Dziś mamy 22 października 2018, poniedziałek, imieniny obchodzą:
10 listopada 2016

Kcyńskie dzieje dla przedszkolaków

fot. LK

fot. LK

Grupa Krasnali i Pajacyków z Przedszkola Miejskiego im. Ziemi Pałuckiej w Kcyni wraz z # wychowawczyniami Ewą Zawistowską i Iwoną Polańską miała okazję uczestniczyć w prawdziwej lekcji historii, którą poprowadził historyk Marcin Lisiecki.

Dla pięcio- i sześciolatków było to pierwsze takie spotkanie z dziejami. Młodzi mieszkańcy Kcyni i okolic dowiedzieli się, jakie miejsca pamięci znajdują się w ich mieście, przede wszystkim na Rynku czy na ulicy Poznańskiej.

Przedszkolaki trafnie rozpoznawały na fotografiach budynki, takie jak kamienica obok Urzędu Miasta i Gminy, która niegdyś była fabryką alkoholu, obecny gmach Zespołu Szkół Technicznych, czyli dawny obóz niemiecki. Potrafiły także określić, gdzie znajdują się niektóre pomniki. Dzieci dowiedziały się także, że w miejscu, gdzie teraz znajduje się ich przedszkole, dawno temu był sąd oraz więzienie. Wysłuchały też opowieści o Stefanie Drożdżyńskim – pierwszym powojennym burmistrzu Kcyni.

Po tej krótkiej, aczkolwiek treściwej lekcji, przyszedł czas na oglądanie wystawy zdjęciowej oraz podziękowania za zaproszenie na lekcję. Najmłodsi za wzorowe zachowanie i aktywność otrzymali słodki upominek. Otrzymały także zadanie domowe – odszukanie jak najwięcej tablic pamiątkowych i pomników w Kcyni i stworzenie albumu na ten temat.

Na koniec przedszkolaki zaśpiewały hymn Polski, a w drodze powrotnej do swojej placówki, zapaliły znicze przy miejscach pamięci.

Oceń artykuł: 127 134

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

UWAGA: Komentarze publikowane są po akceptacji moderatora.

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Produkty instax
od 37,90PLN
Kasa fiskalna Novitus NANO E
1290 nettoPLN
Rolery - mezoterapia skóry
Sprawdzanie geometrii kół
Gabaryty (3,2m x 4,5m)
Meble kuchenne
Sprawdzanie i regulacja ciśnienia w ogumieniu
Oczyszczanie twarzy
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ranking najlepszych szamponów dla psów

Poniższe zestawienie uwzględnia topowe produkty z kategorii „szampony dla psów”, które posiadają wzorcowe opinie w internecie oraz są najczęściej kupowane. Kosmetyki, które znalazły się w rankingu są więc warte zakupu.

(czytaj więcej)