Dziś mamy 29 maja 2020, piątek, imieniny obchodzą:

13 sierpnia 2019

I Dworskie Przełaje. Sukces zawodników z Kcyni

fot. Kijkowa Kcynia

fot. Kijkowa Kcynia

Kijkowa Kcynia brała udział w wyjątkowych zawodach w Sielcu. Na Dworskich Przełajach można # było biec na 5 i 10 km oraz wystartować w marszu Nordic Walking na 5km.

Drużyna stanęła do rywalizacji z innymi patyczakami. Nie było klasyfikacji wiekowej jedynie OPEN. Z każdego biegu zostało wyróżnionych 10 najlepszych zawodników.

W zawodach wzięli udział: Krzysztof Polowiec, Alina Polowiec, Hanna Komorowska oraz Alicja Kaniewska.

Wyróżnienie z kcyńskiej drużyny otrzymała Alina Polowiec. Zawodniczka zdobyła 10 miejsce w klasyfikacji OPEN oraz była 5 wśród KOBIET. 3 miejsce w OPEN, a tym samym „pudło” zdobyła Alicja Kaniewska

Zawody odbywały się w niesamowitej dworskiej atmosferze. Po zawodach można było zwiedzić Dwór oraz usiąść pod lipą.

materiał: Kijkowa Kcynia

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 3 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)