Dziś mamy 18 kwietnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

17 listopada 2017

Jubileusz pełen wspomnień. Dźwiękowe Archiwum Kcyni ma już pięć lat

fot. J. Makarewicz

fot. J. Makarewicz

Wzruszająco i uroczyście było na obchodach Pięciolecia Dźwiękowego Archiwum Kcyni. # Współpracownicy i sympatycy DAK spotkali się w Urzędzie Miejskim, by wspólnie świętować.

Zebranych powitała Justyna Makarewicz, pomysłodawczyni Dźwiękowego Archiwum i odpowiedzialna za jego funkcjonowanie. Następnie głos zabrał Burmistrz Kcyni Marek Szaruga, który okolicznościowym adresem podziękował za inicjatywę. W swoim słowie podkreślił, że świadomość dorobku przeszłych pokoleń, tych, którzy byli przed nami, pomaga nam myśleć o przyszłości. Nie zabrakło urodzinowego tortu, gratulacji, podziękowań i wzruszających chwil.

Zebrani obejrzeli prezentację multimedialną, podsumowującą pięć lat. DAK zaczęło swoją działalność w 2012 r., kiedy to powstała książka Z archiwum pamięci - obraz Kcyni we wspomnieniach mieszkańców - zbiór rozmów z mieszkańcami, które przeprowadziła młodzież Zespołu Szkół Technicznych pod kierunkiem Marcina Lisieckiego. Sposobem na "dalszy ciąg" projektu było założenie strony internetowej. W prezentacji zawarto m.in. najważniejsze segmenty funkcjonowania DAK: artykuły, wystawy, konkursy, wydarzenia organizowane dla mieszkańców, m.in. "Spacery z historią", "Ciekawość świata", cykle internetowe: "Świadkowie", "Dźwiękowe Archiwum rusza na wieś" czy też "#tego dnia" - kalendarium wydarzeń publikowane w internecie oraz "Czy wiesz, że..." - ciekawostki z Kcyni. Osobne miejsce w prezentacji zostało poświęcone na opisanie początków DAK oraz naszych zagranicznych kontaktów z byłymi mieszkańcami Kcyni i okolic, z potomkami emigrantów kcyńskich czy też niemieckich ziemian. Udało się w ten sposób zgromadzić bezcenny zbiór historycznych materiałów. Jak w każdym podsumowaniu znalazło się miejsce na statystykę. Justyna Makarewicz przekazała zebranym, iż w DAK zgromadzone zostało przeszło 400 zdjęć, które przekazało 80 mieszkańców Kcyni i okolic, pamiątki, opowieści i wspomnienia.

Uczestnicy spotkania włączyli się aktywnie w jego przebieg, opowiadając o przyniesionych przez siebie zdjęciach. Zdjęcia, prezentowane na dużym ekranie, wzbudzały nierzadko wiele emocji, wszyscy zaangażowali się w rozpoznawanie znanych kcynian. Każdy, kto opowiedział historię związaną z wyjątkową fotografią, otrzymywał pamiątkę - okolicznościowy magnes z archiwalnym zdjęciem Kcyni.

Na urodzinach DAK podziękowano stałym współpracownikom, którzy systematycznie przekazują archiwum swoje materiały: Irenie Borzych, Romanowi Tadychowi, Marii Mańkowskiej, Henrykowi Wesół, Adelajdzie Grzechnik, Barbarze Pawełczak, Stanisławowi Pilarskiemu, Teresie Makarewicz, Brygidzie i Bolesławowi Prusom, Adamowi Cybulskiemu, Michałowi Poczobuttowi, Adamowi Pezackiemu, Halinie Rakowskiej.

Podziękowania odebrał także Roland Twardysko - niezastąpiony realizator dźwięku, który dokonuje obróbki technicznej nagrywanego materiału i kierownik Referatu Edukacji, Promocji, Sportu i Kultury Wojciech Jaskulski.

Wielokrotnie w czasie spotkania padały słowa: "dziękujemy" oraz "to Państwo tworzycie Dźwiękowe Archiwum Kcyni”. To prawda. Fenomen Dźwiękowego Archiwum Kcyni polega na tym, że w naszym mieście jest bardzo wielu mieszkańców, których interesuje historia lokalna, którzy chcą ją zgłębiać i dzielić się swoimi zasobami. Mieszkańcy wiedzą, że jest to ważne że ma sens. 5 lat temu dostali miejsce, gdzie posiadane zbiory można umieszczać, opowiadając jednocześnie o historii Kcyni. Także dla przyszłych pokoleń.

materiał: Justyna Makarewicz

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 40 19

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Już zakwitły mniszki. Przygotuj smaczny syrop na przeziębienie

Mniszek lekarski to cenna roślina znana #z wielu prozdrowotnych właściwości. Nadszedł właśnie najlepszy moment na zbiór kwiatów. Można z nich przyrządzić miód lub syrop, który przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Zaburzenia krzepnięcia krwi

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień# Chorych na Hemofilię.

(czytaj więcej)
0

Ochrona przed niechcianymi wiadomościami. Nowe zabezpieczenia

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni świadczący #usługi SMS podłączyli się do systemu telegraf.cert.pl, służącego do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS. Dzięki czemu blokowane będą oszukańcze wiadomości SMS, które są zgodne z przygotowanymi przez CSIRT NASK wzorcami.

(czytaj więcej)
0

Nowe znaki w Brzózkach. Pozwolą ocalić niejedno kocie życie

Nowa droga w Brzózkach, a nasze koty #mają stare nawyki. Nie są przyzwyczajone do większych szybkości pojazdów. Dlatego znaki ostrzegawcze może pozwolą ocalić nie jedno kocie życie.

(czytaj więcej)