Dziś mamy 20 września 2020, niedziela, imieniny obchodzą:

22 stycznia 2020

Kolędowanie z Cynamonami i pomoc dzieciom z Ukrainy

fot. Justyna Makarewicz

fot. Justyna Makarewicz

Przy wspaniałym wsparciu Kapeli 'Cynamony' z Bydgoszczy kolędowaliśmy w# miniony piątek 17 stycznia w Kcyni. Spotkanie, zorganizowane przez Dźwiękowe Archiwum Kcyni, odbyło się w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej. Dziękujemy panu Robertowi Napierale, Prezesowi OSP w Kcyni za pomoc w organizacji spotkania.

Na wspólne śpiewanie przybyły rodziny z dziećmi. Aby dzieci nie znudziły się śpiewaniem, przygotowaliśmy dla nich krzyżówki i  kolorowanki o tematyce świątecznej. Zebrani dorośli korzystali natomiast ze śpiewników, by udział we wspólnym śpiewie był łatwiejszy. Zwykle znamy teksty kolęd wyśmienicie, Polacy lubią je śpiewać, gorzej jest ze znajomością trzeciej czy czwartej zwrotki. 

Na spotkanie przynoszono dary dla dzieci z parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w ukraińskich Przemyślanach, odpowiadając tym samym na nasz apel, zamieszczony w mediach i na stronie internetowej. W ten sposób, zainspirowani historią mieszkańców gminy Kcynia, którzy na jesieni odwiedzili tamtejszą Polonię, chcemy podzielić się tym, co mamy i odpowiedzieć na swoisty głód polskiej kultury, tęsknotę za polską mową, za polską literaturą. Stąd prośba o przekazywanie książek literatury dziecięcej, a także materiałów szkolnych, gier i materiałów biurowych. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy zechcieli włączyć się w naszą akcję pn. "Otwórz serce". Państwa hojność nas bardzo wzruszyła. Dziękujemy w imieniu dzieci. Jeszcze do końca stycznia można przynosić dary dla dzieci z parafii w Przemyślanach. Przekażemy je do Parafii, a Państwa będziemy informować o dalszych kontaktach z Polonią.

Na kolędowaniu z Kapelą Cynamony był obecny Burmistrz Kcyni Marek Szaruga, który nie tylko śpiewał z nami, ale także przy tej okazji złożył zgromadzonym najlepsze życzenia noworoczne. Program spotkania został tak skonstruowany, by bloki kolęd (wspaniale, nowatorsko zaaranżowane przez kapelę Cynamony) przeplatane były zabawami: i tak - mieliśmy (tradycyjne już na naszych imprezach) kalambury, tym razem w wydaniu świątecznym, a także teleturniej "Jaka to kolęda", w którym uczestnicy mieli za zadanie rozpoznać dźwięki konkretnej kolędy. Zabawa była przednia. Przy słodkościach, kawie i herbacie szybko minął nam czas.

Za przygotowanie spotkania odpowiedzialna była Justyna Makarewicz. Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo i zapraszamy na następne inicjatywy organizowane przez Dźwiękowe Archiwum Kcyni!

Materiał: Justyna Makarewicz Inspektor ds. kultury, oświaty i ewidencji zabytków

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 6 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jakie są najpopularniejsze imiona? Najnowsze zestawienie

Mamy zmianę na pozycji lidera, a dokładnie# liderki, wśród najpopularniejszych imion nadawanych dziewczynkom! W męskiej kategorii zmian brak. Sprawdźcie, jakie imiona – w pierwszym półroczu tego roku – rodzice nadawali swoim dzieciom najczęściej.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)