Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

25 grudnia 2016

Jak zapobiegać pożarom? Paliło się ponad 250 budynków

fot. arch.

fot. arch.

W ostatnim czasie na terenie całego powiatu nakielskiego doszło do #pożarów wielu domostw. Jak ustrzec się przed tragedią?

- W roku 2016 były 1524 zdarzenia, w tym 252 pożary w budynkach mieszkalnych. I tak, w gminie Szubin - 74, Nakło - 75, Mrocza - 18, Kcynia - 66, Sadki - 19. Jest to stan na 14. grudnia 2016 – poinformował mł. bryg. Marcin Jędrzyński z PSP w Nakle. - Najczęstszymi przyczynami tych pożarów była nieostrożność osób dorosłych przy posługiwaniu się ogniem otwartym, wady urządzeń grzewczych oraz ich niewłaściwa obsługa – dodał.

Z informacji, które podała Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej wynika, że jedna trzecia wszystkich pożar wybucha w mieszkaniu – tam, gdzie ludzie czują się bezpieczni i zbyt często zapominają o zagrożeniach.

Gdy wybuchnie pożar

Mł. bryg. Marcin Jędrzyński podkreśla, że w pierwszej kolejności należy zaalarmować osoby, które właśnie przebywają w domu. Następnym krokiem jest wyjście na klatkę schodową i zaalarmowanie sąsiadów krzykiem. Najistotniejsze, aby wezwać straż pożarną – numery alarmowe to 112 lub 998. Kiedy nawiąże się połączenie, należy spokojnie i wyraźnie powiedzieć: co się pali, gdzie i czy zagrożeni są ludzie.

Zasada jest podobna, jak w przypadku wzywania pogotowia ratunkowego - nie wolno rozłączać się jako pierwszy. Dyżurny na pewno będzie stawiać dodatkowe pytania takie, jak np. o dane osobowe zgłaszającego i jego dokładny adres. Może też poprosić o inne informacje, które mogą kazać się ważne, przydatne dla strażaków-ratowników.

Zanim przyjedzie straż

Należy niezwłocznie wyprowadzić z mieszkania dzieci i osoby niepełnosprawne. Jeżeli jest na to czas – zabrać dokumenty i niezbędne lekarstwa. Można spróbować wyłączyć dopływu prądu i gazu. Istotne, żeby nie otwierać okien. Nie można dopuścić do tego, by pożar odciął drogę ewakuacji, w trakcie wykonywania tych czynności.

- Jeżeli mieszkańcy nie są w stanie sami ugasić pożaru, natychmiast powinni opuścić mieszkanie – powiedział Jędrzyński.

Gdy pożar odetnie drogę ewakuacji, nie wolno wpadać w panikę. Co należy zrobić? Iść do pokoju z oknem lub balkonem, znajdującego się jak najdalej od miejsca pożaru i stamtąd wzywać pomoc.

Czujniki i gaśnice pozwolą zabezpieczyć budynek

Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz lepszych i bardziej nowoczesnych czujników, które mają ochronić zdrowie i życie. Ich zadaniem jest jak najszybsze ostrzeganie o niebezpieczeństwie. Jak to działa? Jeżeli do wnętrza urządzenia wniknie dym, natychmiast uruchomi się głośny alarm dźwiękowy oraz alarm optyczny (zacznie migać czerwona dioda). Można kupić czujki dymu, tlenku węgla oraz gazu. Co do gaśnic, prawo nie nakazuje ich posiadania w mieszkaniu, jednak, jak podkreślają strażacy, warto taki sprzęt posiadać. Budynki użyteczności publicznej, magazyny i obiekty inwentarskie czy produkcyjne, zgodnie z prawem, muszą być w nie wyposażone.

Czad – niewidzialny zabójca

Tlenek węgla, czyli czad, powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym też paliw. Niepełne spalanie zachodzi wtedy, gdy występuje niedostateczna ilość tlenu. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z tego, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym przez zmysły człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku). Blokuje także dostęp tlenu do organizmu. Jakie są przyczyny zaczadzeń? Mł. bryg. Marcin Jędrzyński mówi, że głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, dymowych i spalinowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z nieszczelności, braku konserwacji - w tym czyszczenia, wad konstrukcyjnych oraz często niedostosowania systemu wentylacji do stopnia szczelności okien i drzwi.

- Może to prowadzić do niedrożności przewodów, braku ciągu, a nawet do powstawania zjawiska ciągu wstecznego, polegającego na tym, że dym zamiast wydostawać się przewodem kominowym na zewnątrz – cofa się do pomieszczenia – podaje Jędrzyński. - Prawo budowlane zobowiązuje zarządców oraz właścicieli obiektów budowlanych, w tym m.in. budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzenia kontroli przewodów kominowych co najmniej raz w roku – dodaje.

A na święta – choinka

Co zrobić, żeby choinka nie stanowiła zagrożenia pożarowego? Należy ustawić ją stabilnie. Z dala od grzałek, piecyków, termowentylatorów lub kominka, do tego nie za blisko firan i zasłon.

Bardzo ważną kwestią jest oświetlenie choinki. Nie zakłada się na nią lampek własnej produkcji, nie zawiesza się zimnych ogni i świeczek. Coraz więcej domów jest dekorowanych także z zewnątrz. Należy przy tym pamiętać, żeby budynki stroić lampkami przeznaczonymi właśnie do używania ich w warunkach zewnętrznych. Nie wolno dopuścić do tego, by łączenia kabli leżały w wodzie, śniegu lub błocie.

Oceń artykuł: 92 133

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!



Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Zaproszenia
4,00 zł PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
Budowa hal
Budowa magazynów
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Szkolenie rezerwistów. Duże zaangażowanie podczas zajęć

W dniach 15-19.04.br. instruktorzy z Brygadowego Zespołu# Szkoleniowego 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolili na Jachcicach rezerwę pasywną.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)