Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

21 listopada 2015

Kajakowa jesień

fot. UM Kcynia

fot. UM Kcynia

Przedstawiamy relację z jesiennego spływu kcyńskich klimków.

Przepiękna słoneczna pogoda września i października zaprosiła nas do zorganizowania cyklu spływów na Brdzie, Piławie, Drawie i Łobżonce. Niski stan wody na rzekach naszego powiatu oraz serdeczne zaproszenia kolegów kajakarzy z Piły i z Człopy zachęciły nas do odwiedzenia rzek z tych terenów. Imprezy te zostały zorganizowane dzięki wsparciu Stowarzyszenia Partnerstwo dla Krajny i Pałuk, kierownictwa MLKS „Orzeł” w Kcyni, firmie Natur - Sport z Człopy oraz życzliwości dyrekcji Zakładu Poprawczego w Kcyni. Koledzy z wielkopolskich i bydgoskich klubów kajakowych wielokrotnie uczestniczyli w spływach organizowanych przez nasze Koło Turystów Górskich im Klimka Bachledy przy Zakładzie Poprawczym w Kcyni na rzekach naszego nakielskiego powiatu (Orlej, Rokitce, Kcyniance i Noteci). Podziwiali oni wtedy dziewicze piękno przyrody otaczającej nasze nakielskie rzeki, zachwyceni byli stopniem trudności, jakie spotykali na swym wodnym szlaku. Licznie zwalone drzewa, bobrze tamy, wypłycenia i górskie bystrza usiane głazowiskami. Te „utrudnienia” są niewątpliwymi atutami naszych rzek przyciągającymi turystów z innych regionów Polski. Jesienny sezon rozpoczęliśmy od zorganizowania 5 września spływu rzeką Piławą z miejscowości Borne Sulinowo do Nadarzyc. Szesnastoosobowa grupa kajakarzy z Nakła, Kcyni, Sadek i Bydgoszczy bawiła się doskonale pokonując dwudziestopięciokilometrowy odcinek tej malowniczej rzeki. Urzekły nas nieliczne przeszkody, leżące majestatycznie w leniwym nurcie rzeki. Pokonanie drzew można było zrealizować w dowolnym wariancie łatwiejszym i trudniejszym dla żądnych emocji i wrażeń. Dużym przeżyciem było spłynięcie pięciometrowym betonowym jazem. Rozlewiska Nadarzyckie będące siedliskiem wodnej ornitofauny wymagały doskonałej orientacji w czasie omijania licznych pływających wysp i odnóg. Głębokie cieniste wąwozy okolone bukowymi i olchowymi zielonymi sklepieniami, przez które przenikały promienie słoneczne dodawały majestatyczności i tajemniczości otaczającej nas przyrody.

7 września wspólnie z dyrekcją LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie oraz p. Małgorzatą Pingot zorganizowaliśmy szkolenie kajakowe dla uczniów tej szkoły na jeziorze w Wąsoszu. Podobne szkolenie zorganizowaliśmy 10 pa[JM1] ździernika dla wychowanków MOW w Antoniewie. Młodzi kajakarze poprzez zabawę poznawali arkana manewrowania kajakami, wzajemnego asekurowania oraz elementy ratownictwa kajakowego. Uczyli się oni pod czujnym okiem Instruktorów Kajakarstwa PZKaj i doświadczonych starszych kolegów uczestniczących już w wielu spływach oraz wychowanków kcyńskiej placówki resocjalizacyjnej doskonałych kajakarzy.

