Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

23 października 2014

Jesienne zagrożenia rzepaku

fot. pow.

fot. pow.

Mimo iż ładnie się nazywa, wcale taka „ładna' nie jest – pchełka może być groźnym szkodnikiem upraw rzepaku.

– Dużym zagrożeniem dla rzepaku ozimego są szkodniki atakujące jesienią – informuje Natalia Narewska, specjalistka uprawy roślin z ODR-u w Minikowie. – Lustrowane na początku września plantacje wykazywały objawy żerowania pchełek. W grudniu 2013 roku wycofano z rynku zaprawy nasienne zawierające substancje aktywne z grupy neonikotynoidów, których zadaniem była ochrona roślin w pierwszych fazach rozwojowych. Brak właściwych zapraw nasiennych może spowodować masowe pojawienie się szkodników – dodaje. Mogą być to pchełki.

– Pchełki, zarówno rzepakowa, jak i „ziemne” mogą powodować duże szkody w rzepaku – mówi Natalia Narewska. – Są to szkodniki żerujące na wszystkich częściach roślin. Osobniki dorosłe pchełek wygryzają w liściach otwory i szkieletują liście. Większym zagrożeniem jednak jest żer minujący larw. W zależności od gatunku szkodnika, „miny” mogą pojawiać się na ogonkach liściowych i na nerwach liści (pchełki rzepakowa i smużkowana) lub w pędach i korzeniach (pchełki „ziemne”) – dodaje.

– Larwy pchełek zwalczane są za pomocą zapraw nasiennych, natomiast osobniki dorosłe – opryskiem insektycydowym plantacji, po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości (od 1 chrząszcza pchełek „ziemnych” do 3 chrząszczy pchełki rzepakowej na 1 mb. rzędu) – informuje specjalistka.

Natalia Narewska zwraca uwagę także na inne jesienne agrofagi: chowacza galasówka, śmietkę kapuścianą, mszyce oraz choroby grzybowe pojawiające się już jesienią to: mączniak rzekomy, fuzariozy, sucha zgnilizna, czerń krzyżowych oraz cylindrosporioza.

Oceń artykuł: 50 87

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)