Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

11 sierpnia 2022

Jednostka chce nowy wóz. "Nie ma na to pieniędzy"

fot. archiwum

fot. archiwum

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Mieczkowie złożyli wniosek budżetowy do burmistrza i # radnych z gminy Kcynia w sprawie zakupu nowego wozu strażackiego. Okazuje się, że póki co, nie ma na to środków finansowych.

– Otrzymaliśmy odpowiedź, że zakup nowego wozu leży w kwestii komendanta gminnego, natomiast pan komendant odpowiedział nam, że nie ma na to pieniędzy – mówi prezes OSP Mieczkowo Andrzej Kamiński. Teraz strażacy mają volkswagena transportera z 1993 roku i, jak mówią, łatają go, jak tylko mogą. – Jakoś dajemy radę, ale chcielibyśmy nowy wóz – przyznaje prezes. Tłumaczy, że Mieczkowo położone jest w Dolinie Noteci. Wieś otoczona jest lasami i łąkami, a teren jest bardzo rozległy. – Zagrożenie pożarowe jest teraz duże. Jesteśmy w stałej gotowości. Zawsze sześciu strażaków jest gotowych do wyjazdów. Organizujemy się tak, żeby w każdej chwili było zabezpieczenie – mówi Kamiński.

Z informacji zawartej w sprawozdaniu z działalności OSP w 2021 roku, którą komendant gminny OSP Michał Olender przedstawiał na jednej z ostatnich sesji Rady Miejskiej w Kcyni wynika, że w ubiegłym roku strażacy z Mieczkowa wyjechali z remizy w sumie 5 razy. Dwukrotnie do pożarów i trzykrotnie do miejscowych zagrożeń. Mniej wyjazdów miały tylko OSP z Dobieszewa (3) i Chwaliszewa (0). Nie licząc największej jednostki z Kcyni, która uczestniczyła w akcjach 136 razy, strażacy z innych miejscowości wyjeżdżali do zagrożeń i na pożary od 10 do 34 razy. Gromadno, Kowalewko, Łankowice i Dziewierzewo – strażacy z tych miejscowości wiejskich wyjeżdżali najczęściej. Skąd tak mała aktywność w Mieczkowie? –  Prowadzimy edukację w Szkole Podstawowej w Laskownicy na temat zagrożeń pożarowych. Takie same prelekcje przeprowadzamy na zebraniach wiejskich. Uczulamy rolników, żeby przestrzegali zasad ppoż. Od 2016 roku, kiedy wyjeżdżaliśmy po 16-17 razy, wyjazdy spadły nam praktycznie do zera. To mówi samo za siebie. Zapobiegamy, zamiast gasić pożary. Lepiej przestrzegać niż ratować – tak tłumaczy niską statystykę wyjazdów prezes OSP Mieczkowo. Dodaje, że niedawno w krótkim czasie udało się opanować pożar nieużytków w centrum wsi.

Pomagały jednostki z Osieka, Wyrzyska i Gołańczy. Kamiński tłumaczy, że jednostce wystarczyłby lekki wóz gaśniczy.
Burmistrz Kcyni Marek Szaruga mówi, że gmina Kcynia zakupiła ostatnio wozy strażackie dla ochotników z Sipior i Dziewierzewa. Do tego udało się pozyskać średni samochód dla OSP z Górek Zagajnych. – Jeżeli chodzi o zakupy aut w przyszłym roku, to dziś trudno cokolwiek stwierdzić i mówić o zabezpieczeniu środków finansowych w budżecie na 2023 rok. Wszystkie siły i środki będą skierowane na ceny ogrzewania i prądu – tłumaczy burmistrz.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Kcyni Jan Kurant już w czasie wspólnego posiedzenia komisji rady miejskiej, podczas którego analizowany był wniosek od strażaków z Mieczkowa, powiedział otwarcie, że jeśli jest to jednostka na papierze i ma mieć samochód tylko od parady, to gmina nie będzie tego finansować. – Finansujemy jednostki prężne, potrzebne, mające strażaków. Na ten rok nie ma już na to pieniędzy, ale jeśli będzie potrzeba, to zastanowimy się, której jednostce przyznać samochód – oznajmia Kurant.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (11) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (4)

