Dziś mamy 19 marca 2018, poniedziałek, imieniny obchodzą:
10 listopada 2016

Kcyńskie dzieje dla przedszkolaków

fot. LK

fot. LK

Grupa Krasnali i Pajacyków z Przedszkola Miejskiego im. Ziemi Pałuckiej w Kcyni wraz z # wychowawczyniami Ewą Zawistowską i Iwoną Polańską miała okazję uczestniczyć w prawdziwej lekcji historii, którą poprowadził historyk Marcin Lisiecki.

Dla pięcio- i sześciolatków było to pierwsze takie spotkanie z dziejami. Młodzi mieszkańcy Kcyni i okolic dowiedzieli się, jakie miejsca pamięci znajdują się w ich mieście, przede wszystkim na Rynku czy na ulicy Poznańskiej.

Przedszkolaki trafnie rozpoznawały na fotografiach budynki, takie jak kamienica obok Urzędu Miasta i Gminy, która niegdyś była fabryką alkoholu, obecny gmach Zespołu Szkół Technicznych, czyli dawny obóz niemiecki. Potrafiły także określić, gdzie znajdują się niektóre pomniki. Dzieci dowiedziały się także, że w miejscu, gdzie teraz znajduje się ich przedszkole, dawno temu był sąd oraz więzienie. Wysłuchały też opowieści o Stefanie Drożdżyńskim – pierwszym powojennym burmistrzu Kcyni.

Po tej krótkiej, aczkolwiek treściwej lekcji, przyszedł czas na oglądanie wystawy zdjęciowej oraz podziękowania za zaproszenie na lekcję. Najmłodsi za wzorowe zachowanie i aktywność otrzymali słodki upominek. Otrzymały także zadanie domowe – odszukanie jak najwięcej tablic pamiątkowych i pomników w Kcyni i stworzenie albumu na ten temat.

Na koniec przedszkolaki zaśpiewały hymn Polski, a w drodze powrotnej do swojej placówki, zapaliły znicze przy miejscach pamięci.

Oceń artykuł: 120 132

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Pomoc drogowa
Meble kuchenne - na zamówienie
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Drukarki kodów kreskowych
1352PLN 985PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Test amortyzatorów
SZAFY PRZESUWNE
Stoły i krzesła - różne wzory i kolory
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Działka od południa? To nie problem!

Za najwygodniejsze do zagospodarowania uchodzą działki z wjazdem od strony północnej. Ale nie każdy ma tyle szczęścia, żeby nabyć taką właśnie nieruchomość. Podpowiadamy, jaki projekt wybrać i jak następnie usytuować go na działce o mniej korzystnej lokalizacji.

(czytaj więcej)
0

To był pracowity rok dla strażaków. Wiele interwencji podjęto po nawałnicy

Ponad 31 tysięcy interwencji odnotowali w 2017 roku strażacy w województwie kujawsko-#pomorskim – to o 25 procent więcej niż w roku poprzednim. Jedna piątą strażackich akcji (ponad 6 tysięcy zdarzeń) stanowiły wyjazdy związane z usuwaniem skutków sierpniowej nawałnicy.

(czytaj więcej)
0

Ranking najlepszych szamponów dla psów

Poniższe zestawienie uwzględnia topowe produkty z kategorii „szampony dla psów”, które posiadają wzorcowe opinie w internecie oraz są najczęściej kupowane. Kosmetyki, które znalazły się w rankingu są więc warte zakupu.

(czytaj więcej)