Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

01 sierpnia 2018

Kcynia pod lupą sanepidu. 191 przypadków chorób zakaźnych

W 2017 roku do Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Nakle wpłynęło #2789 przypadków zgłoszeń podejrzeń lub zachorowań na choroby zakaźne. 191 przypadków zgłoszeń dotyczyło gminy Kcynia.

Łącznie w 2017 roku, w powiecie nakielskim przeprowadzono 358 dochodzeń epidemiologicznych, w związku ze zgłoszeniem podejrzeń lub zachorowań na choroby zakaźne, w tym 46 dotyczyło właśnie Kcyni.

Liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i zachorowania grypopodobne w powiecie nakielskim wyniosła 187 przypadków, w tym u 27 dzieci do lat 14. W gminie Kcynia liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i zachorowania grypopodobne wyniosła 8 przypadków. Nie notowano zachorowań w gminie Kcynia u dzieci do lat 14. Najwięcej zachorowań wystąpiło w miesiącach styczniu oraz lutym, co stanowi 77,54% wszystkich zachorowań.

Liczba zachorowań na ospę wietrzną w 2017 roku w powiecie nakielskim wyniosła 1134 przypadków, w tym 98 przypadków dotyczyło gminy Kcynia. Na świnkę w 2017 roku w powiecie nakielskim zachorowało 9 osób, w tym 1 przypadek dotyczył gminy Kcynia. Szkarlatyna dotknęła w powiecie nakielskim 50 osób, a 17 przypadków dotyczyło gminy Kcynia. Liczba zachorowań na boreliozę (Choroba z Lyme) w 2017 roku w powiecie nakielskim wyniosła 26 przypadków, w tym 5 przypadków dotyczyło gminy Kcynia.

Mieszkańcy chorowali także na nieżyt jelitowy wywołany przez rotawirusy (w powiecie nakielskim 92 przypadki, w tym 10 w gminie Kcynia), zatrucia pokarmowe wywołane pałeczkami Salmonella (w powiecie nakielskim 15 przypadków, w gminie Kcynia 0), wirusowe zapalenie wątroby typu C (w powiecie nakielskim 14 przypadków, 3 przypadki w gminie Kcynia), wirusowe zapalenie wątroby typu B (w powiecie nakielskim 7 przypadków, 1 przypadek w gminie Kcynia), gruźlicę (13 przypadków w powiecie nakielskim, w tym 1 przypadek dotyczył gminy Kcynia). W związku ze stycznością z osobami chorymi na gruźlicę w powiecie nakielskim, nadzorem epidemiologicznym objęto 30 osób, w tym 7 dzieci.

Liczba pokąsań przez zwierzęta w 2017 roku w powiecie nakielskim wyniosła 149, w tym 22 przypadki dotyczyły gminy Kcynia. W związku z pogryzieniem przez nieznane zwierzę w powiecie nakielskim, szczepieniom przeciwko wściekliźnie poddano 28 osobom, w tym 7 osobom z gminy Kcynia.

Szczepienia

Na terenie gminy Kcynia funkcjonują 3 punkty szczepień:w przychodniach w mieście oraz w Chwaliszewie i w Zakładzie Poprawczym. W 2017 roku w gminie Kcynia obowiązkowymi szczepieniami ochronnymi objętych zostało 2082 osób w wieku od 0-19 roku życia. Odnotowano 2 osoby uchylające się od obowiązkowych szczepień ochronnych. Sprawa została przekazana do wojewody kujawsko – pomorskiego. Nie zarejestrowano wystąpienia przypadków niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Oceń artykuł: 5 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (12) Zgłoś naruszenie zasad

    • 7 (15)

    Szaruś , w dniu 01-08-2018 14:35:21 napisał:

    zaraza w Kcyni od 4 lat już panuje

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (2)
    • 4 (12)

    :)) , w dniu 01-08-2018 17:04:22 napisał:

    Pytanie z innej " beczki ". Czy Kcynia zapomniała włączyć syreny aby upamiętnić Powstanie Warszawskie? Cały kraj to zrobił jedno miasto nie :) Naprawdę wstyd.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 8 (8)

    Krystyna55, w dniu 01-08-2018 21:13:13 napisał:

    sanepid niech zajmie się sklepami,marketami to co oni tam sprzedają to aż krew zalewa np.Kcynia sklep na rynku Merkury resztki kiełbas,szynek itp w jednym foliowym worku śmierdzące posiadają na zwę Bigosowe,Szubin Mila codziennie śmierdzące tak zwane Bigosowe itp.Gdzie jest tam sanepid ?

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (2)
    • -1 (3)

    widz, w dniu 01-08-2018 22:20:21 napisał:

    Śmiechu warte są te komentarze! Tu piszecie, a nie zgłaszacie? Wylewacie wiadro pomyj, jak widzicie to zgłoście! I tyle na temat!

    odpowiedz

    • 4 (6)

    przykro, w dniu 03-08-2018 08:21:47 napisał:

    W tej gminie jeszcze 4 lata takiego braku czegokolwiek i nie będzie niczego! Szkoda słów

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)