Dziś mamy 21 maja 2018, poniedziałek, imieniny obchodzą:
10 stycznia 2017

Jak skontaktować się ze swoim radnym? W każdej gminie jest podobnie

fot. arch.

fot. arch.

Czy radni powinni udostępniać swoje numery telefonów i maile, aby ułatwić mieszkańcom #danej gminy kontakt z nimi? Sprawdziliśmy, jak odbywa się to we wszystkich gminach powiatu nakielskiego.

Art. 23a ustawy o samorządzie gminnym mówi, że „radny obowiązany jest kierować się dobrem wspólnoty samorządowej gminy. Radny utrzymuje stałą więź z mieszkańcami oraz ich organizacjami, a w szczególności przyjmuje zgłaszane przez mieszkańców gminy postulaty i przedstawia je organom gminy do rozpatrzenia, nie jest jednak związany instrukcjami wyborców”.

Zrozumiałe jest, że być może radni nie chcieliby, żeby ich prywatny numer telefonu bądź adres e-mail był publicznie dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej. Jednak, jeżeli ktoś kandydował na radnego, oznacza, że chciał reprezentować daną społeczność, działać na jej rzecz. A jak poznać problemy swoich wyborców, jeżeli ci nie są w stanie się skontaktować ze swoim reprezentantem w Radzie Miejskiej?

O to, w jaki sposób skontaktować się z radnymi, zapytaliśmy w urzędach w Kcyni, Szubinie, Mroczy, Sadkach i Nakle.

Kcynia

W kcyńskim Urzędzie Miasta i Gminy istnieje stanowisko ds. obsługi rady miejskiej. Gabriela Kalka, która sprawuje tę funkcję poinformowała, że radni, niestety, nie mają służbowych numerów telefonów – posługują się swoimi prywatnymi – dlatego nie są one podane na stronie BIP.

 - Gdy ktoś zadzwoni do urzędu, nie ma problemu z tym, żeby numer telefonu do konkretnego radnego podać. Radni nie mają z tym problemu. Ewentualnie mieszkańcy gminy zostawiają kontakt do siebie i podaję go danemu radnemu – mówi Gabriela Kalka. Zapytana o to, dlaczego radni nie mają utworzonych służbowych adresów e-mail, odpowiedziała, że raczej nigdy nie było takiej potrzeby, dlatego nikt o tym nie myślał. W każdy wtorek miesiąca są dyżury przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady.

Szubin

W szubińskim Biuletynie Informacji Publicznej co prawda nie ma podanych numerów telefonów do konkretnych radnych, ale jest udostępniony „Wykaz dyżurów radnych – przewodniczącego, wiceprzewodniczących i przewodniczących komisji”. Są oni dostępni we wtorki od godziny 14.00 do 16.00 w pokoju nr 34. Co tydzień dyżuruje ktoś inny. To tylko część rady miejskiej. Jak więc skontaktować się z pozostałymi radnymi?

 - Radni posługują się prywatnymi numerami telefonów. Nie złożyli oświadczenia o podawaniu ich do publicznej wiadomości. Jeżeli ktoś chce się spotkać z konkretnym radnym, przekazujemy numer telefonu mieszkańca i radny do niego oddzwania – wyjaśniła Izabela Mężykowska. Dodała, że zainteresowanie dyżurami jest średnie. Są dni, kiedy nie ma żadnego z mieszkańców. Czasem jest ich tylu, że muszą stać w kolejce. Istnieje także możliwość umówienia mieszkańca gminy z konkretnym radnym w urzędzie miejskim.

Mrocza

W gminie Mrocza we wtorki dyżurują przewodniczący, wiceprzewodniczący i przewodniczący komisji – oczywiście na zmianę. W poprzedniej kadencji dyżurowali wszyscy radni, jednak zainteresowanie było bardzo niskie. Dlatego teraz z tego zrezygnowano. Jeżeli chodzi o numery telefonów, nie są one zastrzeżone dla mieszkańców. Wystarczy poprosić w biurze rady o kontakt do danego radnego.

Sadki

Na stronie internetowej Urzędu Gminy w Sadkach podany jest kontakt do przewodniczącej rady gminy Barbary Gajewskiej. Ponadto, w każdy wtorek jest dyżur. Jeżeli chodzi o pozostałych radnych, to tak, jak w pozostałych gminach, posługują się oni prywatnymi numerami telefonów.

Szymon Pater, pracownik referatu organizacyjnego wyjaśnił, że to pracownicy urzędu przekazują radnym numer telefonu do mieszkańca, który wyraził chęć kontaktu. - To radny decyduje o tym, czy oddzwoni – powiedział. Jeżeli chodzi o adresy e-mail – na razie nikt o tym nie myślał.

Nakło

W Biuletynie Informacji Publicznej gminy Nakło podane są adresy e-mail do wszystkich radnych rady miejskiej. Nie ma za to numerów telefonów. Nie ma jednak problemu, żeby pracownicy urzędy podali je mieszkańcom. Przewodniczący i wiceprzewodniczący pełnią też na zmianę dyżury w każdy wtorek. Zainteresowanie nimi nie jest jednak zbyt duże. 

