Dziś mamy 19 czerwca 2018, wtorek, imieniny obchodzą:
06 czerwca 2018

Konkursy z udzielania pierwszej pomocy. Które szkoły spisały się najlepiej?

fot: Ewa Hałas

fot: Ewa Hałas

5 czerwca w SP Dobieszewo (na terenie szkoły w Chwaliszewie) odbyły się: V gminny #oraz IV powiatowy konkurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej pod patronatem Burmistrza Kcyni p. Marka Szarugi.

Pomysłodawcą, realizatorem i koordynatorem przedsięwzięcia wzorem lat ubiegłych był p. Bartek Łyszczarz. Rokrocznie konkursy są zwieńczeniem projektu realizowanego przez MLUKS Orlik Kcynia „4 minuty…” w ramach pozyskiwanych grantów.

W tegorocznej edycji udział wzięły: 3 szkoły podstawowe z terenu gminy Kcynia (klasy gimnazjalne): SP Mycielewo, SP Dobieszewo i SP Kcynia oraz 5 szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu nakielskiego: ZSP im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie, ZSP im. Stanisława Staszica Nakło Nad Not., Liceum Ogólnokształcące w Szubinie, ZST Kcynia, ZSO Kcynia. Nad sprawnym przebiegiem konkursów czuwali ratownicy medyczni z firmy MED-Life Damian Garlicki.

Uczestnicy zmagali się z wymagającym testem teoretycznym (28 pytań do rozwiązania w czasie 30 minut), a następnie w zespołach ze scenkami tematycznymi (część praktyczna) – m.in. wypadek podczas prac na rusztowaniu oraz wypadek samochodowy. Po dwugodzinnych zmaganiach klasyfikacja przedstawiała się w następujący sposób:

Szkoły podstawowe drużynowo:
I miejsce - SP Kcynia
II miejsce - SP Dobieszewo
III miejsce - SP Mycielewo

Szkoły ponadgimnazjalne drużynowo:
I miejsce – LO Szubin
II miejsce – ZSP Szubin
III miejsce – ZSO Kcynia

Po zawodach ratownik medyczny p. Damian Garlicki omówił przeprowadzane scenki. Wskazywał na błędy jakie najczęściej popełniali uczestnicy podkreślając jednocześnie, że poziom wiedzy był bardzo wysoki.

Burmistrz Kcyni p. Marek Szaruga pogratulował pomysłodawcom i inicjatorom przedsięwzięcia wysokiego poziomu, na jakim co roku stoją konkursy. Dziękował uczniom i ich opiekunom, podkreślając rolę i znaczenie jakie odgrywa posiadana wiedza w zakresie pierwszej pomocy. Życzył wszystkim bezpiecznych i udanych wakacji oraz wysokich ocen końcowych w związku ze zbliżającym się zakończeniem roku szkolnego.

Konkursy zrealizowane zostały w ramach dotacji pozyskanej przez MLUKS Orlik Kcynia ze środków budżetowych Gminy Kcynia na rok 2018 w otwartym konkursie ofert Nr 3/2018 pn. „Zdrowie i wolontariat 2018”.

materiał: Ewa Hałas

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 6 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Wydatki, wysokość świadczeń i nie tylko. Emeryci i renciści w statystykach

W 2017 r. wzrosła względem roku 2016 liczba osób pobierających świadczenia emerytalno-#rentowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W tym czasie zmniejszyła się natomiast liczba rolników indywidualnych pobierających emerytury i renty. Jednocześnie odnotowano wzrost zarówno wydatków na świadczenia społeczne, jak i wysokości emerytur i rent.

(czytaj więcej)
0

Zielone światło dla dokumentów w smartfonie i jednego loginu do e-usług

Rząd przyjął projekt tzw. ustawy węzłowej. Przewiduje ona wprowadzenie jednego, spójnego #loginu (login.gov.pl), który docelowo umożliwi korzystanie ze wszystkich cyfrowych usług administracji. Rząd przyjął również regulacje, które będą stanowiły podstawę prawną do funkcjonowania aplikacji mobilnej - „mDokumenty”.

(czytaj więcej)
0

Ranking najlepszych szamponów dla psów

Poniższe zestawienie uwzględnia topowe produkty z kategorii „szampony dla psów”, które posiadają wzorcowe opinie w internecie oraz są najczęściej kupowane. Kosmetyki, które znalazły się w rankingu są więc warte zakupu.

(czytaj więcej)