Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

29 listopada 2020

Krwiobus w grudniu przyjedzie do gmin. Zobacz, gdzie stanie i kiedy

Krew jest bezcennym i niezastąpionym lekiem przywracającym zdrowie, ratującym życie chorych #oraz ofiar wypadków. W powiecie nakielskim systematycznie organizowane są zbiórki umożliwiające mieszkańcom oddanie krwi.

Sprawdź, gdzie w grudniu stanie krwiobus!

Już 2 grudnia (środa) okazja do oddania krwi nadarzy się w Kcyni. Krwiobus z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa będzie czekał na Rynku w godz. 13.00-17.00.

Kilka dni później, 8 grudnia (wtorek) krwiobus stanie przy siedzibie Straży Miejskiej i OSP w Nakle (ul. Dąbrowskiego 50). Bezcenny lek będzie można oddać w godz. 8.00-12.00.

11 grudnia (piątek) autobusu z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa spodziewać się można w Szubinie. Krew pobierana będzie na placu za Urzędem Stanu Cywilnego (ul. Kcyńska 12a) w godz. 9.00-13.00.

W Mroczy krwiobus zawita dopiero pod koniec miesiąca tj. 29 grudnia. Zaparkuje przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji (ul. Śluzowa 6) na kilka godzin tj. od 10.00-14.30.

Kto może oddać krew?

- osoba pełnoletnia, która nie przekroczyła 65-ego roku życia

- czuje się zdrowa

- waży nie mniej niż 50kg

Jak się przygotować?

- w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki)

- być wyspanym, wypoczętym

- spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem)

- w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego takie jak: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka i ciasta kremowe.

- ograniczyć palenie papierosów

- być zdrowym, nie posiadać objawów przeziębienia (np. katar, kaszel, opryszczka)

- nie pić alkoholu, również  w dniu poprzedzającym oddanie krwi

Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL.

Zachęcamy do oddawania krwi!

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • -2 (2)

    Matka chorej córki , w dniu 30-11-2020 15:11:19 napisał:

    A co dają za oddanie krwi ?

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)