Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

16 września 2019

Integracyjna wycieczka. Zwiedzili zamek krzyżacki

fot. pow.

fot. pow.

W dniu 11 września Koło Powiatowe Polskiego Związku Niewidomych w Nakle# zorganizowało wycieczkę integracyjną, dof. ze środków PFRON, do Golubia-Dobrzynia.

Razem z panią przewodnik, która przez cały czas opowiadała nam historię tego miasta i ziemi golubsko-dobrzyńskiej. Odwiedziliśmy Ośrodek Chopinowski w Szafarni, gdzie wysłuchaliśmy całej historii życia kompozytora Fryderyka Chopina a także koncertu najsłynniejszych jego utworów. Był czas na spacery i zwiedzanie przepięknych ogrodów. Następnie udaliśmy się do restauracji Kaprys na obiad i kawę, podczas którego zawitał do nas Prezes Koła Powiatowego PZN w Golubiu-Dobrzyniu.

Kolejnym punktem było zwiedzanie zamku krzyżackiego w Golubiu. Został on wybudowany przez Zakon Krzyżacki na przełomie XIII i XIV wieku. Twierdza, która pełniła funkcję klasztoru została postawiona blisko rzeki Drwęcy, rozdzielającej ziemie: chełmińską i dobrzyńską, a zatem także Państwo Zakonne i Polskę. W latach II wojny światowej na jego terenie odbywały się szkolenia Hitlerjugend. Natomiast w roku 1964 utworzono golubsko-dobrzyński Oddział PTTK, który opiekuje się zamkiem do dnia dzisiejszego. Na zamku odbywają się Wielkie Międzynarodowe Turnieje Rycerskie. Pierwszy odbył się w roku 1977r i zmagania rycerzy cieszą się do dnia dzisiejszego. Przez cały czas mieliśmy piękną słoneczną pogodę. Czas upłynął nam szybko i w dobrych humorach wracaliśmy do domu. Dziękujemy wszystkim za mile spędzony wspólnie czas.

materiał: Małgorzata Majewska / Koło Powiatowe w Nakle

Autor nie wyraża na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 30 7

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)