Dziś mamy 16 stycznia 2018, wtorek, imieniny obchodzą:
16 grudnia 2016

Jak wybrać idealną choinkę? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę!

fot. Smileus / Trudno sobie wyobrazić Święta Bożego Narodzenia bez pachnącej choinki. Coraz większym uznaniem cieszy się jodła kaukaska.

fot. Smileus / Trudno sobie wyobrazić Święta Bożego Narodzenia bez pachnącej choinki. Coraz większym uznaniem cieszy się jodła kaukaska.

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Już niedługo trzeba będzie wybrać choinkę, która zagości w twoim domu. Jak co roku, powraca dylemat, jakie drzewko wybrać, a wraz z nim #pytania: Gdzie kupić to idealne? Jak dokonać najlepszego wyboru? Co zrobić, aby stało jak najdłużej?

Choinka to najpopularniejsza ozdoba bożonarodzeniowa, która tworzy świąteczny nastrój. Przy wigilijnym stole zazwyczaj stoi drzewko, które wnosi do domu wspaniały zapach lasu. Świeże, zielone, pachnące, skutecznie wypiera plastikowe igły.

Kiedy i gdzie warto kupić?

Na zakup choinki można zdecydować się nawet kilka tygodni przed Świętami – tak twierdzą doświadczeni plantatorzy. O tym, jak długo wytrzyma, przesądza przede wszystkim jej świeżość i sposób przechowywania. Dlatego po choinkę najlepiej udać się do sprawdzonego sprzedawcy. Bożonarodzeniowe drzewka od lat sprzedaje Plantacja Drzew i Krzewów w Starym Jarużynie, która także i w tym roku przygotowała bogatą ofertę świerków pospolitych, świerków srebrzystych i jodeł kaukaskich - zarówno ciętych, jak i w pojemnikach. Jeśli szukasz pięknej i świeżej choinki w przystępnej cenie, na plantacji z pewnością znajdziesz coś dla siebie.


Plantacja świerków w Starym Jarużynie działa już ponad 25 lat

Rozmiar ma znaczenie

Zanim wybierzesz się po choinkę, warto przemyśleć kwestię tego, gdzie będzie stała. Aby po powrocie do domu nie okazało się, że zajmuje ona niemal połowę pokoju.  Dlatego przed zakupem najlepiej wszystko dokładnie wymierzyć – pamiętaj o stojaku i ozdobach. Drzewko warto dokładnie obejrzeć, zwracając uwagę na to, czy jest gęste i symetryczne oraz czy igły nie są przesuszone – jeśli odpadają, to znak, że choinka szybko je straci.

Świerk srebrzysty wciąż najpopularniejszy

Zakup żywej choinki to nie tylko wybór drzewka o odpowiedniej wielkości i gęstości, to też wybór odpowiedniego gatunku. - Wciąż najpopularniejszy jest świerk srebrzysty, ale coraz większym uznaniem cieszy się jodła kaukaska. To piękne drzewko posiada ciemnozielone, długie i niekłujące igły. Jego pędy błyszczą jak lakierowane. Nie pachnie zbyt intensywnie, ale za to dłużej utrzymuje igły. W sprzyjających warunkach, może przetrwać nawet dwa miesiące – mówi Roman Jaworski, właściciel plantacji w Starym Jarużynie.

Miłośnicy żywych drzewek mogą wybierać pomiędzy ciętym, a tym w doniczce. Na choinkę z korzeniami zazwyczaj decydują się osoby, które w przyszłości planują przesadzić ją do ogrodu. – W przypadku drzewka doniczkowego istotne jest, aby bryła korzeniowa była zachowana w jak najlepszym stanie. Taka choinka będzie lepiej pobierała wodę i zwiększa to jej szanse na przetrwanie. Należy też pamiętać, że po Świętach nie może zbyt długo stać w mieszkaniu i trzeba ją odpowiednio pielęgnować aż do wiosny – radzi Roman Jaworski.


Głównym gatunkiem uprawianym na plantacji w Starym Jarużynie jest świerk srebrzysty, jednak z roku na rok zwiększa się udział jodły kaukaskiej.

Pielęgnuj, a postoi do Trzech Króli, a może i dłużej

Jeśli chcesz dłużej cieszyć się świeżością świątecznej choinki, to - zdaniem plantatorów ze Starego Jarużyna - należy stworzyć jej odpowiednie warunki i przestrzegać kilku prostych zasad:

  • chroń choinkę przed gwałtowną zmianą temperatury (z zewnątrz do korytarza lub garażu, a dopiero później do ogrzewanego pomieszczenia),
  • przed wstawieniem do ogrzewanego pomieszczenia przechowuj ją przez 24 godziny w chłodnym i nieprzewiewnym miejscu,
  • jeżeli temperatura nie spada poniżej zera, ustaw choinkę w pojemniku z wodą,
  • aby drzewko lepiej wchłaniało wodę, odetnij cienką warstwę pnia, co spowoduje otwarcie porów, dodatkowo do jednego litra wody zaleca się dodanie pięciu mililitrów gliceryny,
  • w pomieszczeniu ogrzewanym stawiaj drzewko z dala od grzejników,
  • dobry wpływ na utrzymanie świeżości choinki ma codzienne zraszanie wodą.

Artykuł sponsorowany

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Piękna na mikołajki – oczaruj go swoim wyglądem!

Mikołajki to przede wszystkim dzień obdarowywania najbliższych podarunkami. Możesz jednak sprawić, by ukochany zapamiętał ten moment na dłużej za sprawą Twojego niebanalnego wizerunku. Zadbaj o odpowiednią stylizację oraz piękny makijaż!

(czytaj więcej)
0

Masz 18 lat i pierwszy raz wnioskujesz o paszport? Otrzymasz wyjątkowy prezent!

W 2018 roku, w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, każdy 18-latek #wnioskujący po raz pierwszy o paszport otrzyma wraz z nim pakiet jubileuszowy. W specjalnej kopercie znajdują się: flaga Polski, znaczek z logotypem Niepodległej oraz miniprzewodnik z opisem jak szanować biało-czerwone barwy i poprawnie śpiewać hymn Polski.

(czytaj więcej)
0

Świąteczne bony podarunkowe do Studia Urody Lidii Gwóźdź

Nie masz pomysłu na prezent dla kogoś bliskiego? Nasz salon proponuje zakup specjalnego zaproszenia za dowolną kwotę, na usługi w naszym gabinecie.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)