    Zyga, w dniu 11-08-2022 11:05:34 napisał:

    Wóz się zwyczajnie należy! Niech burmistrz kupi z premii albo pozyska z PSP.

    odpowiedz

    • 3 (5)

    AC, w dniu 11-08-2022 13:19:46 napisał:

    Pisałem kilka dni temu pod postem jednostki z Mieczkowa , żeby nie patrzeli na gminę tylko , lecz by wzięli sprawę w swoje ręce i utworzyli biórkę na zrzutka.pl. Jest wiele osób którzy by wsparli ta inicjatywę i dorzucili się aby uzbierać jakaś sumę pieniędzy która by zasiliła konto jednostki na zakup nowego wozu. Wiadomo że gmina czy inne instytucje by musiały się dołożyć ale na początek i to dobre by ruszyć sprawę w dobrym kierunku. Wszystko w rękach druhow z OSP Mieczkowo i ich zaangażowaniu w pozyskanie nowszego wozu.

    odpowiedz

    • 2 (4)

    Jan, w dniu 11-08-2022 14:50:31 napisał:

    wszystkie te VW T4 i żuki powinny być już dawno wymienione na nowsze to wstyd że gmina ma ponad 30 letnie wozy strażackie

    odpowiedz

    • 2 (4)

    Mati, w dniu 11-08-2022 14:57:19 napisał:

    Nie zapomijcie że gmina ma jeszcze poloneza. Może zmienić nazwę zamiast Gmina Kcynia to powinno być Skansen Kcynia

    odpowiedz

    • 4 (6)

    Podatnik, w dniu 11-08-2022 15:03:45 napisał:

    Mam propozycję do Pana Andrzeja, proszę pójść na ul. Rynek 23 do Burmistrza aby usłyszeć że nie ma pieniędzy ale jak się okazało to prawie 100 000 znalazło się dla pracowników Urzędu czyli można !

    odpowiedz

    • 1 (5)

    xyz, w dniu 11-08-2022 21:01:13 napisał:

    zamiast na wóz strażacki lepiej wydać na nowy GOK, nowy park, nowe beznadziejne BADZIEWIE, które tak mocno jest potrzebne "mieszkańcom" i instytucjom pozarządowym :) no śmiech na sali i żenada... Panie Szaruga zejdź Pan już ze sceny i tak już jesteś pokonany...

    odpowiedz

    • 0 (2)

    Hipokryzja , w dniu 11-08-2022 22:34:42 napisał:

    Czegoś tu nie rozumiem sam prezes mówi że przez ich działania prewencyjne liczba wyjazdów spadła prawie do zera to po co im nowy samochód żeby stał tylko w garażu i cieszył oko prezesa czy jak?

    odpowiedz

    • 1 (1)

    Aaaa, w dniu 11-08-2022 22:43:13 napisał:

    Bardzo rzetelny artykuł tylko jednostka z Dziewierzewa zakończyła rok z 46 wyjazdami do akcji.

    odpowiedz

    • -1 (1)

    MIESZKANIEC, w dniu 12-08-2022 15:33:40 napisał:

    Do Hipokryzja- niech będzie nawet jeden wyjazd a można uratować komuś cały dobytek życia. W mieczkowie na wybybudowaniu jest dużo gospodarstw gdzie nawet nie ma zbiorników wodnych a o sieci wodociągowej nie wspomnę.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Jop, w dniu 12-08-2022 22:18:44 napisał:

    Mieszkaniec, bez sieci wodociągowej nikt by nie wyraził zgody na wybudowanie czegokolwiek, chyba że wszyscy mają studnie głębinowe

    odpowiedz

    • 0 (0)

    MIESZKANIEC, w dniu 13-08-2022 01:56:44 napisał:

    Jop- co chcesz mapę sieci wodociągowej do wglądu czy co?! Przyjedz i zobacz!

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)