Dziś mamy 17 lutego 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

22 stycznia 2020

Kolędowanie z Cynamonami i pomoc dzieciom z Ukrainy

fot. Justyna Makarewicz

fot. Justyna Makarewicz

Przy wspaniałym wsparciu Kapeli 'Cynamony' z Bydgoszczy kolędowaliśmy w# miniony piątek 17 stycznia w Kcyni. Spotkanie, zorganizowane przez Dźwiękowe Archiwum Kcyni, odbyło się w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej. Dziękujemy panu Robertowi Napierale, Prezesowi OSP w Kcyni za pomoc w organizacji spotkania.

Na wspólne śpiewanie przybyły rodziny z dziećmi. Aby dzieci nie znudziły się śpiewaniem, przygotowaliśmy dla nich krzyżówki i  kolorowanki o tematyce świątecznej. Zebrani dorośli korzystali natomiast ze śpiewników, by udział we wspólnym śpiewie był łatwiejszy. Zwykle znamy teksty kolęd wyśmienicie, Polacy lubią je śpiewać, gorzej jest ze znajomością trzeciej czy czwartej zwrotki. 

Na spotkanie przynoszono dary dla dzieci z parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w ukraińskich Przemyślanach, odpowiadając tym samym na nasz apel, zamieszczony w mediach i na stronie internetowej. W ten sposób, zainspirowani historią mieszkańców gminy Kcynia, którzy na jesieni odwiedzili tamtejszą Polonię, chcemy podzielić się tym, co mamy i odpowiedzieć na swoisty głód polskiej kultury, tęsknotę za polską mową, za polską literaturą. Stąd prośba o przekazywanie książek literatury dziecięcej, a także materiałów szkolnych, gier i materiałów biurowych. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy zechcieli włączyć się w naszą akcję pn. "Otwórz serce". Państwa hojność nas bardzo wzruszyła. Dziękujemy w imieniu dzieci. Jeszcze do końca stycznia można przynosić dary dla dzieci z parafii w Przemyślanach. Przekażemy je do Parafii, a Państwa będziemy informować o dalszych kontaktach z Polonią.

Na kolędowaniu z Kapelą Cynamony był obecny Burmistrz Kcyni Marek Szaruga, który nie tylko śpiewał z nami, ale także przy tej okazji złożył zgromadzonym najlepsze życzenia noworoczne. Program spotkania został tak skonstruowany, by bloki kolęd (wspaniale, nowatorsko zaaranżowane przez kapelę Cynamony) przeplatane były zabawami: i tak - mieliśmy (tradycyjne już na naszych imprezach) kalambury, tym razem w wydaniu świątecznym, a także teleturniej "Jaka to kolęda", w którym uczestnicy mieli za zadanie rozpoznać dźwięki konkretnej kolędy. Zabawa była przednia. Przy słodkościach, kawie i herbacie szybko minął nam czas.

Za przygotowanie spotkania odpowiedzialna była Justyna Makarewicz. Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo i zapraszamy na następne inicjatywy organizowane przez Dźwiękowe Archiwum Kcyni!

Materiał: Justyna Makarewicz Inspektor ds. kultury, oświaty i ewidencji zabytków

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 6 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Masz sprawdzony przepis na pyszną pizzę? Podziel się nim z nami!

W ciągu całego roku pojawia się wiele świąt i okazji, podczas których na stołach lądują #różnorodne przysmaki. Każde przyjęcie, mniejsze i większe, wymaga odpowiedniej oprawy kulinarnej. 9 lutego to jednak data szczególna, zwłaszcza dla wszystkich pasjonatów włoskich kulinariów - Międzynarodowy Dzień Pizzy.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Opieka położnych w czasie ciąży, porodu i połogu. Wyniki przeprowadzonej ankiety

Wsparcie w trakcie porodu, pomoc w przystawieniu do piersi, umożliwienie kontaktu skóra do skóry, a# może opieka prywatna? – wyniki ankiety internetowej dotyczącej porodu i opieki położniczej i przeprowadzonej wśród mam internautek.

(czytaj więcej)