Dziś mamy 26 października 2021, wtorek, imieniny obchodzą:

26 września 2021

Jakie obowiązki ma właściciel psa? O tych zasadach nie można zapomnieć

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

To na właścicielu czworonoga spoczywa odpowiedzialność za# swojego pupila. Pamiętajmy, że konsekwencje zdarzeń z udziałem zwierząt mogą być tragiczne zarówno dla nich, jak i dla osób postronnych.

Policjanci apelują o dołożenie wszelkich starań i wykazanie szczególnej troski, aby ich pupile nie pozostawały bez opieki, a w szczególności nie biegały bez nadzoru po terenach ogólnodostępnych i uczęszczanych przez inne osoby. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe, w tym psy, są zobowiązane, pod rygorem odpowiedzialności prawnej, do zachowania bezpieczeństwa i środków ostrożności. Ponoszą też pełną odpowiedzialność za zachowanie swoich zwierząt.

Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń. Nie zachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

Aby uniknąć opisanych powyżej sytuacji zwracamy się z apelem o zachowanie ostrożności i zastosowanie się do poniższych rad:

 • w trakcie spaceru trzymajmy swojego pupila na smyczy, jeśli pies, może być szczególnie niebezpieczny – właściciel ma obowiązek przestrzegania maksymalnych środków ostrożności, tj. trzymania psa na smyczy i w kagańcu,
 • nie wypuszczajmy psów z domu bez opieki, nie zwalniajmy ich ze smyczy w miejscach publicznych,
 • nie pozwólmy, aby zwierzęta przebywały w miejscach zabaw dla dzieci,
 • pamiętajmy o obowiązku szczepień swojego psa,
 • zabezpieczmy odpowiednio ogrodzenie posesji, jak i kojec, w którym zwierzę się znajduje, tak aby nie mógł się przez nie przedostać.

Policjanci apelują do właścicieli czworonogów o odpowiedzialne postępowanie ze zwierzętami i odpowiednia opiekę nad nimi. W szczególności zwracanie uwagi na właściwe zabezpieczenie kojców, ogrodzeń oraz aktualne szczepienia ochronne. Przypominamy przy okazji, że łańcuch na którym uwiązany jest pies musi mieć co najmniej 3 metry długości.

Pamiętajmy, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Szkody, które czynią psy, wynikają z błędów popełnianych przez ludzi - np. chowanie nieodpowiedniej rasy psa w domu, nieprzestrzeganie szczepień, niewłaściwe warunki bytowe dla psa, brak szkoleń i dyscypliny. Jeżeli jesteś właścicielem psa pamiętaj, że brak wyobraźni może doprowadzić do tragedii!

Materiał: KPP w Chojnicach 

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 4 (4)

  Psiarz, w dniu 26-09-2021 14:18:07 napisał:

  Właśnie. Niech uważnie przeczyta ten artykuł kobieta która codziennie wieczorem wychodzi z 2 psami do parku koło cmentarza. W parku psy biegają luzem. Raz jeden naskoczył na jadącego rowerzystę. Innym razem atakują inne psy znajdujące się w pobliżu. Jeszcze jeden taki incydent i sprawa będzie zgłoszona na policję.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  tak sobie myślę, w dniu 28-09-2021 13:09:57 napisał:

  Nie mam nic przeciwko psom ale pod warunkiem że nie sprawiają uciążliwości innym. Mieszkam na osiedlu domków i raczej odnoszę wrażenie że mieszkam w psiarni . Nie ma chwili spokoju psów ciągły psi jazgot jak nie z jednej strony to zaczynający z drugiej . w dzień i w nocy bo ktoś przeszedł ,ktoś przejechał bo sąsiada szczeka on mu wtóruje i td. Najgorsze są psy umieszczane w kojcach które po pewnym czasie wariują z powodu braku wybiegu i nie tylko szczekają jak ogłupiałe. Jest to już totalna plaga. kochajmy psy jeśli lubimy ale nie zmuszajmy innych do tego jeśli tego nie chcą. Psa ma sąsiad lub ktoś inny ja nie potrzebuję jego psa i dlaczego muszę go mieć na spółkę z nim. nie zazdroszczę tym którzy mieszkają w blokach. Straż miejska również niechętnie interweniuje w tych sprawach pokrętnie naciągając w stronę właściciela hałasującego psa nie zważając na obowiązujące prawo w tym zakresie. Odpisuję również tym hejterom by sami wyprowadzili się na pustynię bo w lesie trzeba zachować ciszę.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
0

Gęsina na talerzu. Narodowe Święto Niepodległości

Listopad nieodłącznie wiąże się z dumnym celebrowaniem# Narodowego Święta Niepodległości. W naszym województwie udało się zbudować tradycję oficjalnych obchodów w połączeniu z rodzinnymi spotkaniami przy stole i serwowaną na nich gęsiną jako głównym daniem. Rozpoczynamy kampanię ,,Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”.

(czytaj więcej)
0

Dziecko nie chce iść do szkoły. Co powinno zaniepokoić rodziców?

Problem odmowy przez dziecko pójścia do szkoły zazwyczaj nie pojawia się# 1 września. Dochodzi do tego najczęściej kilka tygodni później. Dla ustalenia prawidłowej diagnozy zachowania dziecka bardzo ważne są zarówno moment jego pełnej odmowy chodzenia do szkoły, jak i rozwój całej historii.

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)