Następnie 24 września grupa kcyńskich Klimków zmierzyła się z rzeką Brdą na trzydziestokilometrowym odcinku z Woziwody do Piły Młyna. Wśród nas było kilku debiutantów kajakarstwa zwałkowego z Bydgoszczy i z szubińskiego LO im Stanisława Wyspiańskiego. Pierwszy odcinek spływu z Woziwody do miejscowości Wymysłowo pozwolił naszym przyjaciołom w przyspieszonym tempie przejść przeszkolenie w sposobach pokonywania przeszkód i technikach asekuracji. Lekka mgiełka nadrzeczna i opalizujące promienia słoneczne migoczące w powoli żółknących liściach wprowadziły nas w zachwyt nad pięknem otaczającej nas przyrody. Po krótkim odpoczynku w Wymysłowie sprowadziliśmy kajaki na wodę, aby pokonać najtrudniejszy odcinek Brdy tzw. „Piekiełka”. Meandrująca wśród leśnego podszytu rzeka poprzegradzana była licznymi sekwencjami zwalonych drzew, poukładanych w trudne do pokonania labirynty, barykady i tamy. Szybko płynący nurt rzeki oraz stosunkowo duża głębokość pozwalały na doskonalenie umiejętności pokonywania tych przeszkód pod wodą. Błędne decyzje pechowcy opłacili przymusowa kąpielą w zimnych wodach Brdy. Szybka wzajemna pomoc umożliwiła szczęśliwe zakończenie spływu i pełni wrażeń dopłynęliśmy do Piły Młyna.
25 października wspólnie z kolegami kajakarzami z Piły z Stowarzyszenia Niezależnych „Zwałka” byliśmy goszczeni na Drawie przez Sebastiana Tymeckiego, wspaniałego animatora i popularyzatora kajakarstwa w województwie zachodnio-pomorskim. Po zakupieniu biletów do Drawieńskiego Parku Narodowego w Głusku, przejechaliśmy na start spływu do miejscowości Barnimie. Kajaki sprowadziliśmy na wodę przy Kamieniu Papieskim upamiętniającym udział ks. Karola Wojtyły w spływach na tej wspaniałej rzece. Dwudziestokilometrowa trasa spływu wiodła najpiękniejszym przełomowym odcinkiem Drawy. Wartki nurt rzeki poprzegradzany licznymi zwałkami wymagał doskonałych umiejętności manewrowania, otaczające koryto rzeczne buki, olchy i leszczyny udrapowane w złoto i purpurę mieniły się tajemniczo w delikatnych promieniach słońca a poranna mgiełka dodawała otoczeniu niezwykłości i tajemniczości. Lekkie podmuchy wiatru zrzucały na nasze głowy deszcz żółtych jesiennych liści, które jak małe okręty kręciły się bezradnie w cofkach a niekiedy porywane wartkim nurtem wyprzedzały nasze kajaki. Po dopłynięciu do Bogdanki zatrzymaliśmy się na chwilę odpoczynku a następnie kontynuowaliśmy spływ do Sitnicy. Mimo kilku „kabin” niezrażeni przymusowymi kąpielami w zimnej wodzie kontynuowaliśmy w doskonałych nastrojach spływ aż do mety. W Człopie byliśmy goszczeni w stylowej restauracji na ciepłym posiłku przez firmę Natur-Sport.
14 listopada wyprawiliśmy się na rzekę Łobzonkę. Wcześnie rano w sobotę wyjechaliśmy na spotkanie przygody. Start spływu miał miejsce w miejscowości Kościerzyn Wielki. Odprawę przed spływem przeprowadził kolega Jacek Maćkowski, który omówił trasę oraz oczekujące kajakarzy liczne naturalne przeszkody. Wskazał na zasady sygnalizacji niebezpieczeństw i ustalił szyk, w jakim mieli płynąć uczestnicy spływu. W spływie tym wzięli udział wychowankowie kcyńskiej placówki resocjalizacyjnej asekurowani przez doskonałych kajakarzy z Nakła i Sadek. Młodzi adepci kajakarstwa odważnie podjęli się zmierzenia z najtrudniejszym odcinkiem tej wspaniałej rzeki. Pokonywanie licznych „zwałek”, wypłyceń i cofek kształtowało w nich poczucie szacunku do piękna naszej przyrody, zaufanie do asekurujących kolegów oraz korygowało wyobrażenia o swoich możliwościach i umiejętnościach. Chcielibyśmy tutaj podziękować władzom samorządowym Wyrzyska, że zarzuciły pomysł wykarczowania tej ostatniej dziewiczej rzeki w powiecie pilskim. Po przepłynięciu 7,8 kilometrów zatrzymaliśmy się w rejonie miejscowości Klawek, gdzie zapakowaliśmy sprzęt i powróciliśmy do Kcyni.

6 Grudnia chcemy zorganizować Mikołajkowy Spływ na Noteci, na który zapraszamy wszystkich chętnych.

materiał: UM Kcynia

Oceń artykuł: 44 51

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
Budowa hal
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)