczy

47

17.

I Liceum Ogólnokształcących Świecie nad Wisłą

45

18.

Zespół Szkół Nr 2 w Rypinie

45

19.

Zespół Szkół, Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie

44

20.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu

43

21.

Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Bydgoszczy

43

22.

Technikum Nr 4 w Zespole Szkół Elektrycznych we Włocławku

43

23.

Zespół Szkół Ekonomicznych w Toruniu

43

Trzymamy kciuki za Olimpijczyków! Powodzenia! 

materiał: Krystyna Michałek

Oceń artykuł: 0 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)