Dziś mamy 21 marca 2018, środa, imieniny obchodzą:
07 marca 2018

Kolejna akcja w ramach promocji zdrowia. Przebadano ponad 150 dzieci

fot. Ewa Hałas

fot. Ewa Hałas

W dniu wczorajszym tj. 6 marca w Szkole Podstawowej im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie #oraz w Przedszkolu Miejskim im. Ziemi Pałuckiej w Kcyni, przeprowadzone zostały badania podoskopowe stóp.

Była to kolejna w tym roku akcja w ramach promocji zdrowia, zrealizowana wspólnie ze Stowarzyszeniem Flandria, z którym gmina Kcynia ma od 2014 roku podpisaną umowę partnerską. W badaniach uczestniczyła przedstawicielka Flandrii - p. Agnieszka Ruczyńska, dzięki współpracy z którą możliwe są do realizacji tak ciekawe i potrzebne działania prozdrowotne. Badania dzieci przeprowadzała p. Paulina Piekarska fizjoterapeuta z Bydgoszczy. U wielu przebadanych dzieci stwierdzono wady stóp i postawy. Otrzymały one wskazówki dla Rodziców co do dalszego postępowania zdrowotnego.   

W sumie przebadanych zostało aż 156 dzieci (53 w SP Dziewierzewo i 103 w Przedszkolu). Badania podoskopowe to niepowtarzalna możliwość sprawdzenia stanu zdrowia swoich pociech, tym bardziej, iż nie ma możliwości ich wykonania bez skierowania do ortopedy. Badanie podoskopowe to statyczna i dynamiczna ocena stabilności stóp. Podoskop pozwala ocenić dolny staw skokowy i jego stabilność. Badanie można wykonać u dzieci w wieku powyżej 2 lat oraz u dorosłych.
Na podstawie odbicia stóp, ocenie kształtu stóp, ich funkcji w czasie obciążania, uzyskujemy informacje przydatne przy leczeniu następujących schorzeń:

1.    Wady postawy.
2.    Bóle stawów kolanowych i podudzia
3.     Bóle dolnego stawu skokowego.
4.    Chondromalacji rzepki.
5.    Zapaleniu ścięgna Achillesa.
6.    Dolegliwościach bólowych stawów biodrowych.
7.    Bólach kręgosłupa.
8.    Dysfunkcjach stawów krzyżowo-biodrowych.

Bezpłatne badania podoskopowe pod patronatem Burmistrza Kcyni p. Marka Szarugi, to kolejne już w tym roku kalendarzowym działania w ramach promocji zdrowia na 2018 rok. W ubiegłym tygodniu nasi mieszkańcy mieli możliwość udziału w bezpłatnych badaniach profilaktycznych podczas których mogli sprawdzić poziom cukru, kwasu moczowego we krwi i ciśnienie krwi. W styczniu odbyło się natomiast spotkanie z lekarzem onkologiem, dotyczące profilaktyki piersi i zachorowań na nowotwory piersi.

Dziękujemy Flandrii za przyjazd, przeprowadzenie badań i kolejną akcję zdrowotną w naszej gminie. Już wkrótce zaprosimy mieszkańców na bezpłatne warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej, badania w kierunku wykrywania WZW B i C, jak również na spotkania z lekarzami specjalistami.  

materiał: Ewa Hałas

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 5 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Działka od południa? To nie problem!

Za najwygodniejsze do zagospodarowania uchodzą działki z wjazdem od strony północnej. Ale nie każdy ma tyle szczęścia, żeby nabyć taką właśnie nieruchomość. Podpowiadamy, jaki projekt wybrać i jak następnie usytuować go na działce o mniej korzystnej lokalizacji.

(czytaj więcej)
0

To był pracowity rok dla strażaków. Wiele interwencji podjęto po nawałnicy

Ponad 31 tysięcy interwencji odnotowali w 2017 roku strażacy w województwie kujawsko-#pomorskim – to o 25 procent więcej niż w roku poprzednim. Jedna piątą strażackich akcji (ponad 6 tysięcy zdarzeń) stanowiły wyjazdy związane z usuwaniem skutków sierpniowej nawałnicy.

(czytaj więcej)
0

Ranking najlepszych szamponów dla psów

Poniższe zestawienie uwzględnia topowe produkty z kategorii „szampony dla psów”, które posiadają wzorcowe opinie w internecie oraz są najczęściej kupowane. Kosmetyki, które znalazły się w rankingu są więc warte zakupu.

(czytaj więcej)