Dziś mamy 19 marca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

07 marca 2018

Kolejna akcja w ramach promocji zdrowia. Przebadano ponad 150 dzieci

fot. Ewa Hałas

fot. Ewa Hałas

W dniu wczorajszym tj. 6 marca w Szkole Podstawowej im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie #oraz w Przedszkolu Miejskim im. Ziemi Pałuckiej w Kcyni, przeprowadzone zostały badania podoskopowe stóp.

Była to kolejna w tym roku akcja w ramach promocji zdrowia, zrealizowana wspólnie ze Stowarzyszeniem Flandria, z którym gmina Kcynia ma od 2014 roku podpisaną umowę partnerską. W badaniach uczestniczyła przedstawicielka Flandrii - p. Agnieszka Ruczyńska, dzięki współpracy z którą możliwe są do realizacji tak ciekawe i potrzebne działania prozdrowotne. Badania dzieci przeprowadzała p. Paulina Piekarska fizjoterapeuta z Bydgoszczy. U wielu przebadanych dzieci stwierdzono wady stóp i postawy. Otrzymały one wskazówki dla Rodziców co do dalszego postępowania zdrowotnego.   

W sumie przebadanych zostało aż 156 dzieci (53 w SP Dziewierzewo i 103 w Przedszkolu). Badania podoskopowe to niepowtarzalna możliwość sprawdzenia stanu zdrowia swoich pociech, tym bardziej, iż nie ma możliwości ich wykonania bez skierowania do ortopedy. Badanie podoskopowe to statyczna i dynamiczna ocena stabilności stóp. Podoskop pozwala ocenić dolny staw skokowy i jego stabilność. Badanie można wykonać u dzieci w wieku powyżej 2 lat oraz u dorosłych.
Na podstawie odbicia stóp, ocenie kształtu stóp, ich funkcji w czasie obciążania, uzyskujemy informacje przydatne przy leczeniu następujących schorzeń:

1.    Wady postawy.
2.    Bóle stawów kolanowych i podudzia
3.     Bóle dolnego stawu skokowego.
4.    Chondromalacji rzepki.
5.    Zapaleniu ścięgna Achillesa.
6.    Dolegliwościach bólowych stawów biodrowych.
7.    Bólach kręgosłupa.
8.    Dysfunkcjach stawów krzyżowo-biodrowych.

Bezpłatne badania podoskopowe pod patronatem Burmistrza Kcyni p. Marka Szarugi, to kolejne już w tym roku kalendarzowym działania w ramach promocji zdrowia na 2018 rok. W ubiegłym tygodniu nasi mieszkańcy mieli możliwość udziału w bezpłatnych badaniach profilaktycznych podczas których mogli sprawdzić poziom cukru, kwasu moczowego we krwi i ciśnienie krwi. W styczniu odbyło się natomiast spotkanie z lekarzem onkologiem, dotyczące profilaktyki piersi i zachorowań na nowotwory piersi.

Dziękujemy Flandrii za przyjazd, przeprowadzenie badań i kolejną akcję zdrowotną w naszej gminie. Już wkrótce zaprosimy mieszkańców na bezpłatne warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej, badania w kierunku wykrywania WZW B i C, jak również na spotkania z lekarzami specjalistami.  

materiał: Ewa Hałas

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 8 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jak prawidłowo stosować antybiotyki? Nie przerywaj kuracji

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować antybiotyki? Zapobieganie infekcjom i odpowiednie ich# leczenie pomogą zachować skuteczność leków i zapobiegać antybiotykoodporności.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia policjantów i straży granicznej. Wspólne działania

Policjanci, wspólnie ze strażą graniczną, wzięli udział# w ćwiczeniach na terenie Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Miały one na celu sprawdzenie i utrwalenie działań służb w odpowiedzi na realne zagrożenia, które mogą wystąpić podczas codziennej działalności lotniska.

(czytaj więcej)
0

Terytorialsi na kolejnym szkoleniu. Kurs SERE był bardzo wymagający

Ucieczka, unikanie przeciwnika, przetrwanie w terenie to tylko niektóre #zagadnienia kursu SERE poziomu B, który w minionym tygodniu zrealizowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W 5-dniowym kursie udział wzięło kilkunastu Terytorialsów z całego kraju, a zajęcia realizowane były m.in. na terenie borów Tucholskich.

(czytaj więcej)
0

Co nam mówi kod kreskowy? Czy prefiks 590 = Polska?

Kto odpowiada za kody kreskowe#? GS1 to międzynarodowa organizacja zajmująca się zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi.

(czytaj więcej)