Dziś mamy 15 grudnia 2018, sobota, imieniny obchodzą:

26 lutego 2018

Kajakami na basenie. Chętne osoby uczą się pod okiem instruktora

fot. Jacek Maćkowski

fot. Jacek Maćkowski

Gdy bardzo silne mrozy nie pozwalają na korzystanie z uroków pływania po rzekach i #podziwiania piękna otaczającej nas przyrody, bardzo chętnie przenosimy się na basen. Kajakarze z Koła Turystów Górskich im Klimka Bachledy w Kcyni dzięki uprzejmości i dużej życzliwości kierownictwa Ośrodka Sportu i Rekreacji w Janikowie organizują zajęcia dla wszystkich chętnych na basenie „Wodnik” w Janikowie.

Specjalnie przygotowane, oczyszczone i zdezynfekowane kajaki oraz inny sprzęt kajakowy, który w sezonie wiosenno-jesiennym ułatwia nam pływanie po różnych rzekach i jeziorach nie tylko na terenie naszego regionu, ale całej północno-wschodniej Polski. Umożliwiają nam doskonalenie umiejętności manewrowania kajakami oraz ćwiczenie różnego rodzaju technik asekuracji tak potrzebnych w czasie pływania na przykład po Rokitce czy Orlej. Pod okiem doświadczonych Instruktorów Kajakarstwa Polskiego Związku Kajakowego młodzi i starsi adepci kajakarstwa uczą się panowania nad łódką rozpoczynając od manewrów najprostszych, aby wraz z opływaniem nauczyć się naturalnie i bezboleśnie także tych skomplikowanych.  Ćwiczą, więc na tempa: sposoby wsiadania i wychodzenia z kajaków, przyjmowania prawidłowej pozycji w kajaku, płynięcia do przodu, zakręcania kajakiem przy pomocy wychylenia biodra lub przy pomocy wiosła. Różnego rodzaju kontry (czeską, sterującą), które umożliwiają między innymi wchodzenie w cofki na rzece oraz sterowanie kajakiem w czasie pokonywania przeszkód naturalnych. Doskonalą podpórki, które zabezpieczają nas przed wywrotką: wysoką i niską będące także wstępem do nauki dużo poważniejszych technik, jaką jest niewątpliwie między innymi „eskimoska”.  Piórkowanie i naciąganie potrzebne do sytuowania kajaka na wodzie w odpowiedniej pozycji.

W warunkach ćwiczeń na basenie, gdy instruktor najpierw sam prezentuje odpowiednią technikę a następnie stojąc obok ćwiczącego, indywidualnie asekuruje i pomaga w prawidłowym jej wykonaniu, możliwy jest szybki progres w opanowaniu odpowiednich umiejętności. Taki cykl przygotowań do sezonu wiosenno-letniego pozwala w pełni wykorzystać potencjał, jaki drzemie w aktywnym kajakarstwie, a polega on między innymi na kształtowaniu szacunku do piękna naszego regionu, kreowaniu oczekiwanych postaw społecznych nacechowanych odpowiedzialnością i tolerancją oraz przeżywaniu emocji niespotykanych gdzie indziej. Dużą pomocą w przeprowadzeniu tych zajęć służą wychowankowie kcyńskiej placówki opiekuńczo-wychowawczej, dlatego tak bardzo nas cieszy liczny udział młodzieży w naszych imprezach kajakowych organizowanych we współpracy z Lokalną Grupą Działania Stowarzyszenie Partnerstwo dla Krajny i Pałuk oraz różnych instytucji samorządowych i społecznych.

Materiał: Jacek Maćkowski

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Sprawdzanie i regulacja ciśnienia w ogumieniu
Meble kuchenne
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Pomoc drogowa
Meble systemowe w wybarwieniu Dąb Naturalny
Drukarki kodów kreskowych
1352PLN 985PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ranking najlepszych szamponów dla psów

Poniższe zestawienie uwzględnia topowe produkty z kategorii „szampony dla psów”, które posiadają wzorcowe opinie w internecie oraz są najczęściej kupowane. Kosmetyki, które znalazły się w rankingu są więc warte zakupu.

(czytaj więcej)