Dziś mamy 28 marca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

05 listopada 2018

"Jesteśmy, dopóki pamiętacie". Spacer wielokulturowy w Kcyni

fot. Hanna Paszkiewicz

fot. Hanna Paszkiewicz

3 listopada odbył się spacer "Jesteśmy, dopóki pamiętacie", zorganizowany # przez Dźwiękowe Archiwum Kcyni.

Bezpośrednią inspiracją do opracowania tegorocznej tematyki spaceru była lektura książki "Przecież ich nie zostawię" - zbiór opowiadań o żydowskich lekarkach, opiekunkach w sierocińcach, działaczkach społecznych, które często decydowały się do końca pozostać przy tych, którymi się opiekowały. W poczuciu odpowiedzialności za ich ostatnie chwile, w poczuciu bezsilności wobec wszechogarniającego zła, w poczuciu łączności z najbardziej bezbronnymi - sierotami, chorymi, opuszczonymi.

Celem spaceru było przypomnienie wielokulturowego dziedzictwa Kcyni oraz zapoznanie mieszkańców z informacjami na temat zabytków - przykładów sztuki sepulkralnej (grobowej).

W ramach spaceru odwiedziliśmy stary cmentarz w Kcyni oraz cmentarz ewangelicki. Wspomnieliśmy też o żydowskich mieszkańcach Kcyni przed wojną i o tym, jak kiedyś wyglądał kirkut. Na starym cmentarzu w Kcyni zatrzymaliśmy się przy mauzoleum bez inskrypcji, mogile kosynierów i mieszkańców Kcyni pomordowanych przez hitlerowców, mauzoleum rodziny Mieczkowskich. Spacer był dobrą okazją, by podziwiać rezultat prac konserwatorskich, które od dwóch lat są prowadzone przy grobowcu rodziny Mieczkowskich. Prace zostały wsparte dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej i budżetu województwa kujawsko-pomorskiego (wsparcie o łącznej wysokości ponad 33 tys. zł).

Na opuszczonym grobie w sposób symboliczny upamiętniliśmy wszystkich tych, o których miejscu pochówku nikt nie pamięta, zapalając znicz. W każdym z tych miejsc słuchacze zapoznali się z archiwalnymi fotografiami z zasobów DAK, a także z podstawowymi informacjami o zabytkowych grobowcach. Przeanalizowaliśmy, jak kiedyś wyglądały cmentarze a jak wyglądają teraz. Następnie udaliśmy się na cmentarz ewangelicki, gdzie przedstawiona została historia rodziny von Buelow, obecnej w Żurawi od poł. XIX w. Tradycyjnie konspekt spaceru będzie dostępny na stronie Dźwiękowego Archiwum Kcyni. Konspekt opracowała i spacer prowadziła Justyna Makarewicz.

materiał: Justyna Makrewicz 

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 4 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Stopnie alarmowe cyberprzestrzeni? Co oznaczają i czym się charakteryzują?

Stopnie alarmowe są sygnałem dla służb i administracji publicznej# do zachowania szczególnej czujności. W przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym dotyczącego systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów wchodzących w skład infrastruktury krytycznej albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia, można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych CRP. Jakie mamy stopnie alarmowe, kiedy są ogłaszane i czym się charakteryzują?

(czytaj więcej)
0

Zwalczanie nadużyć w komunikacji elektronicznej. Nowe przepisy

W życie wchodzą przepisy przyjęte w ramach# ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Od dziś przedsiębiorcy telekomunikacyjni mają obowiązek blokować wiadomości podszywające się pod podmioty publiczne. Jak to działa?

(czytaj więcej)
0

Ujawniono kilka sztuk niewybuchów. Pochodzą z czasów II Wojny Światowej

Podczas prac polowych w #Dużej Cerkwicy zostały znalezione niewybuchy pochodzące z okresu II Wojny Światowej. Niebezpieczne znaleziska do czasu przyjazdu saperów zabezpieczyli policjanci. Funkcjonariusze ostrzegają, że takich przedmiotów pod żadnym pozorem nie wolno dotykać ani przenosić !!!

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)