Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

17 maja 2016

Konferencja opiniująca obszary funkcjonalne

fot. Starostwo Powiatowe w Nakle

fot. Starostwo Powiatowe w Nakle

16 maja w Centrum Konferencyjnym „Daglezja” w Przysieku odbyła się konferencja #opiniująca propozycje zarządu województwa oraz samorządów lokalnych - gmin i powiatów - dotyczące określenia obszarów funkcjonalnych w województwie kujawsko-pomorskim.

Konferencję zorganizowało Kujawsko-Pomorskie Biuro Planowania Przestrzennego i Regionalnego we Włocławku.

Trwają prace nad określeniem strategicznych dla rozwoju regionu obszarów funkcjonalnych, które będą częścią przygotowywanego przez urząd marszałkowski „Planu zagospodarowania przestrzennego województwa kujawsko-pomorskiego”. Samorząd województwa został zobligowany przez Ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym do określenia obszarów funkcjonalnych o istotnym znaczeniu dla kraju i regionu. W pracach nad określeniem obszarów funkcjonalnych biorą udział również samorządy lokalne.

W tejże ustawie obszar funkcjonalny określono jako „obszar szczególnego zjawiska z zakresu gospodarki przestrzennej lub występowania konfliktów przestrzennych, stanowiący zwarty układ przestrzenny składający się z funkcjonalnie powiązanych terenów, charakteryzujących się wspólnymi uwarunkowaniami i przewidywanymi jednolitymi celami rozwoju”.

- Obszary funkcjonalne wiążą się z nowym, zintegrowanym podejściem do planowania rozwoju uwzględniającym różnorodność cech społecznych, gospodarczych i przestrzennych poszczególnych obszarów, które nie muszą zamykać się w granicach gminy czy powiatu. Przy planowaniu działań bierze się pod uwagę wszystkie występujące na określonym terytorium potencjały oraz zdolność do ich wykorzystania – informuje Kujawsko-Pomorskie Biuro Planowania Przestrzennego i Regionalnego we Włocławku. - Na obszary funkcjonalne należy patrzeć w kategorii szans na wspólne rozwiązywanie problemów lub wykorzystywanie potencjału, których skala przewyższa możliwości pojedynczej gminy lub powiatu. Istotne jest wspólne, niezależnie od granic administracyjnych czy poziomów zarządzania, działanie w jednej sprawie. Mimo że strona rządowa nie przewidziała dodatkowych środków finansowych dla obszarów funkcjonalnych, mogą być one traktowane priorytetowo przy planowaniu lokalizacji inwestycji lub podejmowaniu określonych przedsięwzięć o znaczeniu regionalnym i ponadregionalnym.
Zarząd województwa zaproponował określenie 11 obszarów funkcjonalnych, z czego 3 o znaczeniu ponadregionalnym i 8 - regionalnym. Propozycja uwzględnia objęcie obszarami funkcjonalnymi wszystkich gmin województwa.

W poniedziałkowej konferencji wzięli udział m.in. starosta nakielski Tomasz Miłowski, wicestarosta Andrzej Kinderman, burmistrz miasta i gminy Mrocza Leszek Klesiński, burmistrz miasta i gminy Kcynia Marek Szaruga i wiceburmistrz Bogna Adamska.

Materiał: Starostwo Powiatowe w Nakle

Oceń artykuł: 60 56

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 9 (9)

    rex67, w dniu 17-05-2016 16:28:20 napisał:

    pierdu pierdu, kolejne zmarnowane pieniądze

    odpowiedz

    • 5 (7)

    mNowak, w dniu 17-05-2016 19:40:41 napisał:

    Panowie Starostowie, dziękujemy za informację, że odbyła się kolejna konferencja. No, odbyła się - tyle wiemy z tekstu urzędniko-redaktora. I nawet fragmenty ustawy wlepił. Szkoda że wartość merytoryczna tych wypocin jest zerowa. A przebieg, decyzje, skutek, coś co jest istotne dla powiatu i czym warto by było się podzielić z "prostym ludem"?

    odpowiedz

    • 2 (2)

    Stefan, w dniu 22-05-2016 11:52:22 napisał:

    Cale 13 osob na "konferencji". Smiechu warte. Konieczna wymiana tych ludzi

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Budowa hal
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)