Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

11 sierpnia 2019

Jazda chodnikiem. Co rowerzyści powinni wiedzieć?

fot. archiwum

fot. archiwum

Zgodnie z art. 33. 1. Kodeksu ruchu drogowego kierujący rowerem # jest zobowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

Jednocześnie kierujący rowerem, korzystając z drogi przeznaczonej dla rowerów i pieszych, jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Ponadto dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone tylko w wyjątkowych przypadkach, kiedy: opiekuje się on osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem; szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów; warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni.

A jak wygląda sprawa dotycząca obowiązku zakładania kasku i kamizelki odblaskowej przez rowerzystę? – Informuję, że Kodeks ruchu drogowego nie nakłada obowiązku korzystania z tego wyposażenia przez kierującego rowerem – powiedział asp. szt. Damian Moczadło z Komendy Powiatowej Policji w Nakle.

Warto w tym miejscu jednak zaznaczyć, że oprócz obowiązkowego wyposażenia roweru po zapadnięciu zmroku absolutnie wszyscy przejeżdżający przez teren niezabudowany powinni mieć widoczne elementy odblaskowe w różnorodnej formie, np. na kurtce, butach czy też... w postaci kamizelki.

Prawo w tym przypadku nie nakazuje używania konkretnej formy elementów odblaskowych, jednakże ich posiadanie we wspomnianych wcześniej sytuacjach jest już konieczne. Kto przynajmniej raz jechał nocą w terenie niezabudowanym wie doskonale, że osoba nieposiadająca odblasków jest w zasadzie niewidoczna, co jednocześnie powoduje niebezpieczeństwo zarówno dla niej samej, jak i pozostałych osób na drodze.

Sporym problemem w ostatnim czasie jest nadmierne korzystanie przez kierowców z telefonu komórkowego podczas jazdy czy to rowerem, czy samochodem. W tej sytuacji nie ma żadnych podziałów i kierujący rowerem, korzystając z telefonu komórkowego w czasie jazdy ponosi odpowiedzialność karną taką samą, jak kierowca samochodu i jest to określone w Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym. – Za powyższe wykroczenie policjant może nałożyć grzywnę w postaci mandatu karnego kredytowanego w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych – wyjaśnił asp. szt. Moczadło.

Oceń artykuł: 22 14

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

    • -3 (5)

    Pytanie, w dniu 11-08-2019 11:14:57 napisał:

    A jeśli wyjeżdżając z posesji, wystawiając dziób samochódu na chodnik i uderzy w Ciebie rowerzysta ,i nie masz szans zobaczyć co jedzie z lewej lub prawej strony (bo takie mamy bramy wyjazdowe) kto odpowiada ?

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (2)
    • 1 (3)

    Antoni, w dniu 11-08-2019 19:18:33 napisał:

    Najgorsi są rowerzyści na drodze Nakło-Występ-Nakło, gdzie nie korzystają ze ścieżki pieszo-rowerowej. Tamują ruch na jezdni rozpychając się na pasie ruchu, jakby nie wiedzieli, że powinni jechać, jak najbliżej prawej krawędzi jezdni!

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -2 (4)

    pieszy, w dniu 11-08-2019 22:20:47 napisał:

    Na trasie Nakło-Występ nie ma ścieżki pieszo -rowerowej, tylko jest chodnik z dopuszczeniem ruchu rowerowego. A to oznacza brak obowiązku dla rowerzystów, mogą po chodniku ale nie muszą. Po jezdni więc rowerzyści poruszają się całkiem legalnie.A wyprzedzanie pojazdu jednośladowego odbywa się w bezpiecznej odległości , nie mniejszej jak 1 m. Także Antoni choćbyś się zesrał to w zgodzie z przepisami na trzeciego rowerzysty nie wyprzedzisz.Nie tylko gazu, ale czasem trzeba użyć hamulca. A chodnik jak sama nazwa wskazuje służy do chodzenia i rowerzyści wypierd.....ć!

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)