Dziś mamy 19 marca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

16 grudnia 2016

Jak wybrać idealną choinkę? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę!

fot. Smileus / Trudno sobie wyobrazić Święta Bożego Narodzenia bez pachnącej choinki. Coraz większym uznaniem cieszy się jodła kaukaska.

fot. Smileus / Trudno sobie wyobrazić Święta Bożego Narodzenia bez pachnącej choinki. Coraz większym uznaniem cieszy się jodła kaukaska.

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Już niedługo trzeba będzie wybrać choinkę, która zagości w twoim domu. Jak co roku, powraca dylemat, jakie drzewko wybrać, a wraz z nim #pytania: Gdzie kupić to idealne? Jak dokonać najlepszego wyboru? Co zrobić, aby stało jak najdłużej?

Choinka to najpopularniejsza ozdoba bożonarodzeniowa, która tworzy świąteczny nastrój. Przy wigilijnym stole zazwyczaj stoi drzewko, które wnosi do domu wspaniały zapach lasu. Świeże, zielone, pachnące, skutecznie wypiera plastikowe igły.

Kiedy i gdzie warto kupić?

Na zakup choinki można zdecydować się nawet kilka tygodni przed Świętami – tak twierdzą doświadczeni plantatorzy. O tym, jak długo wytrzyma, przesądza przede wszystkim jej świeżość i sposób przechowywania. Dlatego po choinkę najlepiej udać się do sprawdzonego sprzedawcy. Bożonarodzeniowe drzewka od lat sprzedaje Plantacja Drzew i Krzewów w Starym Jarużynie, która także i w tym roku przygotowała bogatą ofertę świerków pospolitych, świerków srebrzystych i jodeł kaukaskich - zarówno ciętych, jak i w pojemnikach. Jeśli szukasz pięknej i świeżej choinki w przystępnej cenie, na plantacji z pewnością znajdziesz coś dla siebie.


Plantacja świerków w Starym Jarużynie działa już ponad 25 lat

Rozmiar ma znaczenie

Zanim wybierzesz się po choinkę, warto przemyśleć kwestię tego, gdzie będzie stała. Aby po powrocie do domu nie okazało się, że zajmuje ona niemal połowę pokoju.  Dlatego przed zakupem najlepiej wszystko dokładnie wymierzyć – pamiętaj o stojaku i ozdobach. Drzewko warto dokładnie obejrzeć, zwracając uwagę na to, czy jest gęste i symetryczne oraz czy igły nie są przesuszone – jeśli odpadają, to znak, że choinka szybko je straci.

Świerk srebrzysty wciąż najpopularniejszy

Zakup żywej choinki to nie tylko wybór drzewka o odpowiedniej wielkości i gęstości, to też wybór odpowiedniego gatunku. - Wciąż najpopularniejszy jest świerk srebrzysty, ale coraz większym uznaniem cieszy się jodła kaukaska. To piękne drzewko posiada ciemnozielone, długie i niekłujące igły. Jego pędy błyszczą jak lakierowane. Nie pachnie zbyt intensywnie, ale za to dłużej utrzymuje igły. W sprzyjających warunkach, może przetrwać nawet dwa miesiące – mówi Roman Jaworski, właściciel plantacji w Starym Jarużynie.

Miłośnicy żywych drzewek mogą wybierać pomiędzy ciętym, a tym w doniczce. Na choinkę z korzeniami zazwyczaj decydują się osoby, które w przyszłości planują przesadzić ją do ogrodu. – W przypadku drzewka doniczkowego istotne jest, aby bryła korzeniowa była zachowana w jak najlepszym stanie. Taka choinka będzie lepiej pobierała wodę i zwiększa to jej szanse na przetrwanie. Należy też pamiętać, że po Świętach nie może zbyt długo stać w mieszkaniu i trzeba ją odpowiednio pielęgnować aż do wiosny – radzi Roman Jaworski.


Głównym gatunkiem uprawianym na plantacji w Starym Jarużynie jest świerk srebrzysty, jednak z roku na rok zwiększa się udział jodły kaukaskiej.

Pielęgnuj, a postoi do Trzech Króli, a może i dłużej

Jeśli chcesz dłużej cieszyć się świeżością świątecznej choinki, to - zdaniem plantatorów ze Starego Jarużyna - należy stworzyć jej odpowiednie warunki i przestrzegać kilku prostych zasad:

  • chroń choinkę przed gwałtowną zmianą temperatury (z zewnątrz do korytarza lub garażu, a dopiero później do ogrzewanego pomieszczenia),
  • przed wstawieniem do ogrzewanego pomieszczenia przechowuj ją przez 24 godziny w chłodnym i nieprzewiewnym miejscu,
  • jeżeli temperatura nie spada poniżej zera, ustaw choinkę w pojemniku z wodą,
  • aby drzewko lepiej wchłaniało wodę, odetnij cienką warstwę pnia, co spowoduje otwarcie porów, dodatkowo do jednego litra wody zaleca się dodanie pięciu mililitrów gliceryny,
  • w pomieszczeniu ogrzewanym stawiaj drzewko z dala od grzejników,
  • dobry wpływ na utrzymanie świeżości choinki ma codzienne zraszanie wodą.

Artykuł sponsorowany

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jak prawidłowo stosować antybiotyki? Nie przerywaj kuracji

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować antybiotyki? Zapobieganie infekcjom i odpowiednie ich# leczenie pomogą zachować skuteczność leków i zapobiegać antybiotykoodporności.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia policjantów i straży granicznej. Wspólne działania

Policjanci, wspólnie ze strażą graniczną, wzięli udział# w ćwiczeniach na terenie Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Miały one na celu sprawdzenie i utrwalenie działań służb w odpowiedzi na realne zagrożenia, które mogą wystąpić podczas codziennej działalności lotniska.

(czytaj więcej)
0

Terytorialsi na kolejnym szkoleniu. Kurs SERE był bardzo wymagający

Ucieczka, unikanie przeciwnika, przetrwanie w terenie to tylko niektóre #zagadnienia kursu SERE poziomu B, który w minionym tygodniu zrealizowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W 5-dniowym kursie udział wzięło kilkunastu Terytorialsów z całego kraju, a zajęcia realizowane były m.in. na terenie borów Tucholskich.

(czytaj więcej)
0

Co nam mówi kod kreskowy? Czy prefiks 590 = Polska?

Kto odpowiada za kody kreskowe#? GS1 to międzynarodowa organizacja zajmująca się zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi.

(czytaj więcej)