Oceń artykuł: 29 31

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (20) Zgłoś naruszenie zasad

  • 3 (9)

  nakielanin, w dniu 10-01-2017 11:38:34 napisał:

  W wielu gminach radni mają w urzędach lub wyznaczonych miejscach stałe dyżury, celem konsultacji,kontakty z wyborcami.Warto o tym wiedzieć.

  odpowiedz

  • 14 (20)

  ert, w dniu 10-01-2017 15:45:21 napisał:

  a w jakim celu kontaktować się z radnymi , przecież oni nic nie....... !

  odpowiedz

  • 9 (15)

  AMG, w dniu 10-01-2017 16:24:31 napisał:

  dobrze się żyje z naszych podatków?? taka to społeczna robota że nawet ich nie opodatkują, świętoszki

  odpowiedz

  • 7 (11)

  Natalia, w dniu 10-01-2017 20:17:15 napisał:

  Radni bezradni biorą tylko diety

  odpowiedz

  • 4 (12)

  franek, w dniu 10-01-2017 21:01:09 napisał:

  Może radni z komisji Oświaty zajmą się obiadami dla naszych dzieci w szkołach . Szczególnie w ZS nr 1 zimne obiady i jakoś tam brakuje obiadów dla dzieci , chyba pani wydająca dzielą się nimi ...Za nasze podatki obsługa wynosi sobie je.i cały tydzień można za darmo z dzieci żyć....

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 7 (11)

  Dawid, w dniu 11-01-2017 15:35:28 napisał:

  Radni są dostępni tylko przed wyborami

  odpowiedz

  • 7 (7)

  Dawid, w dniu 11-01-2017 16:11:59 napisał:

  wtedy wszędzie pełno, a 4 lata nic nie robią poza braniem diety

  odpowiedz

  • 3 (7)

  Zamość, w dniu 11-01-2017 19:21:19 napisał:

  U nas Pani Radna Teresa z nikim nie rozmawia a na pytania odpowiadać nie będzie bo z byle pospólstwem rozmawiać nie wypada. Pani Radna wydaje jedynie oświadczenia jednak nie opisujące jej poczynania a każdy kto się śmie zapytać jest gburem.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (5)

  Mirek, w dniu 12-01-2017 14:15:30 napisał:

  U nas prawie cztery lata niedostepni

  odpowiedz

  • 1 (5)

  Mariolla, w dniu 12-01-2017 18:05:29 napisał:

  Na sesji wywieźć na taczce

  odpowiedz

  • 1 (3)

  Judasz, w dniu 12-01-2017 21:50:33 napisał:

  Szkoda ze im wódki nie stawiają na stole

  odpowiedz

  • 4 (4)

  REALISTKA, w dniu 12-01-2017 22:19:07 napisał:

  Zaskakujące są dla mnie te komentarze. Drodzy wyborcy kto wam wybrał tych radnych? Czy będziecie potrafili ich rozliczyć za to co robią lub czego nie robią? Równie zaskakujące dla mnie decyzje wyborców, nie mam pojęcia czym się ludzie kierują oddając swoje głosy. Z pewnością nie logiką. Życzę wszystkim aby do następnych wyborów zastanowili się kogo sadzają na stołek.

  odpowiedz

  • -1 (3)

  Tadek, w dniu 12-01-2017 22:28:44 napisał:

  Może po wódce by coś mądrego powiedzieli

  odpowiedz

  • 4 (4)

  Andrzej, w dniu 13-01-2017 06:02:30 napisał:

  nie można wybierać ludzi tylko dlatego, że ich się zna, ale żeby mieli jeszcze jakieś pojęcie o tym co robią

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (1)

  Gosia, w dniu 14-01-2017 12:59:20 napisał:

  We wszystkich gminach powiatu nakielskiego radni do wymiany

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Gosia, w dniu 14-01-2017 15:54:03 napisał:

  Radni- bezradni wszyscy czerwona kartka. Naklo, Sadki wstyd

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

ŁÓŻKA
Gabinet / jadalnia / pokój dzienny
Botox zmarszczki lwie
Fotokubek z kolorowym wnętrzem
24,90PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Pokój dzienny/ jadalnia/ sypialnia/ biuro
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Botox i wypełniacze
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Wydatki, wysokość świadczeń i nie tylko. Emeryci i renciści w statystykach

W 2017 r. wzrosła względem roku 2016 liczba osób pobierających świadczenia emerytalno-#rentowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W tym czasie zmniejszyła się natomiast liczba rolników indywidualnych pobierających emerytury i renty. Jednocześnie odnotowano wzrost zarówno wydatków na świadczenia społeczne, jak i wysokości emerytur i rent.

(czytaj więcej)
0

Zielone światło dla dokumentów w smartfonie i jednego loginu do e-usług

Rząd przyjął projekt tzw. ustawy węzłowej. Przewiduje ona wprowadzenie jednego, spójnego #loginu (login.gov.pl), który docelowo umożliwi korzystanie ze wszystkich cyfrowych usług administracji. Rząd przyjął również regulacje, które będą stanowiły podstawę prawną do funkcjonowania aplikacji mobilnej - „mDokumenty”.

(czytaj więcej)
0

Ranking najlepszych szamponów dla psów

Poniższe zestawienie uwzględnia topowe produkty z kategorii „szampony dla psów”, które posiadają wzorcowe opinie w internecie oraz są najczęściej kupowane. Kosmetyki, które znalazły się w rankingu są więc warte zakupu.

(czytaj więcej)