Dziś mamy 19 marca 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

12 kwietnia 2018

Kolejna dotacja na prace przy Mauzoleum rodziny Mieczkowskich

fot. Justyna Makarewicz

fot. Justyna Makarewicz

Parafia pw. św. Michała Archanioła w Kcyni po raz drugi otrzyma dotację z Regionalnego #Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na prace konserwatorskie przy zabytku – Mauzoleum rodziny Mieczkowskich, położonym na starym cmentarzu w Kcyni - w ramach realizacji projektu partnerskiego „Wsparcie opieki nad zabytkami Województwa Kujawsko-Pomorskiego”.

Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dniu 19 marca 2018 r. podjął uchwałę w przedmiotowej sprawie. Parafia pw. św. Michała Archanioła w Kcyni otrzyma dotację w wysokości 14 999,29 zł, stanowiącą 70% całkowitej wartości zadania zaplanowanego do realizacji w 2018 r. W bieżącym roku zostaną zrealizowane prace konserwatorskie przy połaci dachowej mauzoleum, o wartości całkowitej 21 427,56 zł. Wartość wkładu własnego Parafii wyniesie 6 428,27 zł.

Osobą odpowiedzialną za przygotowanie wniosków do Urzędu Marszałkowskiego, realizację i rozliczenie zadań finansowanych ze środków RPO WK-P jest Justyna Makarewicz.

Prace przy mauzoleum rodziny Mieczkowskich, wyjątkowym zabytku znajdującym się na terenie starego cmentarza w Kcyni, trwają od dwóch lat. W 2016 r. zabezpieczono mauzoleum, przykrywając budynek płytami osb i folią, by zapobiec dalszej degradacji, postępującej w wyniku działania warunków zewnętrznych. Prace zabezpieczające zostały sfinansowane z dotacji pochodzącej ze środków budżetu Gminy Kcynia, w ramach otwartego konkursu ofert.

W roku 2017 zostały przeprowadzone prace konserwatorskie za łączną kwotę 28 185,96 zł, przy czym wartość dotacji ze środków RPO WK-P oraz środków województwa wyniosła 19 730,17 zł. Wkład własny Parafii wyniósł 8 455,79 zł. Dokonano konserwacji ścian bocznych, płyty i podwaliny granitowej i ceglanej, ścian frontowych i tylnych. Dodatkowo, z dotacji pochodzącej ze środków budżetu Gminy Kcynia (kwota 4 695,91 zł) przeprowadzono konserwację płycin płaskorzeźbionych z wieńcami znajdującymi się na ścianie frontowej mauzoleum. Prace konserwatorskie wykonuje dyplomowany konserwator dzieł sztuki w zakresie konserwacji i restauracji rzeźby kamiennej Barbara Mrożkiewicz z Torunia. Dokumentacja fotograficzna obrazująca stan zabytku PRZED i PO przeprowadzeniu konserwacji znajduje się pod artykułem.

materiał: Justyna Makarewicz

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 5 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ranking najlepszych szamponów dla psów

Poniższe zestawienie uwzględnia topowe produkty z kategorii „szampony dla psów”, które posiadają wzorcowe opinie w internecie oraz są najczęściej kupowane. Kosmetyki, które znalazły się w rankingu są więc warte zakupu.

(czytaj więcej)